Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2012

Zdrowy i oszczędny dom - Mostki termiczne, czyli trudne miejsca w domu energooszczędnym

Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych), aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku. Mały mostek termiczny może zniwelować efekt uzyskany w wyniku dodatkowego ocieplenia przegrody. Skutki istnienia mostków termicznych to nie tylko duże rachunki za ogrzewanie, ale także potencjalne kłopoty zdrowotne, związane z pojawieniem się grzybów domowych, z którymi walka jest kosztowna, uciążliwa i długotrwała.

Zdrowy i oszczędny dom - Mostki termiczne, czyli trudne miejsca w domu energooszczędnym
(fot. Dekorator)
Poniżej przedstawiamy kolejną porcję informacji, dotyczących budowy energooszczędnego domu. Warto ją dobrze przestudiować, aby na etapie budowy prawidłowo zaprojektowanego domu móc kontrolować poprawność jego wykonania. Wykonawcy mają różne przyzwyczajenia, a inwestorzy szukają oszczędności.

 

Należy jednak pamiętać, że przesadne oszczędzanie się nie opłaca, bowiem naprawa błędów kosztuje wielokrotnie więcej. Nie dajmy się więc omamić majstrowi, który doradza nam zastąpić zaprawę termoizolacyjną zwykłą wapienno-cementową, pilnujmy by spoiny wykonywano staranie i nie były grubsze niż to konieczne. Nie pozwólmy na wbudowywanie uszkodzonych elementów, obitych bloczków gazobetonowych, rozbijanie na wymiar młotkiem elementów jeśli producent zaleca ich docinanie itp.

Mostek termiczny (cieplny)

Mostek termiczny to fragment przegrody zewnętrznej budynku, charakteryzujący się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną niż sąsiadujące z nim elementy budowlane. W domach energooszczędnych można przyjąć, że są to miejsca, w których współczynnik przenikania ciepła U > 0,25 W/(m2•K).

 

Mostki cieplne w ścianach mogą podnosić nawet o 20% zapotrzebowanie domu na ciepło, czyli podnieść koszty ogrzewania domu. Przyczyną powstawania takich miejsc są najczęściej błędy projektowe i wykonawcze. Mostki termiczne powodują duże straty ciepła, ponieważ prowadzą do punktowego wychłodzenia przegród budowlanych. Konsekwencją tego może być wykraplanie się pary wodnej w tych miejscach i zawilgocenie materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a nawet rozwój pleśni.

 

Miejsca występowania mostków termicznych to węzły konstrukcyjne oraz wszelkie połączenia elementów zewnętrznych, wykonanych z różnych materiałów. Do miejsc tych najczęściej należą:

 

  • połączenia podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową;
  • połączenia płyty fundamentowej ze ścianą zewnętrzną;
  • miejsce osadzenia okien i drzwi;
  • połączenie dachu ze ścianą kolankową; płyty balkonowe;
  • podciągi wystające ze ścian zewnętrznych;

Ekspert – dr inż. Arkadiusz Węglarz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!