Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

42 domofony i wideodomofony

Współczesne domy mają rozmaite zabezpieczenia elektroniczne. Podstawowe i najprostsze to domofon, chroniący wejście na działkę. Jednak przed zakupem takiego urządzenia warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej.

Obecnie w sprzedaży znajdziemy zarówno tradycyjne domofony, jak i nowocześniejszą ich odmianę - wideodomofony. Jedne i drugie występują w wersji analogowej oraz cyfrowej, przewodowej, jak również bezprzewodowej. Od naszego wyboru zależy przebieg prac instalacyjnych, skuteczność ochrony budynku i posesji, a także komfort użytkowania systemu.

WAŻNE FUNKCJE

Domy jednorodzinne opanowuje dziś technologia - nawet domofony są coraz inteligentniejsze, więcej pokazują, rejestrują, mają mnóstwo dodatkowych funkcji i nowoczesną stylistykę. Podstawowym zadaniem tych urządzeń jest zapewnienie mieszkańcom kontaktu głosowego z osobą stojącą przy wejściu na posesję oraz zdalne otwieranie furtki. W tym celu można zamontować nawet prostą wersję analogową. System domofonowy składa się ze stacji bramowej z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem przywoławczym, oraz z umieszczonego w budynku (najczęściej w pobliżu drzwi wejściowych) unifonu z mikrofonem, głośnikiem i przyciskiem do otwierania furtki. W rozbudowanej instalacji panel bramowy instaluje się także przy drzwiach wejściowych.

Bardziej zaawansowane modele - wideodomofony - poza dźwiękiem przekazują również obraz, dlatego warto je montować w sytuacji, gdy brama wjazdowa i furtka są niewidoczne z domu. System wyposażony jest zatem dodatkowo w kamerę w kasecie zewnętrznej oraz w panel z monitorem w pomieszczeniu. Często ma też wiele innych funkcji - zwróćmy na to uwagę podczas wyboru konkretnego zestawu. Najtańsze wideodomofony mają małe, czarno-białe ekrany LCD i są pozbawione dodatkowych opcji.

Małgorzata Kolmus
fot. Zamel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!