Budujemy Dom 5/2016

Żeby zbudować efektywnie oszczędny dom, trzeba się trochę natrudzić. Ale warto. W tym numerze, zwracamy uwagę na dwa najważniejsze zagadnienia dotyczące budowy takiego domu.
Po pierwsze – przegrody zewnętrzne. Fundamenty, ściany, dach, okna i drzwi. Wszystkie te elementy powinny być optymalnie dobrane. No właśnie – optymalnie – czyli jak?

Po drugie – wentylacja. W średniej wielkości domu o powierzchni użytkowej około 150 m2, z nieco ponadstandartową izolacją ścian na poziomie 0,2 W/(m2·K) oraz solidnymi oknami od 1,0 do 1,2 W/(m2·K), to przez wentylację grawitacyjną ucieknie więcej ciepła, niż przez przegrody zewnętrzne!

Myślenie i świadome decyzje to domena człowieka, dlatego warto wybierać produkty i technologie do swojego domu w sposób racjonalny. Mam nadzieję, że lektura tych tekstów w tym Państwu pomoże.

Z poważaniem
Ernest Jagodziński
ernest.jagodzinski@budujemydom.pl

PROJEKTUJEMY

Przegrody domu energooszczędnego

Ściany, dach, podłoga, okna – to one tworzą nasz dom. W domu energooszczędnym ich zdolność do hamowania ucieczki ciepła ma zasadnicze znaczenie. Jednak przepis na dobre przegrody to nie tylko obłożenie ich grubą izolacją cieplną. Ponadto szczególną uwagę powinniśmy poświęcić specjalnemu ich rodzajowi – oknom.

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Nowocześnie, w stylu glamour

Gdyby nie odgórny nakaz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który narzucał nowo budującym konstruowanie ukośnych dachów, dom Kasi miałby pełne piętro i dach zupełnie płaski. Wytyczne władz gminy właścicielka uwzględniła, wykonując dach z dużymi płaskimi lukarnami i cofniętymi, w stosunku do elewacji, dwoma ukośnymi połaciami.

Józefówka z bali

Drewniany dom został przeniesiony na Mazowsze z Podlasia. Już wtedy miał 80 lat. Od kiedy zamieszkała w nim Maria z rodziną, upływa lat 18. Drewniany stulatek, nazwany przez obecną właścicielkę Józefówką, przeżywa drugą młodość – po przenosinach zyskał użytkowe poddasze, a po remoncie w 2014 r. m.in. cieplejszą elewację górnej kondygnacji.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

94 680 – tyle kradzieży z włamaniem zgłoszono policji w ubiegłym roku. Do domów jednorodzinnych włamano się w tym czasie 7970 razy. Liczba takich przestępstw spadła – w porównaniu do roku 2014 o 900. Dla właścicieli dwudziestu kilku domów okradanych w naszym kraju każdego dnia, to jednak marna pociecha.

Konsultacje z Majstrem Guru - Okna i drzwi

Podczas tego spotkania dociekliwego inwestora z fachowcem dowiemy się wszystkiego o stolarce okiennej i drzwiowej. Począwszy od tego na co zwracać uwagę podczas zakupu po tajniki montażu. Bo sam solidny produkt nie gwarantuje szczelnej i ciepłej przegrody.

Trudna działka

Nie wszyscy budują domy na działkach idealnych, czyli dużych i kształtnych. Są i tacy, którzy – ze względu na skromny budżet albo chęć mieszkania jak najbliżej centrum – decydują się na zakup posesji „trudniejszej”: wąskiej, z ruiną do wyburzenia, ze spadkiem terenu, złymi warunkami gruntowymi, bez dostępu do mediów. Takie działki wcale nie muszą być złe – podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.

Kominki i piece grzewcze Czytelników

Każdy, kto buduje dom, chce mieć kominek albo kozę. W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje zamkniętych wkładów, które mogą ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę. Tym, którzy nie mogą postawić kominka z wkładem, producenci oferują wolno stojące kozy i piece kaflowe. Oto jakie urządzenia zastosowali u siebie nasi Czytelnicy.

Tarasy Czytelników

Taras to specyficzne miejsce – jednocześnie przynależy do domu i do ogrodu, ale ciągle jest narażony na naprężenia gruntu i zmieniające się czynniki atmosferyczne. Aby przez wiele lat dobrze służył użytkownikom, trzeba go właściwie zbudować i wyposażyć. Nasi Rozmówcy, z których część zastosowała metodę na mokro, a część na sucho, ocenili swoje tarasy pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Warto porównać ich doświadczenia.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Fundamenty

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.

Wentylacja i klimatyzacja

Budując swój pierwszy dom raczej nie zostaniemy ekspertami od wentylacji i klimatyzacji. Jednak warto znać podstawowe zasady funkcjonowania tych systemów. Dzięki temu zorientujemy się, gdy coś na naszej budowie będzie nie tak. Wówczas konsultacja ze specjalistą pozwoli uniknąć późniejszych kłopotliwych i kosztownych poprawek w gotowym domu.

Ogrzewanie podłogowe

System podłogowy zapewnia wysoki komfort cieplny i przyczynia się do ograniczenia kosztów ogrzewania. Warunkiem skutecznego działania tej instalacji jest odpowiedni projekt i fachowe wykonanie.

Uzdatnianie wody

Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.

Wymiana bramy garażowej

Jeżeli brama garażowa podczas pracy hałasuje lub się nie domyka, trzeba dokonać oględzin jej stanu technicznego. Może się okazać, że wystarczy ją tylko wyregulować bądź wymienić zużyte elementy. Często jednak naprawa jest nieopłacalna i nie pozostaje nic innego, jak zakup nowej bramy.

Remont ścian wewnętrznych

Zakres prac przy renowacji ścian wewnętrznych może być bardzo szeroki. Najmniej wysiłku i środków pochłonie ich pomalowanie bądź wytapetowanie. Nieco więcej zapłacimy za położenie nowych płytek lub okładzin z kamienia. Czasami jednak przegrody są w tak złym stanie, że nie obędzie się bez skucia tynku i położenia nowego, co oznacza poważny remont.

Montaż stelaża sanitarnego

Stelaż sanitarny umożliwia ukrycie przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych oraz rur. Łazienka staje się dzięki temu bardziej elegancka i łatwiej ją sprzątać. Od pojawienia się w Polsce przed dwudziestu paru laty, stelaże podtynkowe robią w naszych łazienkach zawrotną karierę.

Kolektory i ogniwa fotowoltaiczne

Słońce może zapewniać w domu nie tylko naturalne światło. Dzięki kolektorom słonecznym możemy mieć ponadto niemal darmową ciepłą wodę, a ogniwa fotowoltaiczne dadzą nam prąd. Takie instalacje można założyć również w już istniejącym, zamieszkanym budynku, choć nie ma co ukrywać – będzie nieco trudniej niż w dopiero powstającym.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie każdej budowy. Ogrzewanie to największa część przyszłych kosztów eksploatacji, ale trzeba myśleć nie tylko o pieniądzach. Różnica w uciążliwości obsługi różnych rodzajów kotłów jest ogromna, a ponadto nie w każdym domu wygospodarujemy miejsce na dowolne urządzenie.

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

Lampy zastępują nam w domu światło słoneczne i są ważnym elementem wystroju. Umiejętne wykorzystanie światła pozwala budować pożądany nastrój. Do uruchamiania oświetlenia niezbędne są jednak łączniki i gniazda, oferowane w rozmaitym wzornictwie, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do stylu domu.

Jednostkę odkurzacza centralnego

Dostępne na rynku systemy odkurzaczy centralnych, jako prawie bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, mają wiele zalet. Pozwalają na szybsze odkurzanie podłóg i dywanów, dzięki większej sile ssania, którą generuje potężny silnik stacjonarnej jednostki centralnej. Skuteczność działania jest większa, niż przy użyciu nawet najnowocześniejszych odkurzaczy przenośnych. Zassane w czasie sprzątania powietrze, po oczyszczeniu, wydmuchiwane jest na zewnątrz domu, co najbardziej docenią alergicy uczuleni na kurz.

5 sposobów na elewacje

Materiały, którymi możemy wykończyć elewacje, różnią się wyglądem i ceną. Mają też odmienne właściwości oraz wymagania dotyczące podłoża i sposobu montażu. W niniejszym artykule podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze.

Kominy

O typie komina – jak również o systemie ogrzewania domu – powinniśmy pomyśleć już na etapie stanu surowego. Z rodzajem źródła ciepła wiąże się bowiem to, jaki ma być komin i jego wyposażenie. Możemy zdecydować się na prefabrykowany system ceramiczny albo jeden z modeli stalowych.

Rynny

Do zabezpieczenia domu przed wodą deszczową nie wystarczy szczelny dach. Niezbędny jest odpowiednio dobrany system rynnowy. W większości przypadków rynny metalowe i z tworzywa sztucznego równie dobrze spełniają swoje zadanie, choć jest kilka różnic między tymi rozwiązaniami.

Porównujemy 64 pokrycia dachowe

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale także – odpowiednio wyeksponowany – może być jego ozdobą. Pokrycie dachowe musi być więc trwałe i szczelne, a jednocześnie dobrze pasować do wyglądu reszty budynku. Poniżej opisujemy cztery popularne rodzaje pokryć: dachówkę ceramiczną i cementową, blachodachówkę oraz gonty bitumiczne.

Grzejniki

Chociaż we wnętrzach coraz częściej montuje się ogrzewanie płaszczyznowe, grzejniki wciąż stanowią nieodzowny element ich wyposażenia. Jednak oferowane dziś modele, znacznie różnią się od tych sprzed lat. Mogą przypominać rzeźbę albo nowoczesny obraz.

URZĄDZAMY PODWÓRKO I OGRÓD

Pielęgnacja drewna na zewnątrz domu

Drewno, choć cieszy się wielką popularnością – buduje się z niego ogrodzenia, tarasy, elementy małej architektury (altany, pergole) i produkuje meble ogrodowe – dość szybko niszczeje. Najpopularniejsze – sosnowe – niezabezpieczone i wystawione na wpływ czynników atmosferycznych, już po kilku sezonach ulega rozkładowi. Aby mogło nam służyć przez długie lata, konieczna jest jego systematyczna konserwacja.

Inspiracje z BBC

Ogród Anety i Marcina wydaje się duży, bo właściciele podzielili go na kilka zakątków, tak jak zalecali ogrodnicy w serialu BBC. Przy domu i tarasie tętnią one kolorami i zapachami, natomiast w głębi ogrodu koją zmysły stonowaną zielenią.

ROBIMY KURS

OZE - ciepła woda w systemie z pompą ciepła

Pompy ciepła kojarzy się przede wszystkim z ogrzewaniem budynków. Takie urządzenia, niejako przy okazji, zapewniają też ciepłą wodę użytkową. Jednak najszybciej rozwijający się segment rynku to pompy o niewielkiej mocy, przeznaczone tylko do c.w.u. Co przesądza o ich atrakcyjności?