Budujemy Dom 6/2016

Polecam Państwa uwadze artykuł "Ile kosztuje kąpiel" (str. 111). Liczymy w nim, niemal "na palcach", koszty wynikające z zastosowania popularnych, alternatywnych sposobów przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Każdy może dla swojego domu wyliczyć koszty eksploatacyjne i odnieść je do kosztów inwestycyjnych proponowanych rozwiązań. A tych jest teraz na rynku całkiem sporo. My w artykule przedstawiamy trzy z nich: kolektory słoneczne, powietrzną pompę ciepła oraz odzyskwę. Wykorzystanym przez nas algorytmem łatwo posłużyć się, analizując inne rozwiązania. Kalkulując koszty warto też sprawdzić w swojej gminie systemy dopłat do instalowania tego typu urządzeń.

Z poważaniem
Ernest Jagodziński

PROJEKTUJEMY

Mostki termiczne

Przez mostki termiczne ciepło ucieka szczególnie intensywnie – pod względem strat energii to najsłabsze miejsca w przegrodach zewnętrznych. Jeżeli nie zadbamy o ich eliminację, nasz dom będzie energooszczędny tylko na papierze.

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Miks tradycji z nowoczesnością

Dom Doroty i Jana ma tradycyjną bryłę, ale w środku – nowoczesne instalacje i urządzenia, inteligentnie sterowane automatyką, którą samodzielnie zaprojektował właściciel.

Bez pośpiechu, w klasycznym stylu

Działka ma powierzchnię 1000 m2, więc Ania i Piotr szukali w katalogach projektu domu o zwartej bryle, zabierającej pod zabudowę możliwie mało miejsca. Dzięki temu przed budynkiem mają teraz wygodny podjazd, a za domem – zieloną strefę do wypoczynku z wielkim tarasem i altaną.

5 sposobów na schody

Od kilku tysięcy lat schody umożliwiają bezpieczne i wygodne przejście z jednego poziomu na drugi. Z czasem zaczęły pełnić także funkcję reprezentacyjną. W domach jednorodzinnych służą nie tylko komunikacji – często są ozdobą wnętrza, a nawet głównym elementem jego kompozycji.

Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?

Wybór technologii budowy ścian zewnętrznych to jeden z najważniejszych dylematów, przed jakim stoi każdy inwestor budujący dom. Zdecydowana większość budynków jednorodzinnych ma przegrody murowane – jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Czym w praktyce różnią się te warianty?

Narzędzia ogrodowe Czytelników

Kupując wysokiej jakości, nowoczesne narzędzia i urządzenia ogrodnicze można znacznie ułatwić sobie pielęgnację własnych ogrodów oraz zaoszczędzić siły i cenny czas. Nasi Czytelnicy wytypowali swoich faworytów.

Bramy garażowe z napędem

Obecnie producenci i ich dystrybutorzy oferują kompleksową usługę, polegającą na fachowym dobraniu wrót i napędu oraz ich zamontowaniu. Kilku naszych Czytelników od lat korzysta z automatycznych bram garażowych, dwie rodziny wymieniały stare bramy na nowe, i specjalnie dla nas ocenili ich parametry funkcjonalne.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Okna i drzwi zewnętrzne

Od projektu, poprzez analizę oferty rynkowej, aż do montażu. Radzimy, jak rozsądnie podejść do tematu doboru okien i drzwi zewnętrznych – tak aby służyły nam długie lata.

Sposoby na przygotowanie c.w.u.

Nowe domy zużywają coraz mniej ciepła – mamy lepiej izolowane ściany, okna, wentylację z rekuperatorem. Jednak ilość energii potrzebna do podgrzania ciepłej wody użytkowej się nie zmienia. Jednak i tu można oszczędzić.

Montaż okna dachowego

Podstawowym powodem montażu okna dachowego jest potrzeba doświetlenia poddasza. Równie dobrym może być chęć oglądania nieba z łóżka czy wanny. Na takie okno można zdecydować się zawsze – choć montaż podczas krycia nowego dachu jest łatwiejszy od prac w użytkowanym budynku.

Naprawa instalacji wod.-kan.

Na kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej decydujemy się najczęściej przy okazji poważniejszego remontu domu. W przypadku pojawienia się przecieków bądź niewielkiej rozbudowy, związanej z podłączeniem dodatkowego urządzenia sanitarnego, prace ograniczą się do ingerencji we fragment instalacji.

Remont konstrukcji podłogi

Kapitalny remont podłóg jest uciążliwy – wymaga opróżnienia pomieszczeń i wyłącza je z użytkowania na dłuższy czas. Sposób jego prowadzenia zależy od konstrukcji podłogi i warstw podkładowych, a także od planowanych modyfikacji oraz rodzaju układanej posadzki.

Systemy przeciwoblodzeniowe

Usuwanie śniegu z podjazdu do garażu wymaga sporego wysiłku i zabiera dużo czasu. Z kolei śnieg zalegający w strefie okapu dachu jest niebezpieczny, ponieważ pod jego ciężarem mogą się zerwać rynny. Zagrożenie dla ludzi stanowią też zwisające z okapu sople lodu. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na zainstalowanie na dachu i posesji systemu przeciwoblodzeniowego.

WYBIERAMY I KUPUJEMY

Pokrycia i akcesoria dachowe

Ponadczasowa dachówka, lekka blachodachówka, a może łatwy w obróbce i montażu gont? Wybierając pokrycie dachowe trzeba kierować się nie tylko osobistymi preferencjami – ważne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu. Nie można też zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, bez których dach będzie niekompletny.

Prysznicowe odwodnienia liniowe

Liniowe odwodnienie zdobywa coraz większą popularność. Skutecznie oprowadza wodę spod prysznica, a jednocześnie nadaje łazience nowoczesny charakter. Wybierają je zarówno ludzie młodzi, ceniący prostotę, jak i osoby starsze, o mniejszej sprawności ruchowej. O rozwiązaniu takim najlepiej pomyśleć przed urządzeniem łazienki.

Osłony przeciwsłoneczne

Antidotum na niedogodności związane z przegrzewaniem się pomieszczeń stanowią żaluzje i rolety. Zwykle mocuje się je wewnątrz domu, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż modeli zewnętrznych. Osłonę tarasu zapewniają natomiast różnej wielkości markizy.

Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k

Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Pracuje się nimi łatwiej i szybciej niż w technologii murowanej, a plac budowy jest czystszy, bo nie potrzeba zaprawy ani dużej ilości wody.

Kostka brukowa na nawierzchnie

Kostka brukowa znakomicie nadaje się do utwardzania podjazdów, tarasów, chodników wokół domu czy ścieżek w ogrodzie. Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów, faktur oraz materiałów, z jakich może być zrobiona, stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania powierzchni. Nawierzchnia z kostki jest trwała, estetyczna i łatwa w pielęgnacji. W razie potrzeby można także szybko ją naprawić lub zdemontować.

Porównanie 46 rodzajów posadzek

Parkiet, deski warstwowe i panele podłogowe to jedne z najpopularniejszych materiałów posadzkowych. Różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Wewnętrzne okładziny ścienne

Okładziny z płyt kamiennych i płytek przypominających cegły nadają wnętrzom klimat. Panele 3D, beton architektoniczny, szkło czy blacha – nowoczesności. Wybór produktów do wykańczania ścian jest spory. Przy ich aranżacji ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela.

URZĄDZAMY PODWÓRKO I OGRÓD

Altany, mała architektura, meble ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie pozwala odetchnąć od pracy i codziennego zgiełku. Uprzyjemnimy go sobie, rozkładając na tarasie wygodne i funkcjonalne meble, albo stawiając w dalszej części działki altanę, pawilon, pergolę czy choćby ławkę z parasolem.

Reportaż ogrodowy - W kamiennym kręgu

Basia uwielbia w ogrodach kamień. Drobne szare kamyki, jak również większe połupane skałki genialnie eksponują rośliny, dlatego u siebie wkomponowała je w elementy wodne i przydomowe rabaty. Kamień w różnej postaci pojawia się nawet w sadzie i w warzywniku.

ROBIMY KURS

OZE - powietrzna pompa ciepła

Powietrze jest słabym nośnikiem ciepła, jednak wiele zalet wykorzystujących je pomp ciepła równoważy ten mankament. I wbrew obiegowej opinii, nowoczesne urządzenia tego rodzaju potrafią skutecznie ogrzać dom nawet przy dwudziestostopniowym mrozie.