Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012

Instalacja wodno-kanalizacyjna

Instalację wodociągową i kanalizacyjną wykonuje się po zakończeniu stanu surowego, ale już podczas budowy domu warto przeprowadzić część prac, np. przygotować wyprowadzenia do podłączenia z siecią wodno-kanalizacyjną i dostosować ich lokalizację do planowanych bądź istniejących przyłączy. Sposób zaopatrzenia w wodę i wykonania odprowadzenia ścieków powinny być określone w pozwoleniu na budowę.

Instalacja wodno-kanalizacyjna
(fot. Pipelife)
Jeśli woda będzie dostarczana z sieci wodociągowej, a ścieki kierowane do kanalizacji, konieczne jest wykonanie przyłączy na warunkach określonych przez firmę wodno-kanalizacyjną. Z reguły zapewnia ona również przyłącze do wodomierza, który może być zlokalizowany w studzience albo w piwnicy albo innym pomieszczeniu domu.

 

W przypadku sieci kanalizacyjnej, przyłączenie (przykanalik) dochodzi do studzienki rewizyjnej lub tzw. kinety.

 

Lokalizacja własnego ujęcia wody (studni), zbiornika bezodpływowego (szamba) lub przydomowej oczyszczalni ścieków powinna być zaznaczona na planie zagospodarowania działki. Jeśli zamierzamy zmienić usytuowanie tych obiektów lub sposób odprowadzenia ścieków, należy zgłosić to w starostwie. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie zgłosi sprzeciwu, możemy przystąpić do planowanych prac.

 

Budowę przydomowej oczyszczalni ścieków może uniemożliwiać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zbyt mała powierzchnia działki (nie można zachować wymaganych odległości, np. od studni) bądź warunki gruntowo-wodne. Chcąc korzystać z własnego ujęcia wody, trzeba nie tylko wykopać studnię, ale również zapewnić czerpanie wody przy użyciu pompy, przy czym jej rodzaj zależy od głębokości lustra wody w studni. Gdy znajduje się ono na głębokości do 7 m, można wykorzystać pompę samozasysającą. Przy niższym poziomie – konieczne jest zamontowanie pompy głębinowej.

Najpierw kanalizacja

Jakie rury? W wewnętrznych instalacjach kanalizacyjnych, używane są obecnie wyłącznie rury z tworzywa – najczęściej z PVC, rzadziej z polipropylenu. Ze względu na znaczne średnice rur, konieczne jest wykonanie odpowiednio dużych rozkuć w ścianach i stropach.

 

Zastosowanie mają rury o różnych średnicach nominalnych, zależnie od ich przeznaczenia:
  • 110 mm – do układania pionów i odprowadzania ścieków z sedesów;
  • 75 mm – jako piony nie odprowadzające ścieków z sedesów;
  • 50 mm – do wykonywania odgałęzień do umywalek, wanien, brodzików i zlewozmywaków;
  • 40 mm – do tworzenia krótkich podłączeń do pojedynczych umywalek czy brodzików.
Asortyment dodatkowych akcesoriów jest bogaty – redukcji, złączek rewizyjnych, napowietrzaczy, giętkich rur przyłączeniowych oraz trójników, a także kolan stałych i nastawnych.

 

Redakcja BudujemyDom

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!