Budujemy Dom 6/2011

W najnowszym numerze Budujemy Dom rozpoczynamy cykl artykułów w których prosimy naszych forumowiczów i członków Klubu Budujących Dom o podzielenie się z Czytelnikami doświadczeniem i uwagami na temat eksploatacji konkretnych rozwiązań w domu. Zaczynamy od instalacji centralnego odkurzania.

W pozostałej części magazynu odnajdziemy raport o kotłach i grzejnikach. W cyklu „Budujemy Bez Błędów” zajmujemy się oknami, drzwiami i bramami garażowymi, natomiast w „Poradnik urządzania ogrodu” poruszamy temat małej architektury ogrodowej.

Zapraszamy do czytania dodatku Budujemy Dom - "Woda w ogrodzie". Zajęliśmy się w nim tematyką oczek wodnych, strumykami, basenami, oświetleniem wody oraz roślinami przywodnymi. Dla ogrodu WJN (Woda Jest Najważniejsza).

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Przestronna oaza spokoju

Jeśli projekt budynku z katalogu nie zaspakaja wszystkich estetycznych i użytkowych potrzeb, inwestorzy szukają innego projektu albo dokonują korekt. Marta i Łukasz poszli tą drugą drogą.

Perspektywiczny dla rozwojowej rodziny

Zanim Anna i Piotr zdecydowali się na zakup parceli, najpierw długo sprawdzali, czy będzie to dla nich bezpieczny i korzystny zakup. Mieli ku temu kilka poważnych powodów.

Reportaż

Dom z marzeń

Mój mąż Sebastian i ja pochodzimy z Chełmna, niewielkiego miasta o świetnych tradycjach historycznych – mówi Milena. – Oboje wychowaliśmy się w blokach. Ale ja od dziecka marzyłam o tym, aby kiedyś zamieszkać nad jeziorem. Później o tym zapomniałam, bo wydawało mi się to absolutnie nierealne. Oczywiście myśleliśmy z mężem o własnym domu, ale... Przez długi czas nie było po prostu szans na realizację owych marzeń.

Praktyka eksploatacyjna

Odkurzacz centralny

Montaż centralnego odkurzacza rozważa obecnie prawie każdy inwestor. Większość przestudiowała artykuły na ten temat oraz strony internetowe producentów. Wiadomo już, jak działa taki odkurzacz. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące montażu i eksploatacji odkurzacza, wszak nie każdy ma sąsiada, który wyposażył dom w to urządzenie. Poprosiliśmy członków Klubu Budujących Dom oraz naszych forumowiczów o podzielenie się z Czytelnikami doświadczeniem i uwagami na temat eksploatacji instalacji centralnego odkurzania.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Kotły kondensacyjne

Kondensacja w kotle to po prostu skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach. Woda jest jednym z produktów spalania, powstaje w efekcie połączenia wodoru zawartego w paliwie z tlenem atmosferycznym.

ABC mądrego budowania

Konstrukcja dachu

Większość domów jednorodzinnych budowanych w naszym kraju ma użytkowe poddasza i dość strome dachy o kącie nachylenia ok. 40°. Od kształtu i konstrukcji dachu zależy, na ile wykorzystamy powstającą pod dachem przestrzeń. Ponadto dach w dużej mierze decyduje o wyglądzie domu, a koszt więźby i pokrycia to znacząca część kosztów budowy.

Pokrycia i rynny

Idealne pokrycie dachowe powinno być szczelne, mocne, niepalne, trwałe, lekkie, łatwe w montażu, ładne i tanie. Ideału jednak nie ma i dostępne materiały spełniają te warunki w różnym stopniu. Ponadto to samo pokrycie może się sprawdzać lepiej lub gorzej w zależności od np. kształtu i kąta nachylenia połaci dachu. Niezbędnym uzupełnieniem pokrycia jest orynnowanie – to dzięki niemu woda zostaje odprowadzona z dachu i nie zalewa ścian.

Budujemy bez błędów - B3

Montujemy okna

Okna stanowią niebagatelną pozycję w kosztorysie budowy – to zaledwie jeden z powodów, dla których warto zadbać o ich fachowy montaż. Nawet jeśli budujemy systemem gospodarczym, osadzanie okien powinniśmy powierzyć wykwalifikowanej ekipie. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale także bezpieczne: pozwala uniknąć kosztów i kłopotów.

Wstawiamy drzwi

Własnoręczny montaż – ambitne wyzwanie. Pokusić się o nie tym łatwiej, że osadzenie standardowych drzwi nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Jednak już na etapie planowania i zamawiania można popełnić błędy, które będą dawały o sobie znać przez kolejne lata. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Otwieramy garaż

Wybór najodpowiedniejszej bramy garażowej nie jest prosty. Jeszcze bardziej skomplikowany może okazać się jej montaż. Obu zagadnieniom warto poświęcić sporo uwagi, by przez lata móc się cieszyć wygodą i bezpieczeństwem.

Remontujemy bez błędów

Remont podłogi drewnianej

Naprawa lub wymiana podłogi to jedne z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Nic dziwnego, bo wszystkie podłogi z czasem się zużywają i wyglądają brzydko, a podłogi drewniane często trzeszczą i skrzypią. Po dobrze wykonanym remoncie podłoga może jednak nie tylko być jak nowa, ale nawet lepsza od starej.

Raport

Kotły węglowe

Nowoczesne kotły na węgiel mają coraz wyższą sprawność, są ekonomicznym źródłem ciepła, a modele z podajnikiem wymagają uzupełniania opału co kilka dni, są więc prawie bezobsługowe. Między innymi z tych powodów coraz więcej inwestorów decyduje się na taki kocioł. Na terenach niezgazyfikowanych jest to jedno z najtańszych rozwiązań, nawet czterokrotnie tańsze od ogrzewania gazem płynnym lub olejem.

Kotły gazowe

Mieszkańcy terenów podłączonych do sieci gazowej najczęściej wybierają gaz ziemny. Jeśli w pobliżu nie ma sieci gazowej, ale wiemy, że w niedalekiej przyszłości powstanie, warto zdecydować się na instalację z kotłem na gaz płynny. Późniejsza zmiana nośnika energii będzie wymagała jedynie wymiany dysz palnika w kotle. Jeśli na czas przejściowy wybierzemy węgiel lub olej opałowy, trzeba będzie wymienić cały kocioł.

Grzejniki i podłogówka

W większości domów obecnie oprócz tradycyjnych grzejników ściennych montuje się również ogrzewanie podłogowe. Niektóre ogrzewa się tylko za pomocą podłogówki. Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju grzejników warto dowiedzieć się czym się różnią, z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują, w jaki sposób powinny być zainstalowane i jak sterowane.

Przegląd rynku

Schody wewnętrzne

Schody to dość kosztowna inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Oprócz ceny, wyglądu i etapu budowy domu, na jakim dane schody się wykonuje, pod uwagę weźmy ich bezpieczeństwo oraz to, czy są ciche.

Odwodnienie działki

Pół biedy, jeśli są to tylko niewielkie kałuże po ulewnych deszczach. Gorzej, jeśli woda zalega w piwnicy każdej wiosny. Ale i na to są sposoby.

Dylematy

Ściany jedno- czy dwuwarstwowe?

Pytanie czytelnika: Zastanawiam się nad wyborem: ściany jednowarstwowe czy dwuwarstwowe? Chciałbym dowiedzieć się więcej o różnicach w ich konstrukcji, izolacyjności termicznej, o trudnościach i możliwych błędach w murowaniu takich ścian, a także o różnicach kosztów.

Nasz wybór

Kolektory

Starożytni Egipcjanie czcili boską moc słońca. Dziś wiemy, że ich intuicja była słuszna – to właśnie słońce zasila naszą planetę, pozwalając na istnienie na niej życia. Istnieją sposoby, by tę czystą, darmową energię wykorzystywać do własnych celów. Jednym z nich są kolektory słoneczne. Poniżej prezentujemy krótki opis tej technologii wraz z zestawieniem dostępnych na rynku produktów.

Zrób to fachowo

Taras na gruncie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach płynących z posiadania tarasu. Żeby jednak w pełni się z niego cieszyć, należy go poprawnie zbudować.

Poradnik urządzania ogrodu

Mała architektura i meble ogrodowe

Ogród to nie tylko zieleń. Jeśli ma sprzyjać wypoczynkowi i zaspokajać nasze potrzeby, oprócz roślin powinny się w nim znaleźć meble oraz budowle i akcesoria zwane małą architekturą.

Feeria barw 130 azalii i różaneczników

U pani Bożeny wiosną kwitną wrzośce, azalie i różaneczniki, pod koniec lata i jesienią natomiast – wrzosy. Właścicielka wybrała rośliny wrzosowate oraz iglaste jako motyw przewodni swojego ogrodu

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Przygotowanie c.w.u.

Przygotowanie 200 litrów ciepłej wody o temperaturze 40°C to w instalacji z pompą ciepła o COP = 4 kosztuje ok. 1 zł. Tania eksploatacja, to jednak nie wszystko – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by instalacja działała dobrze i co różni ją od „klasycznej” z kotłem grzewczym.

Pompa ciepła nie znosi kompromisów

Dom Dominiki i Grzegorza Ochocińskich w miejscowości Dobrcz w województwie kujawsko- -pomorskim został wzniesiony w ciągu niecałego roku. W październiku 2010 w budynku uruchomiono pompę ciepła o mocy 10 kW. Po pierwszym sezonie grzewczym właściciele są usatysfakcjonowani funkcjonowaniem urządzenia oraz kosztami jego eksploatacji.

Czas na ogród

Działka ze strumykiem

Własna działka ze strumykiem dla jednych jest sporą zagwozdką zmuszającą do kreatywnego myślenia, dla innych prawdziwą udręką, przed którą musieli uciec, dla jeszcze innych niedoścignionym marzeniem. Tak mniej więcej rozkłada się podejście forumowiczów serwisu www.zielonyogrodek.pl do własnego strumyka na działce. Te rozważania wzięliśmy sobie do serca i postanowiliśmy podpowiedzieć – jak można rozwikłać z pozoru trudną zagadkę zagospodarowania strumyka na działce, jak uniknąć kłopotów ze strumykiem, aby czerpać z niego jedynie przyjemność oraz jak niedoścignione zamienić w łatwo osiągalne. Sprawdź, jak mądrze wykorzystać strumyk na działce lub, jeśli jeszcze go nie masz, jak stworzyć sztuczny strumyk od podstaw.

Opowieść o ogrodzie z basenem i nie tylko...

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie w Polsce rzesza zwolenników budowania w przydomowych ogrodach basenów pod chmurką. Nie odstraszają ich nawet pojedyncze deszczowe lata. Czy warto budować ogrodowe pływalnie i jak się sprawdzają w naszych warunkach klimatycznych? Oto opinia posiadaczy takiego obiektu.

Oczka wodne

Oczko wodne wprowadza do ogrodu arkadyjski nastrój, relaksuje i uspokaja, pozwala też czerpać przyjemność z obserwowania drobnych zwierząt zwabionych bliskością wody. Ponadto dzięki parującej wodzie zwiększa się wilgotność powietrza, co poprawia mikroklimat ogrodu – rośliny lepiej rosną, a nam lepiej się oddycha. O zaletach estetycznych oczka wodnego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wszystkich, którzy marzą o oczku wodnym w swoim ogrodzie, zachęcamy do lektury artykułu i skorzystania z 10 rozmaitych pomysłów na wkomponowanie oczek wodnych w zieleń.

Lilie wodne

Trudno wyobrazić sobie ogród bez unoszących się na tafli wody urzekających kwiatów lilii wodnych. To bez wątpienia najpiękniejsze rośliny uprawiane w naszych oczkach wodnych i sadzawkach. W Polsce znane są także jako nenufary lub grzybienie. Nazwa naukowa rodzaju Nymphaea pochodzi z języka greckiego i oznacza roślinę należącą do nimf. Według starogreckiej legendy lilia wodna wyrosła z ciała nimfy zmarłej z powodu zazdrości o Heraklesa.

Mostki, kładki, kamienne stopnie

Konstrukcje nadwodne pozwalające przedostać się na drugi brzeg strumyka, stawu czy oczka wodnego są kuszącą propozycją dla większości posiadaczy ogrodów z wkomponowanym zbiornikiem wodnym.

Staw kąpielowy

Ekologiczna kąpiel – tak można nazwać pływanie w stawie kąpielowym. Czyli w  zbiorniku wodnym naturalnie oczyszczanym filtrami roślinnymi z dodatkiem specjalnie dobranych minerałów. Chcesz wiedzieć, jak funkcjonuje staw kąpielowy i jak go wykonać? Zachęcamy do lektury artykułu.

Światło i woda po zmierzchu

Po zmroku tafle wód w naszych ogrodach nastrojowo odbijają światło księżyca, a ogród zmienia swój charakter na bardziej tajemniczy. Aby jednak tajemniczy nie oznaczał – pogrążony w ciemnościach, a jedynym źródłem światła nie był ziemski satelita, konieczne jest sztuczne oświetlenie.