Budujemy Dom 7-8/2009

Do korzystania z energii elektrycznej, zarówno w czasie budowy, jak i w gotowym domu, potrzebne jest przyłącze elektryczne. W wakacyjnym numerze "Budujemy Dom" zamieszczamy więc raport, z którego dowiemy się, co zrobić, by bez kłopotów przebrnąć przez procedury związane z budową takiego domu.

W cyklu "Dom Eksperta" architekt Robert Wójciak - współwłaściciel „Grupy Archipelag”, opowie nam o swoim domu zbudowanym na skraju lasu.

Ponadto, w rubryce "Przegląd rynku", wszystko o elewacjach, kominku z DGP i nawierzchniach ogrodowych.

Raport

Pomiędzy siecią i domem

Przyłącze to stosunkowo krótki odcinek linii, łączący sieć rozdzielczą niskiego napięcia z instalacją domową. Końcowym elementem przyłącza jest złącze, czyli skrzynka z bezpiecznikami i ewentualnie innym osprzętem zabezpieczającym. Zwykle wewnątrz skrzynki umieszcza się także licznik energii elektrycznej.

Bezpieczny prąd

Instalacja elektryczna powinna być wygodna i odpowiadać szczególnym potrzebom konkretnej rodziny, ale każda powinna być przede wszystkim bezpieczna. Współ-czesne zabezpieczenia różnią się od spotykanych jeszcze w starszych domach. Jaka powinna być instalacja, by ponadto nie wymagała modernizacji przez wiele lat, a pomieszczeń nie szpeciły przedłużacze?

Dom w dobrym świetle

Oświetlenie zewnętrzne może pełnić nie tylko praktyczne funkcje, jak lampy przy bramie, furtce czy wejściu do domu. Może też wydobywać z mroku walory architektoniczne budynku i piękno roślin w ogrodzie. 

Więcej światła

Dobre oświetlenie wewnątrz domu zapewnia komfort, to znaczy jest wystarczająco intensywne, a jego źródła – właściwie rozmieszczone i dobrane odpowiednio do charakteru pomieszczeń. W każdym miejscu może to oznaczać co innego.

Przegląd rynku

Gorący powiew

Niemal nie wyobrażamy sobie nowego domu bez kominka w salonie. Warto wykorzystać kominek nie tylko jako ozdobę, ale także efektywne źródło ciepła.

Kamień naturalne piękno

Jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda. To tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu. Wykonuje się z niego posadzki, cokoły, elewacje ścienne, blaty kuchenne, armaturę łazienkową, a także wykłada nim kominki i schody. Na zewnątrz można robić z niego murki, ścieżki, oczka wodne, strumyki, podjazdy, tarasy, skarpy i ogrodzenia. W Polsce najczęściej wykorzystuje się występujące w różnych odmianach granity, marmury, trawertyny i piaskowce. Podpowiadamy, jakie może być zastosowanie tych kamieni zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Ścieżki i podjazdy - naturalnie

Kostka w ogrodzie sprzyja wygodnemu przemieszczaniu się, ale jeśli jest jej zbyt dużo, sprawia przytłaczające wrażenie. Efekt ten można złagodzić, stosując nawierzchnie z prześwitami, w których nie tylko będzie rosła trawa, ale również niektóre rośliny ogrodowe.

Kolorowe oblicze domu

Jednym z ostatnich dylematów związanych z budową domu jest wygląd, a dokładnie: faktura i kolorystyka elewacji. Decydując się na konkretny rodzaj tynku czy okładziny, nie zapominajmy, że zewnętrzna powłoka budynku mieszkalnego powinna nie tylko estetycznie wyglądać, ale także spełniać walory użytkowe.

Dylematy

Solidny i trwały

Pytanie czytelnikaNiedawno zostałem szczęśliwym posiadaczem starego domu. Jedną z wielu modernizacji, jakie chcę wykonać, jest wymiana ogrzewania na nowocześniejsze. Stary kocioł na węgiel zamierzam zastąpić gazowym. W związku z tym spaliny trzeba będzie odprowadzać przez nowoczesny komin, a w domu jest stary, murowany z cegieł. I tu mam dylemat, bo dowiedziałem się, że odpowiednie są w tej sytuacji zarówno kominy ceramiczne, jak i stalowe. Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Podobieństwa i różnice

Pytanie czytelnikaPrzede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?

Grunt to posadzka

Pytanie czytelnika Czy na posadzki do domu lepsze jest lite drewno, czy może panele? Nie wykluczam ułożenia w różnych pomieszczeniach innych rodzajów posadzek – czym się kierować podczas wyboru i na co powinnam zwrócić szczególną uwagę?

Dom energooszczędny - poradnik

Kolektory słoneczne

Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ludzie próbowali w sposób bezpośredni wykorzystać energię Słońca. Już w starożytności ciepłą wodę do wieczornej kąpieli uzyskiwano, stawiając na słońcu naczynia z zimną wodą.

Budowanie domu - sztuka wyborów

Bez kurzu i hałasu

Sprzątanie to nie tylko hałas i kurz. To także uciążliwość ciągnięcia odkurzacza przez wszystkie pomieszczenia lub prze-noszenia go między piętrami. Ale nie musi tak być, wystarczy wyposażyć dom w odkurzacz centralny. Posprząta cicho, szybko i co najważniejsze – skutecznie!

Powietrze - zawsze czyste i chłodne kiedy trzeba

W każdym domu jednorodzinnym musi być zapewniony stały dostęp świeżego powietrza. Po prostu tlen jest niezbędny do życia ludzi. Wskazane jest również, aby w okresie zimowym świeżego powietrza nie było za dużo, a w letnim – za mało. Ponadto temperatura i wilgotność napływającego powietrza powinny być zbliżone do wartości uznanych za optymalne i to niezależnie od pory roku lub doby. Dopiero wtedy można mówić o komforcie życia mieszkańców.

Zanim się wykąpiesz...

Bez bieżącej wody i kanalizacji nie wyobrażamy sobie życia. Co zrobić, by zapewnić domownikom stały dostęp do wody i w najbardziej optymalny sposób z niej korzystać? Jak rozwiązać problem odprowadzenia ścieków, by instalacja pracowała cicho, wydajnie, nie wydzielała przykrych zapachów i nie zatykała się?

Poradnik wykańczania domu

W wejściu i w przejściu

Drzwi powinny pasować do reszty wyposażenia domu, bo oprócz funkcji przegrody dzielącej i łączącej pomieszczenia, mogą stanowić też efektowną dekorację wnętrza. Oferta producentów, handlowców i projektantów jest tak szeroka, że jest w czym wybierać. Jednak zanim wybierzemy konkretny rodzaj i model, warto przemyśleć kilka ważnych kwestii, które pomogą podjąć właściwe decyzje.

Wybieramy i kupujemy

Wyławiamy najważniejsze informacje

Kameralna atmosfera, nieograniczony czas korzystania z kąpieli, a także komfortowa odległość od domu to największe zalety basenów ogrodowych – coraz rzadziej w Polsce utożsamianych z luksusem.

Dom z pompą ciepła

Grzeją i chłodzą. Pompy ciepła w klimatyzacji

Nie da się mieszkać komfortowo w dusznym pomieszczeniu. Zależność odczucia duszności od temperatury i wilgotności (wykres obok) pokazuje, jak ważna jest klimatyzacja. A jeśli wierzyć w prognozy globalnego ocieplenia, potrzeba chłodzenia pomieszczeń w lecie stanie się wkrótce nie mniej ważna niż ogrzewanie w zimie. Obie te funkcje – ogrzewanie i chłodzenie – doskonale spełnia pompa ciepła.

Reportaż

Chcieliśmy dom bez udziwnień

Dorota i Sławomir Lewandowscy wznieśli swój dom poza miastem – w Strzelcach Górnych leżących w pobliżu Bydgoszczy. Pięknie położona działka ma 1600 m², a stojący na niej budynek również nie należy do małych. Ogrzanie 280 mm² powierzchni użytkowej kosztuje jednak mniej niż płaci za ciepło mieszkaniec przeciętnego bloku! Dlaczego? Otóż za komfort cieplny w domu odpowiada pompa ciepła.

Dom eksperta

Dom na skraju lasu

Współwłaściciel „Grupy Archipelag” – architekt Robert Wójciak mieszka z żoną Darią oraz dwójką dzieci Kacprem i Marceliną, w miejscowości Miękinia leżącej w pobliżu Wrocławia.