Budujemy Dom 6/2012

W czerwcowym Budujemy Dom 2012 po raz kolejny spotykamy się z architektami. Aby dobrze zaprojektować komuś dom, musimy dosłownie "wejść z butami w jego życie" - mówią bohaterowie reportażu Marka Żelkowskiego.

W pozostałej części numeru opisujemy m.in. konstrukcje dachowe oraz pokrycia dachowe, okna, system ogrzewania, wentylację domu. Podpowiadamy jak sobie radzić z mostkami termicznymi.

Projektujemy

Wybieramy architekta - Dwa w jednym

Aby dobrze zaprojektować komuś dom, musimy dosłownie „wejść z butami w jego życie”.

Zdaniem architekta - Uczestnicy procesu budowlanego

Kupiliśmy projekt (indywidualny lub typowy) i uzyskaliśmy pozwolenie na budowę. Zetknęliśmy się więc z projektantem, czyli jednym z uczestników procesu budowlanego. Czasem w projekcie wpisany jest również sprawdzający, jednak ta sytuacja nie dotyczy domów jednorodzinnych – więc w tym tekście go pominę. Istotne jest sformułowanie „jednym z uczestników” – prawo budowlane precyzuje ich bowiem czterech.

Wybieramy projekt

Czym się kierować przy wyborze projektu i jak go twórczo zaadaptować do własnych potrzeb? Pouczające przykłady, jak sobie z tym inni radzą można znaleźć na forum BD w dyskusjach „klanów”. Łączą one osoby budujące dom według, identycznego projektu. Oto case study – doświadczenia osób budujących dom według, bardzo popularnego, projektu „Małgosia” (http://forum.budujemydom.pl/Malgosia- -z-garazem-HB-Studio-t3242.html).

Zdrowy i oszczędny dom - Parametry fizyczne materiałów budowlanych

Inwestor próbujący dowiedzieć się czegoś o technologiach i materiałach, z których powstanie jego dom, na początku analizuje ich parametry fizyczne. A właściwie jeden parametr – współczynnik przenikalności cieplnej U, którym chwalą się producenci na pierwszych stronach folderów reklamowych. Jest to swojego rodzaju „wyścig zbrojeń”, polegający na oferowaniu materiałów o coraz mniejszym U – przy czym obecnie „walka” toczy się już na drugim miejscu po przecinku. Jednak to nie jedyny parament, z którym przyszły inwestor powinien się zaznajomić. By budować mądrze, czyli energooszczędnie, powinien poznać również pozostałe.

Zdrowy i oszczędny dom - Mostki termiczne, czyli trudne miejsca w domu energooszczędnym

Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych), aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku. Mały mostek termiczny może zniwelować efekt uzyskany w wyniku dodatkowego ocieplenia przegrody. Skutki istnienia mostków termicznych to nie tylko duże rachunki za ogrzewanie, ale także potencjalne kłopoty zdrowotne, związane z pojawieniem się grzybów domowych, z którymi walka jest kosztowna, uciążliwa i długotrwała.

Podpatrujemy i pytamy

Parterowy z antresolą

Anna i Jarek celowo szukali gotowego projektu domu, który był już wielokrotnie realizowany przez innych. Chcieli poznać opinie użytkowników, obejrzeć jego wizualizacje albo dom w naturze, sprawdzić wszelkie zastosowane rozwiązania budowlane i układ wnętrz. Nie odstraszał ich fakt, że zamieszkają w domu powielanym, bo ważniejsze od tego były względy funkcjonalne.

Wysoki salon z katedralnym stropodachem

Joanna i Arek podczas swojej budowy czerpali z doświadczeń zdobytych w domach rodziców. Mieszkanie w budynkach z poprzedniej epoki podpowiedziało im, czego nie powinni stosować pod własnym dachem. Natomiast w świat współczesnych technologii sprawnie wprowadzali ich architekci i fachowcy, z którymi wielokrotnie się konsultowali.

Dom na wzgórzu

Nick na internetowym forum „Budujemy Dom” mamy bardzo nieskomplikowany – stwierdza pani domu. – To po prostu nasze imiona. Pisaliśmy posty jako Marek i Jagoda. Mąż więcej „buszował” w sieci, więc występuje na pierwszym miejscu.

Instalacja elektryczna

Ze względu na mnogość współczesnych urządzeń domowych, instalacja elektryczna, oprócz grzewczej, jest jednym z najważniejszych elementów budynku. Musi być bezpieczna dla użytkowników, a jednocześnie dla wszelkiego rodzaju urządzeń, w tym tych drogich i wrażliwych na skoki napięcia – ze skomplikowaną elektroniką. Kilku naszych rozmówców, którzy brali aktywny udział w planowaniu instalacji elektrycznej we własnych nowo budowanych domach, podzieliło się doświadczeniami na ten temat.

Budujemy i remontujemy

Konstrukcja dachu

Dach to jeden z najdroższych i najbardziej skomplikowanych elementów budynku. By był trwały, przede wszystkim musi mieć fachowo wykonaną więźbę, czyli konstrukcję nośną, na której opierać się będzie cały dach: pokrycie, izolacje i ocieplenie. Choć o rodzaju więźby decyduje konstruktor, warto poznać możliwości wyboru i wynikające z nich ograniczenia.

Pokrycia dachowe i rynny

Najczęściej wybieramy dachówki lub blachodachówki. W domach o nowoczesnej architekturze popularne są też blachy płaskie na rąbek stojący. Część inwestorów wybiera też gonty. Możliwości jest wiele, ale pamiętajmy, że warto również dobrze dobrać system rynnowy, aby skutecznie odprowadzał wodę z dachu.

Okna

Aby okna spełniały określone standardy, niezbędny jest ich fachowy montaż przeprowadzony w odpowiednim czasie. Zlecenie prac wykwalifikowanej ekipie gwarantuje wygodę i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Ale i w tym przypadku warto znać proces montażu, bo nawet najbardziej solidnej firmie warto patrzeć na ręce.

Drzwi

Ofertę rynkową drzwi można podzielić na grupy różniące się konstrukcją i wykończeniem, jednak parametry te nie mają większego wpływu na sposób montażu. Osadzenie standardowych modeli nie jest zbyt skomplikowane i łatwo pokusić się o wykonanie tego we własnym zakresie. Jednak takiego rozwiązania nie zalecamy. Tym bardziej, że już na etapie zamawiania drzwi można popełnić poważne błędy.

Bramy garażowe

Montaż bramy garażowej to przedsięwzięcie dość skomplikowane, dlatego jej wyboru warto dokonać jak najwcześniej – przed ostatecznym wykończeniem garażu lub nawet w fazie projektowania domu. Wówczas, po otrzymaniu od producenta wytycznych, właściwe przygotowanie garażu pod montaż konkretnego modelu bramy nie będzie stanowiło problemu.

Kotły, podgrzewacze, kolektory

Co rozumiemy pod pojęciem dobry system grzewczy? Zapewne dla każdego będzie to oznaczało coś innego. Generalnie jednak można uznać, że dobry system grzewczy to taki, który zapewni odpowiedni poziom komfortu przy niskich kosztach eksploatacji i akceptowalnych nakładach inwestycyjnych.

Grzejniki i podłogówka

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na grzejniki ścienne czy ogrzewanie podłogowe, to z efektów działania dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji grzewczej będziemy zadowoleni. Zarówno grzejniki, jak i „podłogówka” występują w wielu wariantach, sztuka polega na tym, by wybrać jak najlepiej pasujący do źródła ciepła, konstrukcji domu i naszego trybu życia. Oczywiście każdy sposób ogrzewania ma swoje szczególne cechy, które warto poznać zanim dokonamy wyboru.

Kominki

W salonie kominek z płaszczem wodnym wygląda tak samo, jak każdy inny. Jednak technicznie to właściwie kocioł na drewno, tyle, że w ładnej obudowie i z dużą szybą, za którą widać ogień. W związku z tym, sposób jego montażu wymaga spełnienia pewnych warunków, związanych z bezpieczeństwem, i trzeba umiejętnie połączyć go z resztą instalacji grzewczej.

Wentylacja

Działanie wentylacji polega na wymianie powietrza – usuwaniu zużytego i dostarczaniu świeżego do domu. Cel jest więc prosty, ale jego realizacja już nie. Dlatego w wielu polskich domach wentylacja działa źle – np. świeżego powietrza jest zbyt mało albo dociera nie tam, gdzie powinno. Na szczęście, wadliwą wentylację można poprawić.

Taras na gruncie

Wiosną i latem taras pełni funkcję dodatkowego salonu. Jest to miejsce, gdzie latem chętnie wypijamy poranną kawę, odpoczywamy po pracy, a w weekendy organizujemy biesiadne grillowanie. By nic nie zakłócało wypoczynku na tarasie, pięknych widoków na ogród i delektowania się zapachami kwiatów, warto zadbać o jego fachowe wykonanie. Usterki bowiem mogą okazać się trudne do naprawienia bez konieczności wykonania tarasu od nowa.

Wybieramy i kupujemy

Farby do wnętrz

Mniej więcej co kilka lat użytkownicy wnętrz stają przed dylematem, jakie farby wybrać do malowania pomieszczeń. Opisy na opakowaniach sugerują, że każda z nich jest doskonała i często dopiero w praktyce przekonujemy się o wadach i zaletach wybranych produktów. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu farb oraz jak przygotować podłoże, by efekt był doskonały.

Odkurzacz centralny

Coraz więcej jest domów, w których można go zobaczyć. Gospodarze zwykle mówią, że jest cichy, wygodny, a przede wszystkim przyjazny alergikom. Owszem, kosztuje więcej niż tradycyjny, ale inwestować można etapami.

Systemy przeciwoblodzeniowe

Przed nami lato, czas wzmożonego ruchu w branży budowlanej, remontów oraz dbałości o otoczenie wokół domów. Wiele osób na ten okres zaplanowało zakładanie trawników i budowę nawierzchni. Chodniki i podjazdy powinny być, przede wszystkim, równe, trwałe, funkcjonalne oraz dobrane kolorystycznie do zabudowy. Przed ich wykonaniem, warto jednak pomyśleć już o zimie i zastanowić się nad montażem instalacji przeciwoblodzeniowej.

Systemy zamocowań

W sklepach budowlanych znajdziemy różnorodne kotwy, kołki, wkręty i śruby, o różnej średnicy i długości, wykonane z rozmaitych materiałów. Najłatwiej kupuje się kompletne łączniki (np. kołki z wkrętami), ale można też kompletować je samemu, a wtedy zamiast zwykłego wkrętu można zamocować ozdobny albo zakończony haczykiem bądź oczkiem.

Schody wewnętrzne

Większość nowo budowanych domów ma piętra lub użytkowe poddasza. Prowadzą na nie schody, które mogą mieć różną konstrukcję i kształt. To, gdzie zostaną one zlokalizowane i z jakich materiałów będą wykonane, należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Decydując się na konkretny rodzaj schodów, powinniśmy mieć na uwadze nie tylko ich funkcję komunikacyjną, ale i estetyczną.

Urządzamy podwórko i ogród

Meble ogrodowe

Po długich polskich zimach z deficytem światła i słońca każdą wolną chwilę staramy się spędzać na powietrzu. Przydomowy ogród dla wielu osób staje się wtedy drugim domem. Pod warunkiem, że jest wygodnie umeblowany. Jak wnętrza domu!

Lawendowa Prowansja na Mazowszu

Wiesława i Arkadiusz doświadczyli, jak ważne jest staranne dobieranie roślinności do warunków klimatycznych i środowiskowych na działce. Nie wszystkie ogrodowe marzenia mogli spełnić w klimacie Mazowsza. Choć próbowali.

Pompa ciepła - Ciepła woda w systemie z pompą ciepła

Wykorzystanie pompy ciepła to jeden z najtańszych sposobów na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Jej zalety docenimy szczególnie, jeśli zużywamy dużo wody albo mamy podgrzewany basen. Jednak by instalacja c.w.u. działała dobrze, trzeba ją zaprojektować nieco inaczej niż „klasyczną” z kotłem grzewczym.

Robimy kurs

Pompa ciepła - Ciepła woda w systemie z pompą ciepła

Wykorzystanie pompy ciepła to jeden z najtańszych sposobów na uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Jej zalety docenimy szczególnie, jeśli zużywamy dużo wody albo mamy podgrzewany basen. Jednak by instalacja c.w.u. działała dobrze, trzeba ją zaprojektować nieco inaczej niż „klasyczną” z kotłem grzewczym.