Budujemy Dom 7-8/2011

Większość Czytelników Budujemy Dom preferuje publikacje „z życia wzięte” oraz opinie innych inwestorów i ekspertów. Z myślą o takich właśnie inwestorach udoskonalamy sposób redakcji naszego miesięcznika. Będziemy publikowali jeszcze więcej trafnych i sprawdzonych porad czytelników.

W nowo powołanym dziale Praktyka Eksploatacyjna przedstawiamy cenne: wrażenia, oceny, porady, ale i przestrogi dla innych inwestorów. Teksty te powstają przy współpracy z doświadczonymi inwestorami. W tym wydaniu zapraszam do poczytania o kotłach na groszek. Warto też poznać opinie użytkowników sprzętu i narzędzi ogrodowych. A także dowiedzieć się – czy warto zainstalować w swoim domu instalację odgromową.

Czytelniczce, w której dom uderzył piorun, firma ubezpieczeniowa odmówiła wypłaty odszkodowania za zniszczone sprzęty domowe mimo posiadania przez nią polisy ubezpieczeniowej od uderzenia pioruna. Okazało się, że polisa wykupiona była na dom a nie sprzęty. Niby słusznie. Konia z rzędem temu, kto wyłapie ten szczegół podczas podpisywania polisy ubezpieczeniowej…

Zapraszam do lektury!
Ernest Jagodziński

 

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Dom na wsi, 30 km od stolicy

Zaledwie kilkuletni okres studiów wystarczył Kasi i Jarkowi, by przekonać się, że mieszkanie w mieście nie jest dla nich. Dlatego zbudowali dom i osiedli na podwarszawskiej wsi. Mimo dojazdów, nie żałują decyzji.

Rodzinny team architektów

Dla chcących zbudować dom posiadanie architekta w najbliższej rodzinie to skarb. Posiadanie aż dwóch doświadczonych projektantów to prawdziwe szczęście.

Reportaż

Sad za oknem

Dom Kasi i Tomka został wzniesiony we wsi Dąbrówka w pobliżu Drzewicy – miasteczka, którego dzieje sięgają XIII wieku i w którym swoją główną siedzibę ma od 1875 roku znana firma „Gerlach”.

Pompa ciepła z... zapasem

Gdybym jeszcze raz budował dom, a nie miałbym za dużo gotówki, to i tak zainstalowałbym pompę ciepła! Jestem przekonany, że jest to urządzenie, w które warto zainwestować pieniądze – stwierdza Robert, który we wrześniu ubiegłego roku zamontował w swoim domu urządzenie niemieckiej firmy Alpha-InnoTec z serii WZ S ze sprężarką spiralną.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to rozwiązanie coraz popularniejsze. Każdy inwestor myśli jak z ich instalacji osiągnąć najwięcej korzyści. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to standard. Wielu zastanawia się jednak, czy nie da się ciepła z kolektorów wykorzystać do ogrzewania budynku?

ABC mądrego budowania

Wentylacja

Wentylacja, czyli wymiana powietrza, w domu może być zrealizowana na różne sposoby – najważniejsze, by była skuteczna. Jej niedostatki odczuwamy jako przykry zaduch, ale brak wymiany powietrza szkodzi też budynkowi.

Budujemy bez błędów - B3

Instalacja elektryczna

Jeśli na działce nie ma wodociągu, to możemy wykopać studnię, jeśli brakuje kanalizacji – można zrobić szambo. Jednak trudno wyobrazić sobie budowę i dom nieprzyłączony do sieci elektrycznej. Jednak mieć prąd to jeszcze nie wszystko. Instalacja musi być wykonana tak, by korzystanie z niej było wygodne i bezpieczne, a przez lata nie były potrzebne zmiany lub rozbudowa.

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Bezawaryjny system zaopatrzenia w wodę to jeden z podstawowych warunków komfortu w nowoczesnym domu. Od źródła do wypływającego z baterii strumienia droga jednak daleka, dlatego projekt i wykonanie domowej instalacji wodnej warto potraktować kompleksowo.

Remontujemy bez błędów

Remont ścian wewnętrznych

Jeśli wymagają tylko odmalowania, rzecz jest prosta; wystarczy dobrze się przygotować. Bywa jednak, że ściany ujawniają swoje mroczne „życie wewnętrzne”, a remont, pozornie łatwy do przeprowadzenia, przeradza się w męczący kilkuetapowy proces. Warunkiem powodzenia jest tu właściwa ocena sytuacji.

Raport

Okna fasadowe i dachowe

Okna umożliwiają dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza, a także wpływają na wygląd domu. Jednak duża powierzchnia oszklenia to także wyższy koszt budowy i późniejszej eksploatacji. Wybierając okna, warto o tym pamiętać oraz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas ich montażu.

Drzwi wewnętrzne i zewnętrzne

Wybór drzwi do nowo wybudowanego domu nie jest prosty. Różnorodność oferty producentów powoduje, że jedynymi decydującym o wyborze argumentami są wygląd i cena. Finanse mogą narzucić ograniczenia, ale obecnie nawet za niewielką sumę można kupić efektowne drzwi, niekoniecznie wykonane z litego drewna.

Przegląd rynku

Kominek z DGP

Kominek z DGP może ogrzewać powietrze rozchodzące się do wybranych pomieszczeń specjalnymi kanałami. Tworzy tym samym niezależny systemem ogrzewania, ale – zgodnie z przepisami* – nie może być jedynym źródłem ciepła. Kominek z DGP uzupełnia więc tylko istniejącą instalację grzewczą, która gwarantuje ogrzewanie budynku podczas dłuższej nieobecności mieszkańców.

Elewacje

Szukasz inspiracji? Okładzina klinkierowa, oblicówka z drewna albo PVC, czy po prostu tynk skomponowany z kolorystyką pokrycia dachu, stolarki, rolet i bramy garażowej? Cokolwiek wybierzesz, wykończenie elewacji musi być odporne na wpływy atmosferyczne, by jak najdłużej zachowało ładny wygląd i nie wymagało remontów co najmniej przez najbliższe kilka lat.

Nawierzchnie ogrodowe

Materiały na ścieżki i podjazd dobierzmy tak, by pasowały do wykończenia innych elementów w ogrodzie, a same nawierzchnie planujmy, pamiętając o tym, by były funkcjonalne i wpisywały się w przestrzeń działki, tym bardziej że ich kształt czy wzór mogą skorygować jej proporcje.

Dylematy

Panele czy parkiet?

Pytanie czytelnika: Przygotowujemy się do wykańczania mieszkania. Chcielibyśmy mieć w nim solidną posadzkę i wytypowaliśmy dwie: panele i parkiet. Mamy jednak problem z wyborem. Chcielibyśmy prosić o przybliżenie ich właściwości oraz zwrócenie uwagi na różnice między nimi.

Hydromasaż w wannie czy kabinie

Pytanie czytelnika: Przewertowałam wszystkie strony internetowe i fora dotyczące hydromasażu i zdaje się, że wiem mniej niż wcześniej. Nie mam pojęcia, który masaż wybrać – w wannie czy w panelu? Czym różnią się w zasadzie te masaże i jakie rady moglibyście mi dać, zanim wybiorę któreś z rozwiązań.

Nasz wybór

Bramy garażowe

Wybór bramy garażowej, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwy. Decydując się na konkretne rozwiązanie nie wystarczy kierować się tylko względami estetycznymi i zasobnością portfela, ale warto także wziąć pod uwagę inne czynniki, jak systemy zastosowane w konstrukcji bramy, sposób jej otwierania, ukształtowanie podjazdu czy przestronność garażu.

Praktyka eksploatacyjna

Narzędzia ogrodowe

Ostatnie badania rynku narzędzi i urządzeń ogrodniczych wykazują, że ten sektor rozwija się w dobrym tempie, a od kilku lat wyraźnie rośnie zainteresowanie sprzętem wyższej klasy. Polacy, po fali zakupów taniego sprzętu, zaczynają przykładać wagę do jego jakości i trwałości. Na dobre narzędzia i urządzenia są skłonni wydawać większe pieniądze. Chcą również, by były różnorodne oraz z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku.

Kotły na groszek

Nowoczesne kotły na groszek w niczym nie przypominają siermiężnych kotłów na węgiel produkowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Kotły z zasobnikiem i podajnikiem paliwa są prawie bezobsługowe. Po rozpaleniu pracują przez 4–5 dni bez konieczności uzupełniania paliwa. Przed podjęciem decyzji jednak warto zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy ogrzewają swoje domy takimi urządzeniami i oprócz ich zalet zwracają uwagę na drobne niedogodności związane z ich obsługą.

Instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa

Piorun uderzający w dom wytwarza ogromne napięcie, zagrażające domownikom, budynkowi oraz sprzętowi elektronicznemu podłączonemu do domowej instalacji elektrycznej. Straty wynikające ze skutków uderzenia pioruna są niekiedy o wiele wyższe od kosztów zainstalowania profesjonalnej ochrony. O swoich doświadczeniach z montażu i posiadania instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej opowiadają członkowie Klubu Budujących Dom i nasi czytelnicy.

Diabeł tkwi w szczegółach

Technika zamocowań

Na budowie każdego domu wykonuje się przynajmniej kilkaset zamocowań różnych elementów konstrukcyjnych, instalacji i wyposażenia. W sklepach budowlanych znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów zamocowań, wśród nich kołki, wkręty, śruby czy kotwy różnej średnicy i długości, wykonanych z różnych materiałów. Elementy mocujące powinno się dobierać do obciążeń i materiału, w jakim mają być osadzone.

Montaż grzejnika

Prawidłowo zamontowany grzejnik przede wszystkim powinien zapewniać utrzymywanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu i umożliwić jej regulację w szerokim zakresie. Ponadto dobrze jeśli pasuje do stylu wnętrza i jest łatwy w utrzymaniu w czystości

Poradnik urządzania ogrodu

Hen, aż po horyzont

Działka o kiszkowatym kształcie i powierzchni półtora hektara na pewno nie jest idealnym miejscem do założenia ogrodu. Pani Krystyna znalazła na nią sposób.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Klimatyzacja z pompą ciepła

Pompa ciepła ma za zadanie umożliwiać przepływ ciepła – najczęściej wykorzystuje się to by ogrzewać pomieszczenia, jednak może ona służyć również do chłodzenia. Różnica pomiędzy pompą ciepła i klimatyzatorem polega na tym, że klimatyzator pobiera ciepło z wnętrza domu i „wyrzuca” je na zewnątrz, pompa działa zaś odwrotnie – odbiera ciepło z gruntu, wody lub powietrza zewnętrznego i przekazuje je do pomieszczeń. Jednak zasadnicze elementy klimatyzatora i pompy ciepła są takie same.