Budujemy Dom 6/2014

Począwszy od czerwcowego numeru miesięcznika Budujemy Dom publikujemy specjalną wkładkę - dotyczy ona tematyki renowacji domu. Można ją wyciąć i kolekcjonować w segregatorze. Wszystkie poruszane tematy podzieliliśmy na remontowe oraz modernizacje i przebudowy.

Remont. W tej części - w tym numerze - publikujemy teksty dotyczące właśnie wymiany okien i drzwi. A także tekst o drobnych naprawach, które przy odrobinie wprawy można wykonać samodzielnie.

Modernizacja i przebudowa. Budując dom często "odpuszczamy" sobie niektóre sprawy na "lepsze czasy". Mogą to być "luksusy" jak na przykład: sauny lub wanny z hydromasażem. Ze względu na brak środków lub pospiech, wykonanie tych punktów planu odkładamy na później. Gdy po długich niekiedy latach wracamy do realizacji tych planów mamy do czynienia z modernizacją i przebudową istniejącego domu.

Witam zatem w "lepszych czasach" i zapraszam do lektury!

Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Segment wykończony po 20 latach

Segment Ewy wyróżnia się spośród innych na ulicy. Ma nowocześnie wykończone elewacje i garaż. Wnętrza też są na miarę XXI wieku.

Wygodniej bez schodów

Aleksandra i Jan mieszkali w bloku, potem w segmencie, a obecnie w parterowym domu. Pod względem lokalizacji coraz bardziej oddalają się od miasta. Niedawno kupili nawet łemkowską chałupę ze spichlerzem na południu kraju i nie wykluczają, że za jakiś czas tam zamieszkają.

Energia z ogniw fotowoltaicznych

Marta i Przemysław mają nowoczesne podejście do konfigurowania domowych instalacji. Dążą do tego, żeby w przyszłości koszty utrzymania ich domu oraz siedziby firmy zbliżały się do zera, a nie wciąż rosły, jak w wielu polskich rodzinach. W obniżaniu kosztów eksploatacji pomagają im obecnie między innymi ogniwa fotowoltaiczne i automatyka budynku.

Posadzki

Podczas wybierania materiałów do wykończenia posadzek, właścicieli domów czeka nie lada zadanie. Nie dlatego, że brakuje materiałów, lecz właśnie dlatego, że jest ich obecnie tak wiele. Warto dobierać je w taki sposób, żeby oprócz walorów estetycznych, harmonizujących z architekturą i wystrojem budynku, były trwałe, funkcjonalne oraz praktyczne w użytkowaniu. Swoje decyzje, dotyczące wykończenia posadzek, skomentowało dla nas kilku rozmówców.

Kolektory słoneczne

Zdaniem ekspertów w dziedzinie energii słonecznej, korzystanie w naszym kraju z kolektorów jest uzasadnione, ponieważ latem mogą w 100% pokryć zapotrzebowanie na c.w.u., a jesienią i wiosną nawet w około 50–60%. Tylko w zimie ich efektywność spada do około 20%. O założeniu instalacji solarnej powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. Instalację z kolektorami mogą również wykorzystać do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Część naszych rozmówców zamontowała absorbery płaskie, część próżniowe rurowe. Oto jak oceniają swoje instalacje solarne.

Taras

Taras rozpościera się na granicy domu i ogrodu, jest więc integralnym elementem obu tych przestrzeni i musi do nich pasować. Warto poświęcić uwagę oraz odpowiednio dużo środków finansowych na jego solidne zbudowanie i wyposażenie, ponieważ wynika z nich jakość późniejszej eksploatacji. Nasi rozmówcy ocenili zbudowane przez siebie tarasy, pokazując nam ich zalety i wady.

Budujemy i remontujemy

Mostki cieplne

Dla wielu osób wysokość rachunków za ogrzewanie okazuje się bardzo przykrym zaskoczeniem. Zgodnie z projektem oraz świadectwem energetycznym, straty ciepła powinny być znacznie mniejsze. Skąd w takim razie różnica? Bardzo często przyczyną są mostki termiczne.

Ogrzewanie domu

Właściwy wybór sposobu ogrzewania budynku i prawidłowe wykonanie instalacji grzewczej mają bardzo istotne znaczenie dla inwestora. Nie tylko decydują o komforcie mieszkańców domu, lecz także przesądzają na lata o kosztach jego eksploatacji. Wszystkie istotne decyzje powinny zostać podjęte jeszcze na etapie przygotowania inwestycji, przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, ponieważ z tego, jaki system grzewczy wybierzemy, wynikają wymagania wobec wielkości i umiejscowienia kotłowni, lokalizacji kominów, przewodów wentylacyjnych itd.

Instalacja wodna i kanalizacyjna

Budowa i stopień skomplikowania domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej zależą przede wszystkim od upodobań przyszłych mieszkańców domu i możliwości inwestora. Rzecz całą należy starannie przemyśleć już na etapie projektowania domu, ale – jeśli chcemy uniknąć denerwujących niedoróbek lub kosztownych przeróbek – aktywny nadzór inwestorski i ścisła współpraca z wykonawcą są niezbędne na każdym etapie prac: od przygotowania projektu aż po tzw. biały montaż.

Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k

Płyty gipsowo-kartonowe są jednym z najbardziej popularnych materiałów stosowanych do wykańczania i remontowania wnętrz. Technologia suchej zabudowy umożliwia wykonywanie ścianek działowych i sufitów podwieszonych o dowolnych kształtach i rozmiarach. Może być również wykorzystana przy okładaniu surowych lub remontowanych nierównych i zniszczonych ścian, jako suchy tynk klejony do muru lub mocowany na stelażu. Montaż jest łatwy i szybki, bo oprócz spoinowania płyt – nie wykonuje się innych prac mokrych.

Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przymierzamy się z żoną do budowy domu. Wstępną koncepcję mamy już w głowie, znajomy architekt podjął się wykonania projektu. Mamy jednak wątpliwości dotyczące wyboru technologii. Architekt sugeruje ściany dwuwarstwowe z betonu komórkowego lub trójwarstwowe z silikatów. Porównywałem obie metody i poza minimalną różnicą w kosztach i tempem stawiania ścian, niewiele się nie różnią. Jakie parametry powinny być decydujące?

Spoiny epoksydowe

Choć do spoinowania okładziny z płytek najczęściej używa się fug cementowych (niedrogich i łatwych w zastosowaniu), od jakiegoś czasu wzrasta zainteresowanie produktami epoksydowymi. Przekonajmy się, dlaczego.

Wentylacja, czyli wymiana powietrza

Wentylacja może być różnego rodzaju, a przy tym mniej lub bardziej skuteczna. Ale w każdym budynku jakaś jest. Z racji powszechności mogłoby się wydawać, że przynajmniej ogólne zasady jej działania powinny być wszystkim doskonale znane. W rzeczywistości okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Stan wiedzy o podstawach działania wentylacji prześledźmy na podstawie dyskusji o wentylacji kotłowni.

Konserwacje i drobne naprawy

Każdy właściciel domu doskonale wie, że już po kilku latach od przeprowadzki na ścianach i posadzkach pojawiają się drobne uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia i wgłębienia, które wymagają naprawy. To normalne oznaki użytkowania budynku, których uniknąć się nie da, a które wpływają na estetykę pomieszczeń. W końcu przychodzi więc moment na uporanie się z nimi. Ponieważ najczęściej są to drobne uszkodzenia, większość można naprawić samodzielnie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wymiana okien

Planując remont domu, wymianę okien traktujemy jako pierwszy jego etap. Wychodzimy bowiem z założenia, że przez nieszczelne okna tracimy najwięcej kosztownej energii. Kryterium jest bardzo słuszne. Tym bardziej, im więcej wydajemy na ogrzanie domu. Wszak remont ma na celu nie tylko poprawę estetyki budynku, ale również, albo nawet przede wszystkim, obniżenie kosztów jego utrzymania.

Wymiana drzwi

Drzwi wewnętrzne, jak każdy element wyposażenia domu, starzeją się – zdarza się, że nie wyglądają najlepiej już po kilku latach użytkowania. Decydując się na ich wymianę, trzeba ustalić, co zrobić z ościeżnicą. W niektórych przypadkach można ją zostawić, ale najczęściej wymienia się ją razem ze skrzydłem drzwiowym.

Modernizacja instalacji elektrycznej

Pierwszym krokiem w ramach remontu i modernizacji powinno być zawsze określenie co chcemy zmienić – czy przeszkadza nam nieestetyczny wygląd starych gniazd i łączników, brakuje gniazd w pomieszczeniach, a może chcielibyśmy zamontować piece akumulacyjne albo przepływowe ogrzewacze wody. Następnie przychodzi kolej na konsultację z elektrykiem.

Instalacja alarmowa wewnętrzna i zewnętrzna

Instalację systemów ochrony budynku najlepiej zaplanować i poprowadzić przed położeniem tynków wewnętrznych. Przygotowane na tym etapie okablowanie pozwoli na wygodne doposażenie domu w kompletny system w późniejszym czasie, a jego modernizacja będzie polegała na dokupieniu i montażu czujek. Jeśli jednak nie byliśmy tak zapobiegliwi w czasie budowy, nic straconego! Unowocześnienie domu poprzez system ochrony możliwe jest na każdym etapie użytkowania budynku. W obu przypadkach zaczynamy od projektu.

Sauna

Budując dom, każdy wyznacza sobie określone priorytety, zarówno w kwestii wydatków ponoszonych przy inwestycji, jak i w odniesieniu do elementów wyposażenia. Trudno na etapie wznoszenia ścian zewnętrznych myśleć np. o saunie w domu. Ale choć trudno, to na pewno warto!

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem w miejsce zwykłej… To pokusa, która przy obecnym tempie życia, coraz częściej zaprząta głowę inwestorom. Kiedy i jak zastąpić starą wannę nowoczesną z hydromasażem? Czy istnieją jakieś ograniczenia, które mogą zablokować nasze marzenia? O tym wszystkim piszemy w artykule, uzupełnionym o porady eksperta.

Wybieramy i kupujemy

Energia odnawialna i dopłaty

Mała, rozproszona energetyka w Polsce praktycznie nie istnieje. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia właśnie program Prosument, który ma zmienić tę sytuację. Na budowę mikroinstalacji do wytwarzania prądu będzie można uzyskać preferencyjny kredyt z dotacją, i to pokrywający nawet 100% kosztów inwestycji.

Pokrycia dachowe

Każdy dach musi być przede wszystkim szczelny, bo zabezpiecza całą resztę budynku. By taki był, trzeba odpowiednio dopasować jego kąt nachylenia, pokrycie i podkład. Pokazujemy też jakie elementy dachu wymagają szczególnej dbałości od wykonawców. Dzięki temu unikniemy kłopotów na budowie i uciążliwych poprawek.

Akcesoria dachowe

Wybór dachu to dla większości inwestorów głównie decyzja o rodzaju pokrycia dachowego. Konstrukcja, a tym bardziej elementy wykończeniowe nie budzą zwykle wielkiego zainteresowania. A to błąd, bo np. wadliwe uszczelnienie albo źle ułożona folia wstępnego krycia może spowodować, że po kilku latach dach będzie nadawał się do remontu. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego podpowiadamy, na jakie akcesoria dachowe warto zwrócić baczną uwagę.

Schody

Schody są niezbędnym elementem każdego domu piętrowego lub z poddaszem. Ich usytuowanie oraz materiał, z jakiego będą wykonane, należy określić już na etapie projektowania budynku. Planując ten element, nie jesteśmy skazani na konstrukcję żelbetową. W sprzedaży są też bardzo ciekawe schody gotowe z drewna, metalu czy szkła, które mogą stanowić ozdobę każdego wnętrza.

Blaty kuchenne

Najbardziej wyeksponowanym i najczęściej wykorzystywanym miejscem w każdej kuchni jest blat. Powinien on nie tylko komponować się z wystrojem wnętrza, ale także być trwały i funkcjonalny. Obecnie producenci mają w swojej ofercie wiele rodzajów blatów kuchennych, różniących się zarówno wyglądem i właściwościami, jak i ceną.

Kosiarki

Kosiarka jest niezbędnym sprzętem ogrodniczym, jeśli mamy nawet niewielki przydomowy trawnik. Zależnie od jego wielkości, kształtu i sposobu użytkowania, powinniśmy dobrać optymalny rodzaj urządzenia, które zapewni wygodne i szybkie przycinanie trawy. Wybór jest ogromny – zaczynając od małych kosiarek z napędem ręcznym, po samobieżne maszyny o dużej wydajności koszenia. Przy pielęgnacji trawników przydadzą się również niewielkie podkaszarki, umożliwiające koszenie w trudno dostępnych miejscach.

Okładziny wewnętrzne z kamienia

Komu opatrzyły się popularne sposoby wykończenia ścian i podłóg, powinien wybrać kamień. Tym bardziej, że moda na niego nie przemija. Dla kogo jest za drogi, może zdecydować się na imitacje z gipsu i betonu, konglomerat, klinkier lub ceramikę.

Urządzamy podwórko i ogród

Mała architektura i meble ogrodowe

Wraz z nastaniem ładnej pogody, taras z wygodnymi fotelami staje się naszą jadalnią, zaś oddalona od domu altana lub kącik z pergolą – ulubionym miejscem spotkań towarzyskich. Moda na ogrodowe saloniki nie przemija, a na rynku znajdziemy ogromną ilość mebli i akcesoriów do aranżacji tej przestrzeni.

Na podmokłym gruncie

Jeszcze kilka lat temu Małgosia i Krzysztof relaksowali się na malutkim balkonie o powierzchni 6 m2. Przestał im wystarczać, kiedy złapali ogrodniczego „konika”. Kupili pod miastem dom, a przy nim urządzili ogród z wielkim narożnym tarasem oraz utwardzonym placykiem w głębi działki. Obecnie wypoczywają w lepszych warunkach, ciesząc się znacznie większym „bukietem” roślin.

Robimy kurs

Pompy ciepła – ciepła woda (c.w.u.) w systemie z pompą ciepła

Ogrzewanie wody użytkowej przy pomocy pompy ciepła jest tanie i wygodne, bo urządzenie nie wymaga właściwie obsługi. Dlatego wiele osób decyduje się nawet na pompy przeznaczone tylko do c.w.u. Jednak projektowaniem instalacji z pompą zamiast kotła rządzą nieco inne zasady, których powinniśmy być świadomi.