Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010

Kominek z DGP

To, jak wiele możemy zyskać dzięki kominkowi z dystrybucją gorącego powietrza, w skrócie DGP, zauważymy przede wszystkim w okresie wiosennym i jesiennym. Wtedy główną instalację c.o. będziemy mogli wyłączyć, a cały dom ogrzać wyłącznie kominkiem z DGP.

Kominek z DGP
(fot. Kratki.pl)
Ogrzewanie domu kominkiem z DGP, podczas gdy główna instalacja c.o. jest wyłączona, jest możliwe, bo kominek ten stanowi odrębny system ogrzewania.

 

Trzeba jednak wiedzieć, że o ile może on być drugim źródłem ciepła w domu, to nie może być jedynym. Kominek z DGP jest więc uzupełnieniem zastosowanego w domu ogrzewania konwencjonalnego (np. wodnych grzejników ściennych czy podłogówki)*.

Działanie

Wkład kominkowy pracujący w DGP nagrzewa się od ognia. Od niego zaś nagrzewa się powietrze przepływające przez przestrzeń między korpusem wkładu a jego obudową.

 

Uwaga! Do DGP warto wybrać wkład ze specjalnym ożebrowaniem, dzięki któremu wydajność oddawania ciepła jest bardzo wysoka. Tak ogrzane powietrze jest dalej rozprowadzane w kierunkach wybranych pomieszczeń. Jego transport odbywa się poprzez stalowe lub aluminiowe rury (kanały).

 

Uwaga! Wymiary rur muszą odpowiadać średnicy króćca wylotu ciepłego powietrza z kominka – tylko takie rozwiązanie zapewni sprawny przepływ.

 

Do pomieszczeń ciepłe powietrze dostaje się przez montowane na jego wylotach, kratki i anemostaty. Aby schłodzone w pomieszczeniu powietrze mogło z powrotem wydostać się do pokoju z kominkiem, w drzwiach tych pomieszczeń powinna być szczelina lub otwory wentylacyjne.

 

Uwaga! Wlotów ciepłego powietrza nie powinno się wykonywać w kuchniach i łazienkach, aby nie doszło do przenoszenia zapachów i wilgoci. Pomieszczenia te trzeba więc ogrzać w inny sposób.

W obiegu...

Powietrze z DGP do innych pomieszczeń może przepływać w obiegu naturalnym (ruch powietrza jest grawitacyjny, gorące powietrze – lżejsze od chłodnego unosi się na zasadzie konwekcji) lub wymuszonym (ruch powietrza wspomagany jest pracą wentylatora). To, jaki obieg powinien być zastosowany w konkretnym domu, wynika z projektu systemu dystrybucji gorącego powietrza.

 

Projekt taki powstaje na podstawie specyfiki danego budynku i zawiera szereg obliczeń, które mają zagwarantować efektywne działanie instalacji (powietrze musi dotrzeć do wszystkich przewidzianych pomieszczeń i mieć temperaturę wystarczającą, aby je ogrzać). Obliczenia i projekt powinna wykonać firma instalacyjna lub projektant. Ogólna zasada, według której można wstępnie przewidzieć, jaki obieg będzie lepszy w naszym domu, jest prosta.

 

Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Kominek z DGP

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!