Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016

Altany, mała architektura, meble ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie pozwala odetchnąć od pracy i codziennego zgiełku. Uprzyjemnimy go sobie, rozkładając na tarasie wygodne i funkcjonalne meble, albo stawiając w dalszej części działki altanę, pawilon, pergolę czy choćby ławkę z parasolem.


Zanim przystąpimy do budowy albo zakupu altany bądź elementów małej architektury (pergoli, trejażu itd.), zastanówmy się nad lokalizacją tych obiektów oraz rodzajem budulca. Najlepiej jeśli zostaną zaprojektowane przez architekta krajobrazu, zajmującego się planem zagospodarowania działki. Będziemy mieć pewność, że dobrze wpisują się w stylistykę ogrodu. Ich wykonanie i montaż na działce można zlecić stolarzowi.

 

Z jego usług warto skorzystać szczególnie w sytuacji, gdy planujemy kilka elementów, które powinny tworzyć spójną całość (sumaryczne koszty nie powinny być bardzo wysokie). Można też kupić – np. w centrum ogrodniczym – produkty gotowe do montażu, z zabezpieczonego drewna bądź metalu, proponowane w zestawie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami (wkręty, obejmy itd.) oraz instrukcją. Wiele firm oferuje montaż w cenie zakupu lub za drobną dopłatą.

 

Drewno jest najczęściej używanym budulcem w ogrodzie, a jednocześnie dość szybko niszczejącym, dlatego bezwzględnie musi być zabezpieczane. Warto kupować deski, bale czy gotowe produkty (pergole, meble itd.) jako już zaimpregnowane. Najlepiej ciśnieniowo – drewno będzie nasycone w całym przekroju, nie tylko na powierzchni.

 

Pamiętajmy jednak, że nawet fachowo zabezpieczony materiał trzeba po kilku latach ponownie zaimpregnować. Do wykańczania jego powierzchni używa się specjalnych (do stosowania na zewnątrz domu) impregnatów, lakieru, lakierobejcy i farby kryjącej.

Małgorzata Kolmus
FOT. HAGEA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!