Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2005

ABC w pytaniach i odpowiedziach

1. Jak prawidłowo zaplanować taras?Nie poddajemy w wątpliwość potrzeby posiadania tarasu przy domu jednorodzinnym – jest ona oczywista. Ten element budynku ma bowiem kapitalne znaczenie dla stylu życia mieszkańców. Na niewielkich działkach, np. w zabudowie szeregowej, obszerny taras występuje nawet w roli pierwszoplanowej, stanowiąc substytut ogrodu. Jeśli możemy jeszcze wybrać...
1. Jak prawidłowo zaplanować taras?

 

Nie poddajemy w wątpliwość potrzeby posiadania tarasu przy domu jednorodzinnym – jest ona oczywista. Ten element budynku ma bowiem kapitalne znaczenie dla stylu życia mieszkańców. Na niewielkich działkach, np. w zabudowie szeregowej, obszerny taras występuje nawet w roli pierwszoplanowej, stanowiąc substytut ogrodu. Jeśli możemy jeszcze wybrać umiejscowienie tarasu, zastanówmy się, jak planujemy go użytkować. Czy chcemy cieszyć się na nim pierwszymi promieniami słońca przy porannej kawie (wówczas najlepiej usytuować go od wschodu lub południa), czy raczej biesiadować latem do późnych godzin wieczornych (wtedy najkorzystniejsza będzie wystawa południowo-zachodnia lub zachodnia).

 

Jeśli dużo pracujemy w domu, praktyczny okaże się nawet niewielki taras przylegający do gabinetu – tu łatwo się nam będzie odprężyć i „złapać wiatr”. Doskonałym pomysłem, znacznie ułatwiającym obsługę ogrodowych przyjęć, jest komunikacyjne połączenie tarasu z kuchnią.

 

A może nie jeden ale kilka tarasów? Ta atrakcyjna i coraz częściej wcielana w życie idea pozwala bardzo ciekawie powiązać kondygnację przyziemia z otoczeniem. Pamiętajmy też o zadaszeniu – największą swobodę w dozowaniu słońca zapewni nam taras w części zadaszony szczelnie, w części zaś ażurowo (obrośniętą pergolą, matami z gałęzi na konstrukcji drewnianej) bądź „ruchomo” – za pomocą dużego parasola czy zwijanej markizy.

2. Po co nam balkon?

 

To pytanie zadaje sobie niejeden inwestor – wszak balkon to dosyć skomplikowany element budowlany, a pożytki z niego płynące nie dla każdego są oczywiste. Ma on jednak swoje zalety. Może uatrakcyjnić bryłę budynku, przełamując monotonię elewacji. Zapewnia też lepszy kontakt z ogrodem użytkownikom piętra lub poddasza. „Otwiera” i powiększa wizualnie wnętrze, z którym sąsiaduje (podobny efekt zapewnia zastąpienie zwykłego okna tzw. portfenetrem, czyli drzwiami balkonowymi z balustradką). Rozległy balkon może pełnić funkcje zbliżone do tarasu, a nawet niewielki – przy sypialni – pozwoli choćby na niekłopotliwe wietrzenie pościeli.

 

Balkon, choć nieco komplikuje konstrukcję budynku, jest jednak łatwiejszy do wykonania niż taras. Poprawnie zbudowany, przez wiele lat nie będzie wymagał konserwacji.


Pobierz wersję pdf: ABC w pytaniach i odpowiedziach
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!