Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

Eliminacja mostków termicznych

Mostki cieplne to miejsca w budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. W domach wznoszonych 20 lat temu nikt się nimi nie przejmował. Obecnie stawiane budynki muszą spełniać zupełnie inne standardy energetyczne. Niestety, i w nowych domach mostki zdarzają się w nadmiarze. Na ogół powstają na skutek błędów projektowych i wykonawczych. Całkowicie ich uniknąć się nie da, ale większości z nich można zaradzić, kontrolując fazę powstawania projektu i, co nawet ważniejsze, skrupulatnie doglądając wykonawców.

Mostek termiczny to fragment przegrody - ściany, stropu, dachu, okna lub drzwi - przez który ciepło ucieka intensywniej niż przez jej pozostałą część. Takim rejonem może więc być np. połączenie okna z murem, jeśli jest ono niefachowo osadzone.

Przez mostki cieplne, przy dużych różnicach temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku, następuje niekontrolowana utrata ciepła, a przegroda miejscowo się wychładza. Co oznacza ryzyko jej zawilgocenia i zagrzybienia. A grzyby domowe mogą wywoływać poważne schorzenia układu oddechowego, alergie, choroby reumatyczne, grzybice i wiele innych dolegliwości.

Konsekwencją pojawienia się mostków termicznych jest też wzrost wydatków na ogrzewanie, w domach energooszczędnych może on wynosić nawet 30%.

Joanna Dąbrowska
fot. Isover

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!