Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2009

Podobieństwa i różnice

Pytanie czytelnika

Przede mną budowa domu i mnóstwo wątpliwości. Już teraz zastanawiam się nad technologią budowy. Biorę pod uwagę ściany jedno- lub dwuwarstwowe, bo trójwarstwowe są dla mnie za drogie. Oczywiście chciałbym, żeby było możliwie tanio, ale solidnie. Który z tych wariantów wybrać?

Redakcja

Ściany jednowarstwowe i dwuwarstwowe różnią się materiałami, sposobem wykonania i minimalnie – ceną. Oba warianty są dobre, ale żeby dokonać słusznego wyboru, trzeba wiedzieć, na ile sprawna jest nasza ekipa wykonawcza, trzeba znać pożądaną ciepłochronność ścian i układ budynku.

O wyborze technologii czasami decyduje regionalna moda, nie zawsze warto się nią jednak kierować. Warto natomiast uwzględnić lokalną architekturę. Stawiając ścianę jedno- lub dwuwarstwową, nie ma się też technicznych ograniczeń

trzeba pamiętać jedynie o tym, że w świetle nowych przepisów zaostrzono wymaganą ciepłochronność ścian jednowarstwowych.

Na pytanie „co wybrać?” zwykle nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, bo jeśli wybór ma być racjonalny, trzeba uwzględnić konkretne uwarunkowania. A te mogą się znacznie różnić nawet w dwóch podobnych domach budowanych w sąsiedztwie.  Zacznijmy jednak od tego, co trzeba wiedzieć, aby wybrać pomiędzy dwoma rozwiązaniami: czym się różnią i w czym są podobne.

Ściany jednowarstwowe

To jedna warstwa muru oraz wykończenie. Zwolennicy cenią takie ściany za to, że nie jest konieczne ich ocieplanie, w związku z czym stawia się je szybciej niż ściany dwuwarstwowe. Nie wymagają też wykańczania z zewnątrz zaraz po wymurowaniu, a to znaczy, że koszty budowy można rozłożyć na raty. Zwolennicy dodają jeszcze, że ściany jednowarstwowe łatwo absorbują parę wodną z wnętrza domu. Przeciwnicy ścian jednowarstwowych za ich wadę uważają to, że wymagają murowania ściśle według zaleceń producenta, a więc – wyjątkowej staranności. Na to na naszym rynku usług nie zawsze można liczyć, a niedokładności wykonawstwa nie zakryje w tych ścianach warstwa izolacji.



Budowa ściany jednowarstwowejBudowa ściany dwuwarstwowej

Niedokładności i zaniedbania, jak niewłaściwa obróbka elementów, wmurowanie materiałów uszkodzonych czy użycie grubszej niż zalecana warstwy zaprawy, skutkują pojawieniem się w ścianach mostków termicznych, czyli miejsc, przez które szczególnie łatwo uciekać będzie z domu ciepło. Przeciwnicy będą przeciwstawiać zaletom jedną istotną wadę – owe ściany spełniają wprawdzie wymagania normy cieplnej, ale norma ta nie sprzyja przesadnej energooszczędności.

Materiały. Na ściany jednowarstwowe nadaje się tylko kilka materiałów wyróżniających się dwiema przeciwstawnymi cechami: wytrzymałością i ciepłochronnością. Są to bloczki z betonu komórkowego, pustaki z ceramiki poryzowanej oraz pustaki z keramzytobetonu (mogą być jednorodne lub ze styropianowymi wkładkami). Z materiałów tych wznosi się ściany grubości od 36 do 50 cm.

Aleksandra Kuśmierczyk


Pełny artykuł w PDF: Podobieństwa i różnice

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!