Budujemy Dom 5/2017

Do majowego numeru poprosiliśmy o wypowiedzi, dotyczące zmian w budownictwie jednorodzinnym współpracujących z nami od lat architektów. Opowiadają o trendach jakie panowały kiedyś, ale też przedstawiają swoje wizje najbardziej pożądanych domów drugiej dekady XXI wieku.

Kontynuujemy również serię artykułów o remontach po 20 latach. W tym numerze podpowiadamy jak wyeliminować mostki termiczne w istniejącym domu, jak udrożnić zapchaną po latach oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym oraz jak zabrać się do remontu lub wymiany bramy garażowej.

Zapraszam do lektury,
Ernest Jagodziński

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Modny dom

Nasze czasopismo ma 20 lat. Czy w tym czasie polski dom jednorodzinny jakoś się zmienił? Czy marzenia i oczekiwania współczesnych inwestorów różnią się tych sprzed dwóch dekad? Tak, i myślę, że będziecie Państwo zaskoczeni, jak bardzo.

Z dobudowanym garażem

Joanna i Mariusz z założenia nie chcieli zamieszkać w dużym domu. W wybranym gotowym projekcie prawie idealnie dopasowali wielkość strefy mieszkalnej, lecz mocno nie doszacowali garażowej i gospodarczej. Nie obyło się więc bez rozbudowy domu.

Obszerny, ale przystępny kosztowo

Widząc tak świetnie zbudowany i wykończony dom z zaledwie kilkuletnim stażem, Kasia i Marcin nie wahali się długo z kupnem. Budynek nie należy do małych, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zainteresowali się rzeczywistymi kosztami jego utrzymania. Zachęcały, a nie odstraszały, do dokonania transakcji.

Okna dachowe

Okna dachowe można założyć na każdym nowym oraz istniejącym dachu, fachowcom czynność ta zajmuje najwyżej kilka godzin. Oferta producentów obejmuje modele bardzo dobrze zaizolowane termicznie i z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Nasi Czytelnicy z nich skorzystali i ocenili, czy naprawdę warto to było zrobić.

Tarasy z zadaszeniem lub markizą

Jakość użytkowania tarasu wynika z wielu rozmaitych czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, kształt, zadaszenie, technologia budowy, sposób i staranność wykończenia, wreszcie – odpowiednie wyposażenie i umeblowanie. O tym, jak u siebie rozwiązali wyżej wymienione elementy, opowiedzieli nasi Czytelnicy. Część z nich przy budowie tarasu zastosowała metodę na mokro, a część na sucho. Niektórzy pomyśleli też o zadaszeniu.

TEMAT NUMERU: Zabezpieczenia antywłamaniowe domu

Ogrodzenie i strefa zewnętrzna

Typowe ogrodzenie złodzieja nie powstrzyma, murów obronnych z fosą nikt przy domu nie wznosi, a płot „pod prądem” jest zakazany. Czy to oznacza, że z zabezpieczeniami antywłamaniowymi musimy wycofać się do budynku? Niezupełnie, na posesji możemy spróbować intruza odstraszyć, a jak się nie uda, to przynajmniej nie ułatwiać mu roboty.

Okna, drzwi i rolety antywłamaniowe

Ponad 80% wszystkich prób włamań dotyczy przeszklonych elementów budynku oraz drzwi zewnętrznych. Decydując się na stolarkę odporną na włamanie warto wiedzieć według jakich wytycznych jest klasyfikowana i w jakie rozwiązania może być wyposażona. W trosce o bezpieczeństwo najlepiej od razu okna uzbroić też w rolety o podwyższonej odporności na włamanie.

Instalacja alarmowa i inteligentna

Przejście nawet przez wysoki mur zajmuje włamywaczowi zwykle tylko kilkadziesiąt sekund, zbicie okna czy otwarcie zamka niewiele więcej, dlatego większość właścicieli nowo budowanych domów zakłada instalację alarmową. Ostrzeże ona mieszkańców o sforsowaniu ogrodzenia i wyśle jednocześnie sygnał do firmy ochroniarskiej. Warto również zdecydować się na instalację inteligentną, która ułatwi zarządzanie bezpieczeństwem budynku i całej posesji.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Ogrzewanie domu

Grzejniki czy podłogówka? Jakie paliwo i jaki kocioł? A może pompa ciepła? Na takie pytania powinniśmy odpowiedzieć sobie jak najwcześniej, już na etapie planowania domu. Im wcześniej podejmiemy te decyzje tym lepiej, bo nasza swoboda wyboru będzie wówczas największa.

Przygotowanie i dystrybucja c.w.u.

Ciepła woda użytkowa jest tak samo potrzebna jak ogrzewanie domu. I zwykle zapewnia ją ten sam kocioł. Jednak możliwości jest znacznie więcej, a nawet ogrzewanie przez kocioł oznacza w rzeczywistości dwa zupełnie różne systemy. Zanim dokonamy wyboru, powinniśmy wiedzieć, jakie są ich mocne i słabe strony.

5 sposobów na... Uzdatnianie wody

Podstawowym czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład, dlatego przed doborem odpowiedniej metody konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowej analizy fizykochemicznej. Dopiero potem, w zależności od tego, czy woda przeznaczona jest do picia czy do celów gospodarczych, dobiera się urządzenia.

RING

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperatorem

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. W naszym cyklu przyszedł czas na porównanie systemów wentylacji – tradycyjnej, nazywanej grawitacyjną oraz mechanicznej, najczęściej występującej jako instalacja z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). Oba rozwiązania mają nam zapewnić świeże powietrze, jednak działają kompletnie inaczej.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Materiały na przegrody zewnętrzne domu energooszczędnego

Budynki energooszczędne powinny być odpowiednio projektowane i starannie budowane z materiałów, które zapewnią koszty późniejszej eksploatacji na racjonalnie niskim poziomie. Projekt musi być opracowany szczegółowo w każdym detalu, a wykonawstwo zrealizowane zgodnie z jego wytycznymi i sztuką budowlaną. Dobór materiałów na ściany i ich ocieplenie jest jednym z pierwszych wyborów, które trzeba rozstrzygnąć.

Pokrycia dachowe

Przy wyborze pokrycia trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, jego konstrukcję i kształt. Po uwzględnieniu tych ograniczeń możemy swobodnie wybierać z arcybogatej oferty producentów dachówek, pokryć z blachy czy materiałów bitumicznych.

Kominki z funkcją grzewczą

W nowo budowanych domach jednorodzinnych powszechnie montuje się kominki z zamkniętym wkładem, ponieważ są bezpieczniejsze w użytkowaniu. Oprócz tego mogą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać budynek, jeśli zaopatrzy się je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo zastosuje model z tzw. płaszczem wodnym.

Centralne odkurzanie

Jeszcze kilkanaście lat temu systemy centralnego odkurzania były w Polsce praktycznie nieznane. Dziś osoby budujące dom decydują się na nie coraz częściej, zaś producenci nieustannie podążają za potrzebami inwestorów. Oferują nowoczesne odkurzacze i rozmaite akcesoria, dzięki którym sprzątanie staje się łatwiejsze i skuteczniejsze.

Pomysły na oświetlenie wewnętrzne

Oświetlenie wnętrz nie powinno ograniczać się do żyrandola na środku sufitu. Zaplanujmy je w różnych punktach – tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Podświetlajmy ciekawe elementy wyposażenia (obrazy, rzeźby, rośliny) w celach dekoracyjnych. Nowoczesne rozwiązania dają wiele możliwości, ciekawe pomysły nasuwają się same.

Ponadstandardowy osprzęt elektroinstalacyjny

Nowoczesne wnętrze powinno być funkcjonalne. Osprzęt elektroinstalacyjny, który spełnia obecnie różne zadania, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Urządzeń tego typu jest dziś na rynku niezliczona ilość – bez problemu wybierzemy takie, które będą odpowiadać naszym wymaganiom i pasować do wystroju pomieszczeń.

Klimatyzatory

Zbliżające się lato skłania do poszukiwania rozwiązania pozwalającego na komfortowe użytkowanie domu w czasie upałów. Do wyboru jest wiele urządzeń chłodzących różniących się funkcjonalnością i oczywiście ceną. Niektóre z nich można również wykorzystać do ogrzewania w chłodniejsze dni wiosny czy jesieni.

Farby do wnętrz

Malowanie jest najprostszym i najtańszym sposobem nie tylko na odświeżenie pomieszczeń, ale także nadanie im nowego wyglądu. Ściany można pokryć najprostszymi farbami akrylowymi, albo sięgnąć po dekoracyjne, mające niepowtarzalny charakter farby strukturalne. Należy pamiętać, że inaczej nakłada się je na nowe ściany, a inaczej na te już wcześniej malowane.

Porównanie 91 pomp ciepła

Wybór pompy ciepła to poważna decyzja. Chociażby ze względu na koszty, wynoszące przynajmniej około 20 000 zł. Musimy przede wszystkim postanowić, jakiego ma być typu, a to wymaga uwzględnienia warunków na naszej działce.

NOWE STANDARDY

Izolacja do poprawy

W starych domach, budowanych 20 lat temu i dawniej, mostków cieplnych często jest wiele. To efekt niestaranności wykonawców, ale również braku świadomości po stronie projektantów, inwestorów, kierowników budowy. Po prostu mostkami termicznymi nikt się za bardzo nie przejmował. Po latach nie wszystkie da się całkowicie wyeliminować. Jednak i tak wiele można poprawić. Żeby to zrobić, trzeba wiedzieć skąd się biorą, gdzie występują i na ile kłopotliwe będą poprawki.

Wymiana bramy garażowej

Przy okazji generalnego remontu domu wymienia się też bramę w garażu, aby pasowała do nowej stolarki i była bardziej komfortowa w obsłudze, czyli miała napęd. Który model wybrać, jak przygotować ściany i podłogę do jej montażu?

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym

Najpopularniejszym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków jest w naszym kraju ta z drenażem rozsączającym. To rozwiązanie prawie bezobsługowe i tanie w eksploatacji, lecz nie pozbawione wad. Z których najpoważniejszą jest możliwość zamulenia drenażu – czego w zasadzie nie da się uniknąć.

ZRÓB TO SAM

System nawadniania ogrodu

Krok po kroku pokazujemy, jak samodzielnie wykonać system nawadniania ogrodu.

TUTORIALE TECHNIKI BUDOWLANEJ

Montaż drewnianej okładziny ściennej

Drewno na ścianie jest ostatnio bardzo modne. Można nim wykończyć całą przegrodę, choć najczęściej materiałem tym dekoruje się tylko fragment ściany.

URZĄDZAMY OGRÓD

Nowa oprawa starej willi

Kiedy Kasia kupiła zaniedbaną działkę ze starą willą, która wymagała remontu, od razu wzięła się za… ogród. Uznała, że najpierw powinna utworzyć dla rodziny przyjazną przestrzeń wypoczynkową na zewnątrz, ponieważ rośliny potrzebują czasu, żeby urosnąć. Jednoczenie stwierdziła, że dom potrzebuje lepszej zielonej oprawy, niż istniejąca. Nową aranżacją zieleni podkreśliła jego niedzisiejszy charakter.