Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011

Kotły kondensacyjne

Kondensacja w kotle to po prostu skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach. Woda jest jednym z produktów spalania, powstaje w efekcie połączenia wodoru zawartego w paliwie z tlenem atmosferycznym.

Kondensacja czyli co?

Wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym, oraz inne elementy na których wykrapla się kondensat muszą być odporne na jego agresywne działanie
Wymiennik ciepła w kotle kondensacyjnym, oraz inne elementy na których wykrapla się kondensat muszą być odporne na jego agresywne działanie
(fot. Viessmann)
Odparowanie wody pochłania pewną ilość energii uzyskanej dzięki spalaniu, jeśli więc kondensacji nie ma, to ta energia wraz z parą wodną ucieka przez komin. Do kondensacji dochodzi, gdy temperatura spalin, w wyniku kontaktu z chłodną ścianką wymiennika ciepła lub komina spadnie poniżej tzw. punktu rosy – dla spalin z kotła gazowego to ok. 55°C (choć znaczenie mają także inne parametry).

 

Kondensacja może być zjawiskiem pożądanym, bo para skraplając się oddaje duże ilości ciepła – pod warunkiem jednak, że kocioł i komin są przystosowane do pracy ze spalinami, z których wykrapla się wilgoć.

 

Inaczej kondensat działa niszcząco np. na cegły komina murowanego.

Sprawność ponad 100%

Tym, co wzbudza najwięcej emocji jest wynosząca ponad 100% sprawność kotłów kondensacyjnych.

 

110%?! – mniej włożyć energii – wyciągnąć więcej niż się włożyło?! Przecież to lepsze niż perpetum mobile?!

 

Dla mnie sprawność to sprawność w sensie fizycznym (stosunek energii otrzymanej do włożonej). Dlatego pytałem. Wydaje mi się trochę dziwnym, aby nagle sprawność nabrała innej definicji, ale cóż – skoro tak jest.

 

Nawet przedstawiciele firm – a więc profesjonaliści tłumaczą sprawę dość mętnie, plącząc się w używanych określeniach.

 

Ustawodawca, definiując sprawność urządzenia, przewidział jedynie uzysk energii z ciepła spalania substancji (100%), pomijając energię zawartą w spalinach, stąd też – odzyskując ciepło ze spalin – mamy sprawności urządzeń ponad 100%.

 

W rzeczywistości sprawa jest dość prosta i wymaga jedynie zrozumienia stosowanych określeń.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!