Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011

Grzejniki i podłogówka

W większości domów obecnie oprócz tradycyjnych grzejników ściennych montuje się również ogrzewanie podłogowe. Niektóre ogrzewa się tylko za pomocą podłogówki. Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju grzejników warto dowiedzieć się czym się różnią, z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują, w jaki sposób powinny być zainstalowane i jak sterowane.

Grzejniki i podłogówka
(fot. ANB Jaga)
Zanim dokonamy tego ważnego wyboru, zapoznajmy się najpierw z ofertą rynkową, bo chociaż wydaje się, że mamy niezliczoną ilość różnorodnych grzejników na rynku, to ich wybór ogranicza się do kilku podstawowych grup. Do wyboru mamy grzejniki wodne: płytowe, konwektory, członowe i dekoracyjne oraz grzejniki elektryczne konwekcyjne i promiennikowe. Zamiast wieszać grzejnik pod oknem, możemy wykonać ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.

 

Chociaż najwyższy komfort cieplny zapewnia ogrzewanie podłogowe, stosowanie grzejników ma także wiele zalet. Grzejniki mają małą pojemność wodną i można przy nich zamontować zawory termostatyczne. Dzięki temu łatwiej jest nimi sterować niż podłogówką – ich temperatura zmienia się szybko, dopasowując do chwilowego zapotrzebowania na ciepło. Gdy do pokoju wejdzie kilka osób i wzrośnie w nim temperatura, zawór termostatyczny zredukuje grzanie, a to oznacza oszczędność energii, a więc mniejsze wydatki na ogrzewanie domu.

Grzejniki wodne

Płytowe. Są to najbardziej popularne grzejniki, wykonywane ze stali, w wersji z ożebrowaniem konwekcyjnym i bez niego.

 

Mogą pracować w instalacjach nisko- i wysokotemperaturowych, a ich temperatura jest zbliżona do temperatury wody płynącej w instalacji. Jeśli woda grzewcza ma temperaturę około 90°C, o grzejnik można się oparzyć, co jest niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci.

 

Grzejniki płytowe bez ożebrowania stosuje się głównie w pomieszczeniach, w których trzeba zachować czystość na wysokim poziomie, bo grzejniki takie są łatwe do mycia. Najpopularniejsze w omawianej grupie są następujące grzejniki:

 

- jednopłytowe z ożebrowaniem (typ 11), dwupłytowe z pojedynczym (typ 21) lub podwójnym ożebrowaniem (typ 22) najgrubsze z nich grzejniki trzypłytowe z potrójnym ożebrowaniem (typ 33).

 

Grzejniki płytowe bez ożebrowania mogą być:
  • jednopłytowe (typ 10),
  • dwupłytowe (typ 20),
  • trzypłytowe (typ 30).

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!