Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2015

Taras

Taras to dodatkowy salon pod chmurką. Jeśli jest dobrze zaprojektowany, fachowo zbudowany i ciekawie wyposażony, jego właściciele przez kilka miesięcy w roku mogą cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.


Aby taras był funkcjonalny, powinien mieć korzystne położenie i wielkość dostosowaną do potrzeb rodziny. Usytuowany od południa lub zachodu będzie silnie nasłoneczniony. Od strony wschodniej słońce będzie go intensywnie nagrzewać jedynie w godzinach porannych. Od strony północnej możemy liczyć tylko na rozproszone światło. Taras należy planować jak najdalej od ulicy i śmietnika, w miejscu niewidocznym dla sąsiadów, ale z atrakcyjnym widokiem na ogród. Jeśli w letnim pokoju będziemy przyjmować gości, warto zadbać o jego bliskie sąsiedztwo z kuchnią.

 

Powinien też mieć równą powierzchnię i – jeśli to możliwe – spore wymiary, tak by swobodnie można było zmieścić na nim stół i krzesła. Na ustawienie kompletu mebli ogrodowych potrzeba minimum 2,5 × 2,5 m, a warto też pomyśleć o miejscu na leżak, huśtawkę czy rośliny w donicach. Stałe bądź sezonowe zadaszenie uniezależni wypoczynek na tarasie od kaprysów pogody – tak typowych w naszym klimacie. Przed deszczem chrońmy przynajmniej tę część powierzchni, na której znajdują się meble. Zacieniania natomiast wymagają przede wszystkim połacie zlokalizowane od strony południowej lub zachodniej.

 

Taras to element architektoniczny, który powinien wpisywać się w stylistykę domu i ogrodu. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie rodzaje jego nawierzchni można układać na dowolnej konstrukcji nośnej.

Małgorzata Kolmus
fot. Gamrat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!