Budujemy Dom 5/2014

Ci, którzy mają wybór – wodociąg czy studnia – oraz Ci, którzy jego nie mają, muszą koniecznie przeczytać artykuł publikowany w tym numerze Budujemy Dom.

Zajmujemy się w nim problematyką uzdatniania wody. Autorka, która na co dzień projektuje i wykonuje takie instalacje, wyjaśnia, z jakimi problemami możemy się spotkać, oraz jakich zanieczyszczeń się spodziewać czerpiąc wodę ze studni, a jakich z wodociągu. Wreszcie – jak często i jakie badania wykonać oraz w jakie technologie zainwestować, aby przez długie lata cieszyć się czystą i zdrową wodą.

Jeśli wizja potencjalnych problemów – związanych z wyborem działki – a potem jej uzbrojeniem w potrzebne media Państwa zniechęca, można rozważyć zakup już stojącego, ale niewykończonego domu. Na rynku jest obecnie sporo takich ofert. Lista spraw do załatwienia oraz lista wyborów nieco się skróci. A czytając Budujemy Dom ich rozstrzyganie stanie się przyjemnością. Zapraszam też do lektury doświadczeń naszych czytelników, którzy kupili dom do wykończenia "z drugiej ręki".

Redaktor naczelny Budujemy Dom
Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Drewniany dworek z bali

Podwarszawski całoroczny dom Maria zbudowała z solidnych, klejonych warstwowo bali świerkowych, wykorzystując do tego konstrukcję wieńcową, zaczerpniętą z tradycyjnego staropolskiego budownictwa drewnianego.

Adaptacja poddasza i modernizacja parteru

Kiedy Ewelina i Łukasz kupili dom „z drugiej ręki”, budynek miał zaledwie 4 lata. Zamieszkali tylko na parterze, bo użytkowe poddasze nie było jeszcze wykończone. Uznali takie rozwiązanie za lepsze, niż dalsze wynajmowanie mieszkania w bloku.

Systemy grzewcze

W polskim klimacie podstawową instalacją domową jest system grzewczy. Powinien być efektywny i ekonomiczny, a przy tym, jeśli jest to możliwe, niewymagający od użytkowników wysiłku i pracy. Zależy to głównie od tego, jakie wybierze się źródło (źródła) energii oraz czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie stosownie do niego dobierze urządzenia i instalację. Każdy z naszych rozmówców zastosował inne paliwo i odmienne urządzenia grzewcze. Jest jednak jeden, łączący ich, element – nikt nie oparł własnego sytemu grzewczego tylko na jednym paliwie.

Wykańczanie ścian wewnętrznych

Minęły czasy pokrywania ścian w pokojach barwnymi farbami i szlaczkami z gumowego wałka, wykonywania w łazienkach i kuchniach lamperii z farby olejnej, a w korytarzach boazerii z desek. Obecnie, dekorując ściany domu lub mieszkania, można rozwinąć skrzydła wyobraźni i uzyskać najbardziej spektakularne efekty. Pozwalają na to współczesne materiały wykończeniowe. Nasi rozmówcy czerpali z nich pełną garścią i pokazali nam efekty swojej pracy.

Budujemy i remontujemy

Przegrody zewnętrzne

W powszechnym przekonaniu energ o oszczę dny dom musi mieć bardzo „ciepłe” ściany, ok na, drzwi. I rzeczywiście trudno sobie wyobrazić, aby izolacyjność przegród ze wnętrznych była tu słaba. Jednak trzeba bardzo się pilnować, aby nie przesadzić i nie zacząć „poprawiania”, które nie przekłada się na realne oszczędności ciepła.

Wentylacja - Komfort świeżego powietrza

Sprawnie działająca wentylacja musi zapewniać dopływ świeżego powietrza zewnętrznego, dostarczającego tlen dla mieszkańców, a także usuwanie dwutlenku węgla, wilgoci, zapachów i innych zanieczyszczeń powietrza z wnętrza domu. Jej prawidłowe zaprojektowanie i wykonanie gwarantuje komfort mieszkańcom oraz oszczędności w zużyciu energii niezbędnej do ogrzewania.

Klimatyzacja - Chłodniej w upalne dni

Instalacja klimatyzacyjna, traktowana dawniej jako luksusowe wyposażenie domu, obecnie staje się powoli standardem, zapewniającym mieszkańcom komfort w czasie upałów. Dla odmiany jesienią i łagodną zimą, gdy temperatura nie spada poniżej 5°C, za jej pomocą można dogrzewać pomieszczenia oraz wykorzystywać do osuszania powietrza (gdy nadmiernie wzrośnie jego wilgotność) i oczyszczania go z pyłków i kurzu. Zależnie od potrzeb, klimatyzatory instaluje się na stałe lub jako urządzenia przenośne.

Odkurzacze centralne

Odkurzanie kojarzy się wielu osobom z plątaniną kabli i hałasem. Tak wcale być nie musi. Wyposażenie domu w instalację centralnego odkurzania sprawi, że sprzątanie będzie bardzo wygodne, a domownicy nie będą musieli zatykać uszu.

Ogrzewanie podłogowe

Zadaniem systemu grzewczego jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w budynku w okresie chłodów. W roli tej znakomicie sprawdza się ogrzewanie podłogowe, górujące nad klasycznymi grzejnikami zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i ekonomiki eksploatacji. Jednak – uwaga – podłogowa instalacja grzewcza jest bardzo wrażliwa na błędy popełnione podczas projektowania i montażu. Co gorsza, ujawniają się one zwykle dopiero wtedy, gdy wykończone są już posadzki, a usunięcie usterek wymaga ich rujnacji.

Uzdatnianie wody

Co to znaczy „dobra woda”? Ta, która ma służyć do picia musi być smaczna, bezbarwna, przezroczysta i bez zapachu. Nie może również zawierać składników, które staną się przyczyną problemów zdrowotnych. By taka woda płynęła z kranu w większości domów, niezbędna jest stacja uzdatniania, szczególnie jeśli korzystamy z wody z własnego ujęcia. Podpowiadamy jak zaplanować taką instalację i uniknąć błędów podczas jej montażu i eksploatacji.

Wybieramy i kupujemy

Pokrycia dachowe i rynny

Pokrycie dachowe w największym stopniu wpływa na wygląd domu, ale także na koszt całej inwestycji. Dokonując wyboru materiału należy kierować się nie tylko trwałością i estetyką. Bardzo istotne jest również dopasowanie go do projektu budynku.

Kominki

Kominki stały się standardem w nowo budowanych domach. Są dobrym źródłem ciepła, dają dodatkowe światło i przytulność, stwarzają szansę integracji domowników. Stanowią też niewątpliwą ozdobę, a dzięki bardzo bogatej ofercie rynkowej – można je dopasować do każdego wnętrza.

Zabezpieczenia antywłamaniowe domu

O 7,3% zmalała przestępczość w kategorii kradzież z włamaniem – z liczby 127 691 w 2012 r. do 118 398 w roku minionym*. Czy to oznacza, że niezależnie od miejsca, w którym mieszkamy i bez względu na wyposażenie domu, możemy czuć się w nim bezpiecznie?

Oświetlenie wewnętrzne i osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny – gniazda, łączniki – i oświetleniowy – oprawy, źródła światła – kupuje się na kilkanaście lat. Jakie produkty wybrać, by przez cały ten czas działały bez zastrzeżeń? Czy opłaca się stawiać na tańsze rozwiązania? I czy droższe oznacza lepsze?

Ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa

Wiele osób po prostu boi się burzy. I trzeba przyznać, że niejednokrotnie jest to strach uzasadniony. Uderzenie pioruna potrafi spowodować niemałe szkody, łącznie z pożarem budynku. Na szczęście dom da się zabezpieczyć, a my będziemy spać spokojnie.

Impregnacja drewna

Coraz dłuższe, cieplejsze i – co najważniejsze – słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnego czasu w ogrodzie i na tarasie. To dobry moment na wyciągnięcie z garażu ogrodowych mebli, wykonanie drobnych napraw i odnowienie elementów. Dobrze jest przyjrzeć się także drewnianym deskom na tarasie, sztachetom w ogrodzeniu, altance nad stawem czy huśtawce na placu zabaw dla dzieci, być może one też wymagają odświeżenia.

Komin stalowy czy ceramiczny?

PYTANIE CZYTELNIKA: Jestem na etapie przygotowań do budowy domu. Jego projekt przewiduje postawienie komina ceramicznego z prefabrykatów i instalację kotła na pellety. Za 2–3 lata uzyskam dostęp do gazu ziemnego i wtedy chciałbym oczywiście zamontować kocioł gazowy. Sąsiad twierdzi, że powinienem od razu wbudować w komin wkład stalowy, bo żadna ceramika nie wytrzyma spalin z gazu i będę musiał później komin przerabiać. Czy to prawda?

Kolektory słoneczne

Zasoby energii słonecznej wielokrotnie przewyższają nasze potrzeby. Jednak ze względu na niewielkie nasłonecznienie zimą, w naszym kraju kolektorów słonecznych używa się głównie do przygotowania wody użytkowej (c.w.u.), a nie do ogrzewania budynków. Podpowiadamy, czym się kierować, aby kupić dobre kolektory i prawidłowo skonfigurować instalację.

Urządzamy podwórko i ogród

Oczka, stawy

Budowa zbiorników wodnych nie jest tania, a ich pielęgnacja wymaga pracy. Nie zraziło jednak to naszych rozmówców, którzy nie wyobrażają sobie przydomowego ogrodu bez wody. Ci, którzy mają małą działkę, zbudowali oczko wodne. Właściciele większych – staw. Wszyscy zgodnie polecają wprowadzenie na działce wodnych akcentów, bo przekonali się na własnej skórze, że mają zbawienny wpływ na ludzi i zwierzęta.

Ogrodzenia, bramy, napędy

Kiedyś ogrodzenia wykonywano z drewna lub z kamienia, który znajdował się w okolicy – czyli z tego, co było dostępne. Domostwa tworzyły harmonijną całość z otoczeniem. Obecnie każdy materiał jest do naszej dyspozycji. Daje to ogromne możliwości, ale niekoniecznie ułatwia wybór.

Zielona ściana roślin

Wysoka konstrukcja z gabionów w ogrodzie Kamili i Andrzeja powstała w celu zasłonięcia budynku garażowego sąsiadów. Jednocześnie powiększa szatę roślinną ogrodu wypoczynkowego, bo rozciąga się w poziomie i… w pionie.

Robimy kurs

Pompy ciepła – przegląd oferty rynkowej

Dobra pompa ciepła powinna być przede wszystkim dopasowana do budynku i pozostałych elementów instalacji grzewczej. Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ma być jedynym źródłem ciepła, czy może będzie wspomagana kotłem lub kominkiem? Zanim zdecydujemy się na zakup urządzenia mamy też ostatnią szansę zastanowić się nad wyborem źródła dolnego.