Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2010

Remont tarasu

Rano kawa, a wieczorem pogawędki ze znajomymi… Wiadomo, każdy to lubi. Życie wśród świergotu i zieleni. Ale co zrobić, gdy płytki na tarasie popękały i zaczynają odpadać, a zacieki na krawędziach są szpecące i wyjątkowo rzucają się w oczy? Czas na remont.

Remont tarasu
(fot. Decolor)
W polskim budownictwie usterki tarasu to niemal norma. Już prawie każdy przyzwyczaił się do tego, że po pierwszym sezonie pojawiają się pęknięcia, odpadają kawałki płytek, widać odkształcenia nawierzchni drewnianej, a jeśli pod spodem jest pomieszczenie mieszkalne – pojawiają się plamy na suficie. I prawie każdy myśli, że to kwestia naszego klimatu. Nie każdy jednak wie, że powodem większości uszkodzeń nie jest zmienność aury, a niestety błędy fachowców, marność materiałów, a także nieznajomość rzeczy wśród projektantów.

I. Szukamy przyczyn

Mrozy, wahania temperatury, ulewne deszcze, utrzymująca się wilgoć i m.in. silne nasłonecznienie to czynniki, które sprzyjają ujawnianiu się uszkodzeń. Dotyczą one wszystkich rodzajów tarasów, bez względu na to, czy są to tarasy naziemne, wyniesione nad pomieszczenie, ogrzewane czy nie.

 

Uszkodzona posadzka. Na posadzce tarasu pokrytej płytkami ceramicznymi mogą pojawić się pęknięcia, wgłębienia i wypukłości płytki mogą się również odklejać.

 

Uszkodzenia często spowodowane są użyciem złej jakości płytek lub niewłaściwym ich mocowaniem do podłoża, mogą też być następstwem uszkodzeń głębszych warstw, czyli podkładu pod posadzką.

 

1. Pęknięcia okładziny z płytek. Ich przyczyną mogą być naprężenia spowodowane brakiem dylatacji lub uszkodzeniami warstw podposadzkowych. Pęknięcia o nieregularnej linii przebiegającej przez niemal całą długość czy szerokość tarasu najczęściej świadczą o braku dylatacji w nawierzchni i podkładzie.

 

2. Kruszenie się płytek. Spowodowane jest nadmierną nasiąkliwością i związaną z tym nieodpornością płytek na mróz.

 

3. Odspajanie płytek. To nieco poważniejsza usterka, której przyczyny nie da się ustalić, jeśli nie zerwie się przynajmniej części posadzki. Następuje wtedy, gdy woda przeniknie pod nawierzchnię tarasu. A ta z kolei przenika, gdy
  • brakuje spadku powierzchni tarasu: woda, zamarzając i odmarzając, powoduje odrywanie płytek od podłoża;
  • płytki nie są mrozoodporne;
  • płytki są źle ułożone – za blisko jedna od drugiej – powstałe w ten sposób szczeliny są za wąskie;
  • brakuje podpłytowej izolacji przeciwwilgociowej; niedokładnie wypełniono klejem powierzchnię płytki lub użyto niewłaściwego kleju;
  • podłoże wykonano ze słabego betonu.
4. Białe wykwity na spoinach. Z wilgotnych spoin wyparowuje woda i wytrąca się na nich solny osad.

 

Redakcja BudujemyDom, Aleksandra Kuśmierczyk

Pełny artykuł w PDF: Remont tarasu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!