Budujemy Dom 6/2015

W rubryce Budujemy Bez Błędów – co miesiąc omawiamy istotne zagadnienie wymieniając najczęściej popełniane błędy. W tym numerze przedstawiamy te, które powstają podczas wykonywania instalacji ogrzewania.

W dziale Posesjonaci – Czytelnicy, którzy już wybudowali dom opowiadają o trafnych i nietrafnych decyzjach oraz podpowiadają na czym można, a na czym nie warto oszczędzać. I wreszcie w rubryce Praktyka eksploatacyjna inwestorzy przedstawiają rady i przestrogi wynikające z zastosowania konkretnych rozwiązań.

Uważnie czytając te teksty – a potem wykorzystując je w praktyce – łatwo będzie zadać kłam popularnemu twierdzeniu, że pierwszy budowany dom należy oddać wrogowi, drugi buduje się dla przyjaciela, a dopiero trzeci dla siebie.

Podpatrujemy i pytamy

Dom z drewnianego prefabrykatu

Agnieszka nie boi się nowoczesnych rozwiązań budowlanych i instalatorskich. Swój dom zbudowała z pomocą firmy, specjalizującej się w konstrukcjach z tzw. ciężkiego prefabrykatu drewnianego. Po kilku latach do istniejącego systemu grzewczego włączyła instalację solarną z kolektorami próżniowymi, a do układu elektrycznego – ogniwa fotowoltaiczne o mocy zainstalowanej 3 kW.

Według projektu gotowego

Monika i Łukasz, razem z kilkorgiem znajomych, kupili 3 sąsiadujące ze sobą działki pod miastem. Choć na początku rodziny miały plany zbudowania podobnych domów, pomysł upadł z powodu zbyt dużych rozbieżności estetycznych inwestorów. Na swojej działce postawili więc identyczny dom, jaki wypatrzyli w okolicy kilka lat wcześniej.

Ściany zewnętrzne

Technologia stawiania ścian oraz dobrane do niej materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat decydują o trwałości, ciepłochronności, zdolności akumulowania ciepła, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. W trakcie budowy wpływają natomiast na czas, pracochłonność i koszt wzniesienia przegród. Jaką technologię i materiały wybrali nasi Czytelnicy i jak je oceniają z perspektywy kilku, albo kilkunastu lat?

Schody wewnętrzne

Dawniej schody wewnętrzne umieszczano w oddzielonej klatce schodowej, ewentualnie w osobnym holu lub korytarzu. Od kilkunastu lat modnym rozwiązaniem są schody ulokowane w salonie. Większość naszych rozmówców korzysta właśnie z takich schodów. Jak je oceniają w codziennej eksploatacji? Ich opinie na ten temat oraz wszelkie doświadczenia z budowy, wykańczania i użytkowania schodów – zamieściliśmy poniżej.

Drzwi wewnętrzne

Drzwi stanowią ważny element wystroju wnętrz – powinny podkreślać ich charakter oraz bezpiecznie i długo służyć. Producenci umożliwiają zaopatrzenie całego domu w różnorodne modele z jednej kolekcji. W każdej linii wzorniczej oferują skrzydła pełne, całkowicie lub częściowo przeszklone oraz do „zadań specjalnych”, czyli z funkcją izolacji termicznej i akustycznej. Nasi Rozmówcy skorzystali z takiej oferty i dzięki różnym modelom, utrzymanym w spójnej stylistyce, sprawili, że wybrane drzwi są funkcjonalne i jednocześnie dekorują wnętrza. Oto ich doświadczenia i rady dotyczące doboru, montażu i użytkowania tych elementów.

Budujemy i remontujemy

Mostki cieplne

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Okna, drzwi i bramy garażowe

Okna, drzwi zewnętrzne i brama garażowa to niezbędne uzupełnienie ścian. Dopiero po ich wstawieniu budynek zostaje zamknięty. Wybór ich wielkości i parametrów jest bardzo ważny, bo nie da się ich łatwo zmienić, a zakupu dokonujemy raz na wiele lat. Na co więc powinniśmy zwracać szczególna uwagę, gdy dopiero wybieramy projekt lub zaczynamy budowę?

Odkurzacz centralny

Idea centralnego odkurzacza pochodzi z obiektów hotelowych, w których trzeba było szybko posprzątać wiele zwolnionych pokoi, nie zakłócając przy tym snu czy odpoczynku przebywających w nich gości. Z czasem rozwiązanie to zaczęto stosować też w domach jednorodzinnych. Obecnie ciągłe udoskonalane konstrukcje zachęcają do ich instalowania w nowych, i w remontowanych domach. O montażu takiej instalacji powinniśmy pomyśleć, zanim przystąpimy do prac wykończeniowych nowego domu lub uwzględnić je w harmonogramie remontu modernizowanego budynku.

Ogrzewanie domu

To, że rozmaite urządzenia grzewcze różnią się komfortem obsługi i kosztami eksploatacji, jest jasne dla każdego. Jednak trzeba też wiedzieć, że mają one rozmaite wymagania zarówno wobec miejsca montażu (kotłowni), jak i systemu rozprowadzenia ciepła. Lepiej zawczasu uwzględnić je w projekcie budynku niż później być zmuszonym do kosztownych przeróbek albo – co gorsza – ogrzewać go w nieekonomiczny sposób.

Liniowe odwodnienie prysznicowe

Odwodnienia liniowe stanowią alternatywne rozwiązanie – w odniesieniu do odwodnień punktowych – stosowanych przy kabinach prysznicowych bez brodzika. Zastosowanie ich umożliwia rezygnację z progu przy wejściu do kabiny i kopertowego spadku podłogi w jej wnętrzu, podnosi przy tym walory estetyczne tak zaprojektowanej przestrzeni.

Zmiany w prawie budowlanym

Nowelizacja prawa budowlanego wchodzi w życie 28 czerwca 2015 r. Najbardziej wyczekiwana przez inwestorów jest likwidacja obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych oraz obowiązku zgłaszania o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Zmiany dotyczą również ulg w opłatach legalizacyjnych samowoli budowlanej. W związku z tym nasuwa się pytanie – czy po wejściu w życie nowych przepisów, inwestor w procesie budowlanym będzie miał faktycznie ułatwione zadanie?

Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej

Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej może obejmować zupełnie różne prace – od wymiany starych sanitariatów i skorodowanych rur, po urządzenie dodatkowej łazienki. Zanim zaczniemy, powinniśmy więc zdecydować, co chcemy zrobić, bo od tego zależy zakres i poziom trudności prac.

Remont podłogi

Zakres prac remontowych w przypadku podłogi może być bardzo szeroki. Czasami wystarczy zakrycie dotychczas używanej posadzki nowym materiałem, częściej jednak konieczna będzie jej wymiana. Może się zdarzyć i tak, że naprawy będzie wymagała nie tylko wierzchnia warstwa, ale także podłoże pod posadzką.

Adaptacja poddasza na mieszkalne

Adaptacja poddasza to zwykle najprostszy, a często jedyny sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Zanim jednak zabierzemy się do pracy, musimy zdecydować, co właściwie chcemy urządzić na dawnym strychu. Dopiero wówczas warto rozważać szczegóły – metody doświetlenia wnętrz, lokalizację schodów czy sposób wykonania rozmaitych instalacji.

Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe

Cieknąca z rynien woda może nie tylko zniszczyć elewację domu, ale również przyczynić się do rozwoju pleśni i innych grzybów wewnątrz budynku. Dlatego z wymianą uszkodzonego orynnowania nie należy zwlekać. Przy okazji remontu warto rozważyć zainstalowanie na dachu systemu przeciwoblodzeniowego, dzięki któremu wyeliminujemy ryzyko, że zlodowaciały śnieg uszkodzi rynnę lub będzie stanowić niebezpieczeństwo dla znajdujących się w pobliżu ludzi.

Wybieramy i kupujemy

Pokrycia dachowe i akcesoria

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Nie tylko chroni wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, ale może także stanowić ozdobę budynku. Dlatego warto poświęcić nieco czasu, aby optymalnie wybrać pokrycie dachowe. Jeśli będzie dopasowane do konstrukcji dachu, a dekarze nie popełnią błędów podczas montażu, dach będzie nam służył przynajmniej przez kilkadziesiąt lat.

Narzędzia ogrodowe

Każdy ogród wymaga pielęgnacji – duży i mały, pełen roślin i obsiany prawie w całości trawą. Nie wystarczą jednak chęci i sprawne ręce – trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia.

Taras

Taras to dodatkowy salon pod chmurką. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, fachowo zbudowany i ciekawie wyposażony, jego właściciele przez kilka miesięcy w roku mogą cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Farby do wnętrz

Wybierając farby do wnętrz, oprócz koloru, należy kierować się głównie parametrami dotyczącymi trwałości oraz łatwości utrzymania ich w czystości. Ponadto farbę trzeba dopasować do pomieszczenia, które będziemy malować, oraz uwzględnić stan dekorowanego podłoża.

Okładziny ścienne

Istnieje wiele sposobów wykańczania ścian wewnętrznych. Najprostszym jest tynk, pomalowany zwykłą farbą akrylową. Jeśli jednak chcemy nadać naszym wnętrzom niepowtarzalny charakter, warto sięgnąć po bardziej oryginalne materiały, jak choćby okładziny z kamienia naturalnego, betonu, konglomeratów lub klinkieru, różnego rodzaju płytki ceramiczne czy występujące pod wieloma postaciami drewno.

Urządzamy podwórko i ogród

Meble ogrodowe, zacieniacze, altany

Właściciele domów jednorodzinnych, większość ciepłych dni spędzają we własnych ogrodach. Wyposażają je zatem w meble ogrodowe, montują parasole lub inne formy daszków. Czasem wznoszą altany – by uniezależnić wypoczynek wśród zieleni od kaprysów pogody.

Ogród tworzony przez 20 lat

Sporą część posesji Ani i Ryśka zajmuje pływalnia „pod chmurką”, w której wodę podgrzewa prosta instalacja solarna, ułożona na dachu ich domu. Właściciele zbudowali również domek do zabaw dla wnuczki oraz planszę do gry w szachy. W ich ogrodzie nikt się nie znudzi.

Robimy kurs

Powietrzna pompa ciepła

Pompy ciepła nie są w Polsce bardzo popularne, a tym bardziej dotyczy to pomp typu powietrze-woda. Powodem jest głównie przekonanie, że nie sprawdzają się one w naszym klimacie. Pora skończyć z uprzedzeniami, bo nowoczesne konstrukcje naprawdę radzą sobie bardzo dobrze i – pod warunkiem właściwego doboru urządzenia i jego ustawień – mogą wydatnie zmniejszyć koszty ogrzewania domu, w szczególności w sytuacji braku dostępu do sieci przesyłowej gazu ziemnego.