Budujemy Dom 6/2010

Dużo o ogrodach będzie można poczytać w czerwcowym wydaniu Budujemy Dom. O ciekawych meblach ogrodowych i ogrodzeniach. Co zrobić, żeby podjazd nie przypominał stacji paliw albo parkingu przed urzędem? Jaką kosiarkę kupić, gdy już zrobimy nawierzchnię? Na koniec dobierzemy rośliny do ogrodu i do warunków na działce.

To jednak nie wszystko. W Budujemy Dom 06/2010 w cyklu Budujemy Bez Błędów mowa będzie o centralnym odkurzaczu i wentylacji. Ponadto w numerze znajdą Państwo raporty o oknach, drzwiach i bramach garażowych. A na deser kilka wyśmienitych reportaży Marka Żelkowskiego.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Gotowe 200 m2

Kupując gotowy dom, Kasia i Michał ominęli żmudny proces budowania i przygotowań administracyjnych. Nie mieli czasu na samodzielne organizowanie budowy. W nowo zakupionym domu zdecydowali się natomiast na adaptację nieużywanego poddasza.

Kompromisy wąskiej działki

Elżbieta i Jerzy celowo zbudowali dom w okolicy, gdzie od kilkunastu lat korzystali z działki rekreacyjnej. Bo po co zmieniać miejsce na inne, skoro to stare jest znajome i dobrze uzbrojone w media?

Dom eksperta

Malowanie przestrzeni

Bogusław Wójcik jest właścicielem firmy REGULUS-system, w której powstają cenione na rynku grzejniki: ścienne różnych typów, do ogrzewania podłogowego kanałowego, a także będące nowością na polskim rynku – grzejniki wewnątrzścienne. Przed laty do prowadzenia biznesu namówił Bogusława przyjaciel.

Budujemy bez błędów - B3

Odkurzacz centralny

Na naszym rynku spotykamy coraz więcej marek i modeli odkurzaczy centralnych, różniących się między sobą zarówno właściwościami technicznymi, przeznaczeniem, jak i wyglądem. Przedstawione niżej zasady i uwagi są jednak uniwersalne i jednakowe dla wszystkich systemów centralnego odkurzania.

Wentylacja

Wentylacja to wymiana powietrza zużytego na świeże. Za „zużyte” uważa się powietrze zawierające zbyt dużo wilgoci albo dwutlenku i tlenku węgla, a także nieprzyjemnie pachnące czy zanieczyszczone kurzem lub dymem papierosowym.

Energooszczędne inspiracje

Kolektory słoneczne

Zapotrzebowanie domu na ciepło można zdecydowanie ograniczyć, poprawiając izolacyjność jego przegród zewnętrznych. Jednak nawet w bardzo energooszczędnym domu zużycie energii do przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) nie da się zbytnio ograniczyć, bo ilość potrzebnej wody zależy po prostu od liczby mieszkańców i ich nawyków. Ciepło można jednak pozyskać ze słońca za pomocą kolektorów, nie zanieczyszczając środowiska. Instalacja solarna jest niestety dość kosztowna, warto więc dopasować ją do potrzeb, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Raport

Okna na miarę potrzeb

Okna powinny zapewniać dostęp światła dziennego i wspomagać wentylację oraz chronić dom przed stratami ciepła, hałasem i nieproszonymi gośćmi. Nieważne, z jakiego materiału są wykonane, ważne, by spełniały określone standardy i były solidnie zamontowane.

Drzwi

Drzwi zewnętrzne powinny być dobrze izolowane cieplnie i akustycznie, szczelne, trwałe, a zatem wykonane z materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać takich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny stylistycznie pasować do wnętrza.

Bramy garażowe

Najczęściej wybieramy automatycznie otwierane bramy uchylne lub segmentowe górne. Najpopularniejsze modele można kupić już za ok. 2 tys. zł. Najlepiej od razu wyposażyć je w napęd.

Przegląd rynku

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe? Wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu. Wystarczy taras, weranda lub niewielki trawnik. Lato tuż, tuż, więc może warto pomyśleć o tym, jak umilić sobie czas spędzony na świeżym powietrzu...

Dylematy

Ściany dwu- czy trójwarstwowe?

PYTANIE CZYTELNIKA Czy lepiej zdecydować się na ściany dwu- czy trójwarstwowe? Z czego wykonać poszczególne warstwy, by ściany były ciepłe, trwałe, a przy tym niezbyt drogie?

Wybieramy i kupujemy

Schody drewniane

Schody drewniane wybieramy często nie tylko jako sposób na komunikację między kondygnacjami, ale jako atrakcyjny element aranżacji wnętrza, zwłaszcza, jeśli umieścimy je w salonie lub w otwartym holu.

Remont

Podłogi

Remont podłogi może trwać krótko, jeśli prace ograniczymy jedynie do naprawy jej wierzchniej warstwy – posadzki. Jeśli jednak konieczne są gruntowne naprawy, remont na dłuższy czas wyłączy z użytkowania modernizowane pomieszczenia. Efekty końcowe wynagrodzą jednak włożony wysiłek, a wnętrze nabierze nowego wyglądu.

Remont tarasu

Rano kawa, a wieczorem pogawędki ze znajomymi… Wiadomo, każdy to lubi. Życie wśród świergotu i zieleni. Ale co zrobić, gdy płytki na tarasie popękały i zaczynają odpadać, a zacieki na krawędziach są szpecące i wyjątkowo rzucają się w oczy? Czas na remont.

Inspiracje wnętrzarskie

Malujemy ściany

Ryzyko niewielkie, koszty – do przyjęcia. Za to efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania! Mowa oczywiście o malowaniu ścian. Za pomocą farby, wałka, pędzla i kilku innych pomysłowych narzędzi możemy całkowicie przeobrazić wnętrze naszego domu.

Ogrody

Nawierzchnie i ogrodzenia

W projektowaniu ogrodzenia i nawierzchni w obrębie posesji warto zachować umiar. Nadmiar ozdób czy kolorów w ogrodzeniu lub nawierzchni może okazać się przytłaczający, a utwardzenie zbyt dużej połaci kostką może sprawić, że podjazd będzie przypominał stację paliw albo parking przed urzędem.

Wybór kosiarki

Aby trawnik wyglądał ładnie i zdrowo, konieczne jest jego regularne koszenie. Dla wielu z nas bywa ono żmudną czynnością, ale pracę tę może ułatwić odpowiednio dobrana kosiarka, o właściwej wielkości i mocy.

Ogród podobny do natury

Istnieje duża rzesza zwolenników ogrodów naturalnych, takich w których nie widać ręki architekta krajobrazu. Co wcale nie oznacza, że interwencji fachowca nie było. Wręcz przeciwnie. Naśladowanie natury nie jest takie proste, jak się z pozoru wydaje.

Wybór roślin do ogrodu

Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa.

Zrób to fachowo

Taras naziemny o utwardzonej nawierzchni

Taras naziemny o utwardzonej nawierzchni, którego poziom odpowiada poziomowi gruntu, formalnie traktowany jest jako utwardzenie terenu, dlatego nie wymaga pozwolenia na budowę.

Odprowadzenie deszczówki do gleby

Studnia chłonna (potocznie bez dna) jest jednym z rozwiązań odprowadzania wody deszczowej do gleby.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Ciepła woda użytkowa w systemie z pompą ciepła

Na wytwarzanie c.w.u. zużywa się zaledwie 10–30% energii potrzebnej do ogrzewania domu jednorodzinnego, ale problemem jest osiągnięcie temperatury wody znacznie wyższej niż w instalacji ogrzewania podłogowego.

Reportaż

Trzy, dwa, jeden...

Pompa ciepła jest urządzeniem, kojarzonym najczęściej z ogrzewaniem domu. Tymczasem może ono zapewnić również przyjemny chłód latem i to bez niedogodności, jakie wiążą się z tradycyjną klimatyzacją. Okazuje się także, iż niekiedy, zamiast jednej pompy ciepła o bardzo dużej mocy, korzystniej jest zamontować kilka mniejszych. Umożliwi to podczas pracy optymalne dopasowywanie się pomp do wymagań budynku.