Budujemy Dom 6/2017

W najnowszym, czerwcowym numerze BUDUJEMY DOM, opisujemy 20 Najczęściej popełnianych błędów na budowie na etapie stanu surowego budynku. Ponadto doradzamy w jaki sposób chłodzić dom latem oraz jak zabezpieczyć go przed wyjazdem na wakacje.

A w dodatku LETNIE PORADY OGRODOWE podpowiadamy jak zaprojektować, założyć i dbać o ogród oraz... wybrać dobry grill.

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Pierwszy i docelowy

Ania i Szymon przyszłościowo myśleli o swoim domu pod miastem. Postanowili go zbudować i urządzić w taki sposób, żeby był pierwszy i zarazem ostatni. Wydatnie pomagał im przy tym ojciec Ani, organizując i nadzorując wszelkie prace budowlane.

Zamiast mieszkania

Jeśli mieszkanie w stanie deweloperskim ma identyczną cenę, jak działka z gotowym jednorodzinnym domem, trudno nie wybrać tej drugiej oferty. Dorota i Grzegorz tak postąpili. W zakupionym budynku potrzebowali dorobić tylko kilka elementów wykończeniowych, których nie zdążyli wykonać poprzedni właściciele.

Posadzki do salonu

Zanim przyjrzymy się poszczególnym rodzajom posadzek, kilka zdań poświęćmy posadzkom jako takim. Da się bowiem znaleźć parę ogólnych zasad przy podejmowaniu decyzji o tym, jak ma wyglądać podłoga, zwłaszcza w tak reprezentacyjnym miejscu jak salon. Względy estetyczne są w tym pomieszczeniu wyjątkowo istotne, ale nie tylko one powinny przesądzać o wyborze konkretnego materiału.

5 sposobów na... schody

Popularny żelbet, naturalne drewno, a może efektowne szkło? Schody można wykonać z wielu materiałów, różny może być też ich kształt i konstrukcja. Niezależnie od wybranego wariantu, biegi muszą spełniać dwa warunki – przemieszczanie się po nich powinno być bezpieczne i wygodne.

Wybieramy kotły gazowe

Gaz jest stosunkowo tani, a zasilane nim kotły, w przeciwieństwie do modeli na paliwo stałe, są praktycznie bezobsługowe. Nic więc dziwnego, że większość inwestorów, która ma możliwość korzystania z tego paliwa z sieci, wybiera właśnie tego typu urządzenia.

Wybieramy kotły na paliwo stałe

Kocioł to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Obecnie w naszym kraju najczęściej stosowane są modele na paliwo stałe. Kotły te – choć dość kłopotliwe w obsłudze – dominują ze względu na niskie koszty eksploatacyjne.

Osłony przeciwsłoneczne okien fasadowych i dachowych

Osłony przeciwsłoneczne zabezpieczają wnętrze domu przed jaskrawym światłem i przegrzewaniem się od słońca. Można je założyć na zewnętrznej stronie okien dachowych i fasadowych, albo od wewnątrz. W sprzedaży znajdziemy różnorodne wyroby – rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Które z nich wybrali nasi Czytelnicy i co sądzą o ich parametrach użytkowych?

Rynny i akcesoria dachowe

Najważniejszym uzupełnieniem pokrycia dachowego są akcesoria dachowe oraz odpowiedni system rynnowy. Dopiero razem te elementy zapewniają długoletnią bezproblemową eksploatację i obsługę dachu. Każdy z naszych Rozmówców ma inne rynny i akcesoria, lecz podczas ich dobierania wszyscy zdali się na specjalistów od układania dachów. Czy dekarze dobrze je dobrali i zamontowali?

TEMAT NUMERU: TOP 20 Najczęściej popełnianych błędów na budowie

Stan surowy

Przyczyn powstawania błędów na budowie może być wiele. Mogą wynikać z wad w dokumentacji projektowej oraz z niedoróbek i pomyłek wykonawczych. Te drugie przeważnie są efektem niewłaściwego dobrania materiałów lub niestosowania się do dotyczących ich montażu zaleceń producentów. Błędów należy unikać na każdym etapie budowy, bo ich naprawa na ogół będzie bardzo kosztowna, a czasem wręcz niemożliwa.

RING

Kominek z płaszczem wodnym czy DGP

W większości nowych domów zakłada się kominek. Może on pełnić bardzo różne funkcje. Najprostszy wariant zakłada, że ogrzewamy tylko salon, w którym kominek stoi. Jednak jeżeli zależy nam na efektywnym wykorzystaniu ciepła i równomiernym ogrzewaniu całego budynku, musimy dodać do kominka odpowiednią instalację. Może to być dystrybucja gorącego powietrza lub zasilane z kominka z tzw. płaszczem wodnym ogrzewanie wodne.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Chłodzenie domu latem

Zima stanowi test dla instalacji grzewczej. Lato zaś weryfikuje, na ile nasz dom zapewnia komfort w czasie upałów. Jeżeli dopiero go planujemy albo roboty są na wczesnym etapie, mamy wiele możliwości zapewnienia pożądanego chłodu.

Błędy na budowie - Okna, drzwi, bramy garażowe

Osadzenie okien i drzwi oraz bramy garażowej nie jest skomplikowane. Jednak i w tak prostym montażu zdarzają się błędy. Te najpoważniejsze mogą powodować powstawanie mostków termicznych, przewiewanie wiatru i wilgoci oraz uszkodzenie stolarki.

Zabezpieczenie domu przed wakacjami

Wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem, jednak dla włamywaczy to „pracowity” okres. Aby uniknąć wizyty nieproszonych gości i spokojnie spędzić urlop, zawczasu pomyślmy o odpowiednim zabezpieczeniu domu. Najlepiej połączmy zabezpieczenia elektroniczne z mechanicznymi. Pamiętajmy też, że mimo ogromnego postępu technologicznego, nic nie pomoże nam tak, jak życzliwy sąsiad.

Ściany jedno- czy wielowarstwowe

Około 90% budynków jednorodzinnych ma ściany murowane. Wybór tej technologii dla większości inwestorów jest oczywisty, jednak pozostaje jeszcze kwestia, czy przegroda ma być jedno-, dwu- czy trójwarstwowa. Rodzaj konstrukcji i dobrane materiały przez co najmniej kilkadziesiąt lat będą decydowały o ciepłochronności, ochronie przed hałasem i komforcie użytkowania domu. Na etapie budowy rzutują zaś na koszty i pracochłonność robót.

Lekkie pokrycia dachowe

W grupie lekkich pokryć dachowych najpopularniejsze są blachodachówki, blachy płaskie (najczęściej układane na rąbek stojący) oraz gonty bitumiczne. Rzadziej stosuje się faliste płyty bitumiczne i płyty włóknowo-cementowe.

Ciężkie pokrycia dachowe

W przeciwieństwie do pokryć lekkich, którymi można wykańczać wszystkie dachy, materiały ciężkie należy układać tylko na odpowiednio wytrzymałych konstrukcjach. Odstępstwo od tej zasady może grozić ugięciem krokwi, a nawet zniszczeniem całej więźby dachowej.

Mostki cieplne

Mostki cieplne to fragmenty przegród zewnętrznych budynku, przez które ciepło ucieka wyjątkowo intensywnie. Ich eliminacja jest trudna, ale przyczyną powstawania są przeważnie błędy projektowe i wykonawcze. Co oznacza, że na etapie wznoszenia nowego budynku można im zapobiegać.

Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k

Budowę bez karton-gipsów trudno dziś sobie wyobrazić. Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk lub wznosi z nich ścianki działowe, podwieszane sufity, fikuśne zabudowy. Materiał – łatwy w montażu i obróbce – pozwala na znaczne przyśpieszenie prac.

Gruntowa pompa ciepła

Zasoby ciepła zawarte w ziemi są ogromne. Pompa ciepła pozwala je wykorzystać do ogrzewania domu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może działać przez kilkadziesiąt lat.

Grzejniki i podłogówka

Tym razem nie będziemy rozstrzygali dylematu "grzejniki czy podłogówka?". Także dlatego, że w praktyce większość inwestorów na tak postawione pytanie odpowiada: jedno i drugie! Przyjrzymy się natomiast cenom kaloryferów oraz materiałów na ogrzewanie podłogowe.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Zarówno kolektory słoneczne, jak i panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania energii słonecznej. Jednak to zupełnie różne urządzenia o odmiennych możliwościach i wymaganiach.

Łazienkowy odpływ liniowy

Montaż odpływu liniowego, zamiast tradycyjnego brodzika, nadaje łazienkom nowoczesny charakter. Wielu inwestorów zastanawia się jednak, czy instalacja takiego odwodnienia możliwa jest w każdej łazience i jak sprawdza się ono podczas eksploatacji. My odpowiadamy na te oraz inne pytania.

Narzędzia i sprzęt ogrodowy

Właściciele domów jednorodzinnych z pewnością zgodzą się ze stwierdzeniem, że prawdziwą przyjemnością jest odpoczynek w ogrodzie w ciepły letni dzień. To nie tylko strefa wypoczynku i rekreacji, z której korzystają mieszkańcy, ale również możliwość obcowania z naturą oraz kształtowania jej wedle własnych oczekiwań. Wiosna i lato to doskonała pora na prace w ogrodzie, dlatego postanowiliśmy przedstawić narzędzia, które najlepiej sprawdzą się podczas ich wykonywania.

Kostka brukowa i zaprawy spoinujące

Brukowane nawierzchnie są trwałe, estetyczne i łatwe w pielęgnacji. Inwestorzy chętnie wykańczają w ten sposób podjazd dla samochodów, taras ziemny, ścieżki i schody w ogrodzie. Zastosowanie zaprawy spoinującej (zamiast piasku) nadaje traktom jeszcze większą wytrzymałość – w tym także odporność na czyszczenie myjką ciśnieniową.

NOWE STANDARDY

Wymiana instalacji elektrycznej

Przez kilka ostatnich dekad w domowych instalacjach elektrycznych zmieniło się wszystko: osprzęt, przewody, sposób ich planowania. Stare instalacje są zawodne, co gorsza – mogą być niebezpiecznie. Ale ich wymiana oznacza kucie w ścianach i wielki bałagan w całym domu. Dlatego najlepiej połączyć ją z remontem kapitalnym.

Remont wentylacji

Dwa, trzy dziesięciolecia to szmat czasu, zmienił się standard domów. Jest jednak dziedzina, w której – przynajmniej jeżeli chodzi o przepisy budowlane – praktycznie nic nie zmieniono. To wentylacja. Technika idzie jednak do przodu i warto się przyjrzeć, czy i tej instalacji nie warto poprawić, albo nawet całkowicie zmienić sposób jej pracy.

ZRÓB TO SAM

Montaż paneli podłogowych

Przedstawiamy, w 12 krokach, jak samodzielnie ułożyć panele podłogowe.

TUTORIALE TECHNIKI BUDOWLANEJ

Ocieplenie ścian styropianem

Jednym z najpopularniejszych sposobów ocieplania ścian zewnętrznych jest obłożenie ich styropianem. Prawidłowe przeprowadzenie takich prac pozwoli znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie domu.

Ocieplenie poddasza

Dach to jedno z tych miejsc, przez które z domu ucieka najwięcej ciepła. Jeżeli planujemy zagospodarowanie poddasza, konieczne jest jego ocieplenie. Najczęściej stosowanym materiałem do izolowania konstrukcji dachowej jest wełna mineralna.

Budowa ściany działowej

Rolą ścian działowych jest dzielenie wnętrz na pomieszczenia oraz zapobieganie przenoszenia się dźwięków w budynku. Jednym z najpopularniejszych sposobów ich wznoszenia jest wykonanie konstrukcji z profili stalowych, obłożenie ich płytami g-k i wypełnienie przestrzeni wełną mineralną.

Montaż lukarny

Aby zapewnić na poddaszu więcej przestrzeni i światła, zamiast zamontowania okien dachowych czy wykonania tradycyjnej lukarny, można zastosować gotowy zestaw konstrukcyjny. Wchodzące w jego skład elementy doskonale do siebie pasują, co pozwala na szczelny i szybki montaż.

URZĄDZAMY OGRÓD

7000 m2 z basenem

Dla różnych ludzi ogród ma różne znaczenie. Dla Małgosi najważniejsza jest możliwość zanurzenia się w nieskazitelnie czystej przyrodzie oraz koniecznie w… wodzie. Własny basen pod chmurką w lecie codziennie wykorzystuje do podtrzymywania urody i tężyzny fizycznej.