Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2012

Kolektory słoneczne

Ilość energii niesionej przez promieniowanie słoneczne znacznie przewyższa potrzeby energetyczne ludzkości. Nic więc dziwnego, że od dawien dawna ludzkość próbowała w sposób bezpośredni ją wykorzystać. Gdybyśmy znali ekonomiczny sposób pozyskiwania energii z promieniowania słonecznego w czasie i miejscu, w którym jest obecnie potrzebna, nie istniałby problem efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych, a tania energia dałaby duży impuls rozwojowi cywilizacyjnemu. Tymczasem mamy rejony świata o nadmiarze ekspozycji słonecznej i potrzebie stosowania klimatyzacji prawie przez cały rok oraz rejony, gdzie zimy są długie i mroźne, a dni krótkie i pochmurne. Czy więc w polskich warunkach, w budynkach energooszczędnych, celowe jest wykorzystanie energii słonecznej?

Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego: bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazuje ją do instalacji
Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego: bezpośredniego, rozproszonego i odbitego, a następnie przekazuje ją do instalacji

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem w Polsce zastosowanie kolektorów słonecznych, jako jedynego źródła energii do wytwarzania ciepła na potrzeby ogrzewania i przygotowania c.w.u. nie jest opłacalne. Odpowiednio dobrane i zamontowane kolektory mogą natomiast w dużym stopniu ten proces wspomóc.

 

Największą barierą w stosowaniu kolektorów jest koszt ich zakupu i długi czas ich amortyzacji. Koszt zakupu z montażem kolektorów dla czteroosobowej rodziny to min. 12 tys. zł. Opłacalność inwestycji znacząco wzrasta, gdy dostaniemy do niej dopłatę, jednak nawet bez dopłat – montaż kolektorów może być opłacalny, ponieważ czas zwrotu inwestycji zależy głównie od rodzaju podstawowego źródło ciepła w domu.

 

Założenie kolektorów jest najbardziej opłacalne w domach ogrzewanych wyłącznie prądem. Ale w przypadku gazu ziemnego, płynnego i oleju opałowego, kolektory też mogą być korzystną inwestycją. Wszystko wskazuje na to, że ceny nieodnawialnych nośników energii – ze względu na politykę klimatyczną i kurczące się zasoby będą rosły. Natomiast ceny instalacji solarnych spadają, powodując w przyszłości wzrost opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne.

 

Kolektory słoneczne są też dobrym rozwiązaniem w domach ogrzewanych paliwem stałym. Koszty ogrzewania w takim budynku są niskie, ale latem pojawia się problem ze sposobem podgrzewania wody użytkowej – kotły mają niższą sprawność przy ich wykorzystaniu wyłącznie na potrzeby przygotowania c.w.u. Domy energooszczędne jednak rzadko ogrzewane są paliwem stałym. Najczęściej jest to gaz ziemny (kocioł kondensacyjny), energia elektryczna (piec akumulacyjny) lub pompa ciepła.

 

Kolektory warto zamontować w domu, w którym mieszka duża rodzina, bowiem im większe jest zużycie wody, tym bardziej ekonomiczne wykorzystanie kolektorów. Warto więc zamontować je w domach, w których korzysta się z wanny z hydromasażem lub basenu (kolektory znacznie obniżą koszty podgrzewania wody).

dr inż. Arkadiusz Węglarz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!