Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013

Wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej

Najprostszy wariant remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej to zastąpienie starych rur i przyborów sanitarnych nowymi. Jednak często chcemy także zmienić ich lokalizację, zaadaptować jakieś pomieszczenie na nową łazienkę albo zmienić sposób przygotowywania ciepłej wody.

Stare na nowe

Wymiana rur instalacji wod-kan to po prostu konieczność, gdy stare są skorodowane, „zarośnięte” kamieniem lub zapychane zanieczyszczeniami. Problem korozji dotyczy przede wszystkim rur stalowych. Ich trwałość jest bardzo różna – od kilku do kilkudziesięciu lat – w zależności od składu wody.

 

Zdecydowanie rzadziej korodują rury miedziane. Najczęściej przyczyną jest kwaśny odczyn pH wody (poniżej 7). Jeśli woda z naszego ujęcia ma niski odczyn pH, to rur miedzianych nie należy stosować.

 

Rury z tworzyw sztucznych nie są podatne na korozję. Najczęstsze uszkodzenia to zwężenie przekroju w miejscu wadliwie wykonanych połączeń albo ich rozszczelnienie. Jeśli nowe rury jedynie układamy w miejscu starych, to wymiana nie jest trudna, o ile pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Wynikają one z odmiennych cech starych i nowych materiałów.

Jarosław Antkiewicz
fot. Wavin

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!