Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2010

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe? Wcale nie trzeba mieć dużego ogrodu. Wystarczy taras, weranda lub niewielki trawnik. Lato tuż, tuż, więc może warto pomyśleć o tym, jak umilić sobie czas spędzony na świeżym powietrzu...

Meble ogrodowe
(fot. Jysk)
Meble ogrodowe produkuje się z drewna, wikliny, metali, plastiku, a także z połączeń różnych materiałów. Można kupić zestawy dla dwójki lub dla rodziny sześcioosobowej. Do siedzenia, huśtania się i leżenia. Ceny – na każdą kieszeń: od umiarkowanych po równowartość dobrej kanapy do salonu lub używanego samochodu.

Meble drewniane

Są ciepłe w dotyku i dobrze komponują się z zielenią – pasują do każdego ogrodu. Drewno wygląda efektownie w zestawieniu z kamieniem i metalem, a także tworzywami syntetycznymi.

 

Meble ogrodowe wykonuje się najczęściej z drewna krajowego – sosny i świerka, ale także dębu, grabu, buka, topoli, olszyny lub robinii akacjowej (zwanej niepoprawnie „akacją”). Inne wytwarza się z trwalszego, ale droższego drewna egzotycznego – eukaliptusowego lub tekowego (teak). Drewno tekowe, prawie tak twarde jak dąb, zawiera dużo substancji oleistych i kwasu krzemowego, dlatego nie nasiąka wodą, jest odporne na działanie związków chemicznych (np. detergentów) oraz owadów.

 

Meble drewniane są dosyć ciężkie. Powinny być przechowywane w suchym pomieszczeniu i raz na kilka lat impregnowane i malowane farbą lub lakierem. Specjalnej ochrony nie wymagają jedynie meble z drewna gatunków egzotycznych, które mogą być nawet pozostawione na zimę na dworze. Jeśli, mimo regularnej konserwacji, zostaną zaatakowane przez pleśnie, można je przemyć roztworem chloru, a warstwę głębszych uszkodzeń usunąć mechanicznie papierem ściernym, potem umyć meble ciśnieniowo i zaolejować.

Meble metalowe

Należą do najbardziej wytrzymałych i odpornych na zniszczenie. Są zimne i ciężkie, ale łatwo je „ocieplić” przytulnymi poduszkami, co też rozwiąże problem ich nadmiernego nagrzewania się w pełnym słońcu. Ich siedziska i oparcia często są wykonane z drewna. Pasują głównie do nowoczesnych ogrodów – dobrze komponują się z rzeźbami, fontannami lub ozdobami z kamienia.

 

Meble żeliwne są ciężkie, a więc stabilne i odpowiednie do ogrodu, nie należy natomiast ustawiać ich na balkonie czy tarasie nad pomieszczeniami. Rzadziej stosuje się meble z aluminium, które są lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia. Produkuje się też meble z paneli stalowych. Meble metalowe są odporne na czynniki atmosferyczne, ale i tak wszystkie ich stalowe elementy powinny być zabezpieczone przed wilgocią – pomalowane proszkowo, oksydowane, ocynkowane, chromowane lub powleczone plastikiem.

 

Uwaga! Warto wcześniej zaplanować, gdzie meble będą składowane poza sezonem i raczej zrezygnować z kupowania ciężkich mebli metalowych, gdy trzeba je będzie wnosić np. na strych.

 

Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Meble ogrodowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!