Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

43 napędy do bram ogrodzeniowych przesuwnych i rozwieranych

Brama wjazdowa to jak gdyby pierwsze drzwi, które przekraczają goście. Jej wygląd jest istotny, jeszcze ważniejsze - sprawne otwierane i zamykanie. Potrzebom współczesnych inwestorów najbardziej odpowiadają wersje z napędem.

Chociaż w napęd można wyposażyć nawet tradycyjne rozwierane skrzydła, dla wielu osób synonimem bramy automatycznej jest ta przesuwna. Modele przesuwne samonośne obsługiwane pilotem cieszą się bowiem w ostatnich latach największą popularnością. W przypadku każdej bramy automatyka gwarantuje wygodę. Na ogół obejmuje różnego typu systemy i mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Podstawowe elementy systemu to:

  • siłownik (silnik);
  • centrala sterująca (odbiornik);
  • mechanizm przenoszący siłę ciągu, poruszający bramę, np. pasek zębaty, wysięgnik;
  • pilot/y, ewentualnie klawiatura kodowa;
  • elementy dodatkowe, np. fotokomórki.

INTELIGENTNA BRAMA

Bramy z napędem doceniamy na co dzień - zwłaszcza podczas nieprzyjemnej pogody, gdy możemy je obsługiwać zdalnie. Nie musimy wysiadać z auta, by otworzyć wjazd - dzięki czemu nie ryzykujemy pozostawienia kluczyków w otwartym samochodzie. Co istotne, automatyka daje możliwość zintegrowania z innymi domowymi instalacjami. W takim wypadku za pomocą tego samego pilota obsługuje się wjazd na działkę, do garażu, a także oświetlenie na podjeździe i w garażu.

ZDALNE STEROWANIE

Powszechnie używa się w tym celu pilotów dwu- lub czterokanałowych - pozwalają one obsługiwać więcej niż jedno urządzenie. Korzystają z kodowanego sygnału radiowego. Przy każdym użyciu sygnał się zmienia - nie ma możliwości jego skopiowania, co znacząco podnosi bezpieczeństwo. Do sterowania bramą stosuje się również rozmaitych sterowników, skanerów linii papilarnych, a nawet smartfonów.

Małgorzata Kolmus
fot. Wiśniowski

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!