Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2010

Ogród dla leniwych

Kto chce mieć ładny ogród, musi w nim choć trochę pracować. Każdy ogród wymaga bowiem opieki, bo ulega ciągłym przemianom. Rośliny rosną, chorują i zrzucają liście, wobec tego trzeba je pielęgnować i dbać o porządek. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, by wymagał jak najmniej pracy.

Ogród dla leniwych
(fot. L. Jampolska)
Jeśli na prace ogrodnicze brakuje nam czasu lub ochoty, ale chcielibyśmy mieć ładny ogród, który będzie mógł służyć do wypoczynku i relaksu, powinniśmy zaplanować i urządzić go tak, by nie wymagał pracochłonnej pielęgnacji i sprzyjał wypoczynkowi.

 

Warto przy tym zastosować kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie efektownych kompozycji roślin niewielkim nakładem sił. Kto nie lubi koszenia trawnika, pielenia, cięcia krzewów albo nie ma na to wszystko czasu, może oczywiście zlecić pielęgnację ogrodu firmie ogrodniczej, ale że to niemałe koszty, warto ogród urządzić tak, by taka firma nie była potrzebna zbyt często.

By ogród... ...był łatwy w utrzymaniu

1. Nasadzenia planujmy z umiarem Im więcej roślin posadzimy, tym więcej ogród będzie wymagał zabiegów pielęgnacyjnych. Wszelkie rabaty trzeba bowiem pielić, przekwitłe kwiatostany usuwać, okazy wrażliwe na mróz – okrywać na zimę, a całość podlewać i nawozić.

 

Posadźmy mniej roślin, a w większych odstępach. Nadmierne zagęszczenie może bowiem utrudniać ich rozwój, co odbije się na ich urodzie. Konieczne też będzie przycinanie. Odległości, w jakich powinno się sadzić rośliny, zależą od tempa ich wzrostu oraz rozmiarów (głównie na szerokość), jakie osiągają po: 15 latach – drzewa; 10 latach – krzewy. Biorąc pod uwagę dłuższy okres, między roślinami trzeba by było pozostawić bardzo dużo pustego miejsca, co nie wyglądałoby efektownie. Przykładowo, odległości między krzewami powinny być równe ich wysokości lub o 20–50 cm mniejsze.

2. Rośliny dobierzmy odpowiednio do warunków na działce

Większość roślin najlepiej rozwija się w miejscach o określonym typie gleby czy nasłonecznienia. Jeśli rośliny dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, w tym także do wilgotności powietrza, głębokości wody gruntowej czy strefy klimatycznej, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa. Do każdych warunków można dobrać odpowiednie drzewa oraz krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz byliny, a także rośliny uprawiane z siewu: jednoroczne i dwuletnie.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Ogród dla leniwych

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!