Budujemy Dom 7-8/2013

W tym wydaniu publikujemy poradnik, pomagający mądrze zaplanować modernizację instalacji grzewczej. Warto odnotować, że ceny paliw uległy sporym zmianom na przestrzeni kilkunastu, a nawet kilku lat. Szczególnie dało się to odczuć tym mieszkańcom, których budynki zostały przystosowane do ogrzewania olejem opałowym. Jego cena w ciągu kilku ostatnich lat wzrosła dwukrotnie! Jak zatem mądrze zmodernizować system grzewczy, przystosowując go do obecnych uwarunkowań? Zapraszam do lektury.

Zarówno tym z Państwa, którzy budują nowy dom, jak i tym, którzy remontują stary polecam lekturę stawek wykonawców. Redakcja Budujemy Dom systematycznie monitoruje stawki robót budowlanych na terenie całego kraju. Dane są zbierane w postaci ankiet, wypełnianych przez Czytelników – członków KBD (Klub Budujących Dom). Dobrze jest wiedzieć przed finalizowaniem umowy z wykonawcą, ile płacą inni!

Do tego wydania BD dołączyliśmy bardzo praktyczny podarek – książeczkę z opisem 15 ras psów najbardziej polecanych do domu z ogrodem. To bardzo ważny wybór, bo jeśli źle wybierzecie – zapomnijcie o rabatach i angielskim trawniku…

Podpatrujemy i pytamy

Czwarty dom

Każdy z czterech dotychczasowych domów Bogusia i Andrzej budowali i wyposażali w wysokim standardzie i na miarę czasów. W obecnym postarali się o oddychające i zdrowe materiały, a do systemu grzewczego włączyli kondensacyjny kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne.

Z rodzinnym inspektorem nadzoru

Budowa domu przebiegła pod czujnym okiem jego właściciela, bo jest doświadczonym inspektorem nadzoru budowlanego. Znając od podszewki ekonomikę i zasady budownictwa, dla własnej rodziny zaprojektował dom prosty do postawienia i wyposażył go w urządzenia obniżające koszty eksploatacji – pompę ciepła, kominek z płaszczem wodnym, przydomową oczyszczalnię ścieków.

Kominek z DGP czy z płaszczem wodnym?

PYTANIE CZYTELNIKA: W budowanym właśnie domu, który będzie ogrzewany gazem z sieci zaplanowaliśmy kominek, głównie jako dekoracja i źródło fajnego nastroju zimą. Obecnie znajomi namawiają nas na DGP lub płaszcz wodny. Skłaniamy się ku DGP, bo nie chcemy traktować salonu jako kotłowni, a ponoć tak się dzieje w przypadku wkładu z płaszczem. Które rozwiązanie jest praktyczniejsze?

Bramy garażowe z napędem

Ze względu na swoje zalety, bramy segmentowe wypierają z rynku bramy uchylne i rozwieralne, choć są od nich nieco droższe. Obecnie inwestorzy chętnie inwestują również w automatykę do bram, ponieważ napęd elektryczny jest stosunkowo tani, a zapewnia wygodny wjazd do garażu przy każdej pogodzie. O wyborze bram garażowych i doświadczeniach z ich eksploatacji opowiadają nam Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom.

Budujemy i remontujemy

Instalacja elektryczna

Podstawa długoletniej, bezproblemowej eksploatacji instalacji elektrycznej to jej dobre zaplanowanie. Inaczej wkrótce po przeprowadzce do nowego domu okaże się, że brakuje gniazd, a oświetlenie nie odpowiada naszym potrzebom. Żeby tego uniknąć, trzeba poznać pewne zasady planowania domowej instalacji.

Wentylacja

Sprawa wentylacja w każdym domu jest niezbędna, ale nadal część budujących nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi. Starsze pokolenie inwestorów jako oczywistą traktuje więc wentylację grawitacyjną. Architekci projektujący domy też nie zawsze są w tej kwestii pomocni. Na szczęście młodsi budujący, z nowocześniejszym podejściem i zwracający uwagę na późniejsze koszty eksploatacyjne często decydują się dużo bardziej wydajną, choć droższą inwestycyjnie wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Kolektory słoneczne

W naszym klimacie największym problemem jest ogromna dysproporcja w intensywności nasłonecznienia latem i zimą. A to właśnie w chłodnych miesiącach potrzebujemy najwięcej energii. Instalację solarną trzeba więc zbudować tak, by dawała wyraźne korzyści przynajmniej wiosną i jesienią, a w środku lata nie przysparzała kłopotów z odbiorem nadmiaru ciepła.

Modernizacja instalacji grzewczej

W każdym domu przychodzi kiedyś pora na remont i modernizację instalacji grzewczej. W końcu kotły, grzejniki i osprzęt nie są wieczne. Jeśli jesteśmy zadowoleni zarówno z wygody obsługi, jak i kosztów ogrzewania, to wystarczy wymienić zużyte elementy instalacji. Jednak zwykle chcemy coś poprawić, a wówczas trzeba dobrze się zastanowić, co warto zmienić.

Wybieramy i kupujemy

Okna fasadowe

Okna mają za zadanie wzbogacać architektonicznie elewację budynku, doświetlać jego wnętrze, ale również osłaniać je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz intruzami. Ponadto ważne jest, by były „bezpieczne”. Co to oznacza? Mają za zadanie chronić mieszkańców i ich majątek przed zagrożeniami z zewnątrz, czyli przed włamaniem. Ale również powinny być wyposażone w rozwiązania, które zagwarantują bezpieczeństwo i wygodę korzystających z nich domowników.

Grzejniki

Choć obecnie część inwestorów rezygnuje zupełnie z grzejników ściennych na rzecz ogrzewania podłogowego, to tak rygorystyczne rozwiązanie nie jest popularne. Poza tym, że wymaga specyficznych warunków pracy, to nie każdemu taki sposób dystrybucji ciepła odpowiada. W większości domów nadal królują więc grzejniki ścienne, które ze względu na szeroką ofertę producentów, ciekawe wzornictwo i kolorystykę można dopasować nawet do bardzo nowoczesnych wnętrz.

Instalacja centralnego odkurzania

Czy centralny odkurzacz jest nam niezbędny? Ależ oczywiście, że nie – podobnie, jak można żyć, nie mając odkurzacza tradycyjnego ani pralki automatycznej. Wszystko zależy od tego, na ile wygodnie chcemy mieszkać.

Panele czy parkiet?

Wykańczając podłogę w domu czy mieszkaniu, często stajemy przed dylematem co wybrać: panele czy parkiet? Podejmując decyzję na pewno warto kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale także praktycznymi, biorąc pod uwagę chociażby to, jak intensywnie nasza podłoga będzie użytkowana.

Nawierzchnie wokół domu

Mnogość materiałów na ogrodowe nawierzchnie może przyprawić o zawrót głowy, jednak wybór właściwego wcale nie musi być trudny. Najprostszym sposobem na harmonię wokół domu jest wykończenie podjazdu i ścieżek materiałem pasującym do elewacji budynku. Poza tym, uniwersalne są trakty jednobarwne, nie przykuwające uwagi, za to wyglądające estetycznie.

Ogrodzenia

Różnorodność typów ogrodzeń i materiałów do ich wykonania nie ułatwia wyboru, tym bardziej, że poszczególne surowce można ze sobą łączyć – zatem ilość kombinacji jest ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią. Mur pełny z kamienia, cegieł lub pustaków ochroni przed hałasem, kurzem i uciążliwym sąsiedztwem, aby jednak nie wyglądał zbyt przytłaczająco można ozdobić go roślinnością pnącą. Jeśli natomiast otoczenie domu jest ciche i ładne, nie warto go zasłaniać – wybierzmy wtedy ogrodzenie lekkie, ażurowe.

Elewacje

Elewacje domów jednorodzinnych w większości wymagają wykończenia. Wyjątkiem są ściany z drewnianych bali – dekoracyjne same w sobie – oraz ściany trójwarstwowe, których zewnętrzna warstwa zwykle stanowi estetyczną fasadę. Wśród materiałów wykończeniowym największym powodzeniem cieszy się tynk, jednak przynajmniej na fragmencie ściany warto zastąpić go efektowną okładziną kamienną lub ceramiczną.

Hydromasaż w wannie

Zakup zwykłej wanny nie jest łatwym zadaniem, a co dopiero wanny z systemem hydromasażu. Warto zatem wiedzieć kilka rzeczy, o których większość sprzedawców pewnie nie wspomni.

Urządzamy podwórko i ogród

Narzędzia ogrodowe

Każdy ogrodnik, nawet amator, powinien mieć zestaw narzędzi, dopasowany do swych możliwości fizycznych – wszak wielkość i waga urządzeń bywa różna – oraz do rozmiaru i rodzaju ogrodu – inne narzędzia potrzebne są do cięcia krzewów, odmienne do pielęgnacji niewielkiego trawnika, a jeszcze inne do koszenia rozległej murawy.

Ogród na ściernisku

Ściernisko, czyli pozostałość po polu z żytem, Jola przemieniła w kwitnący ogród. Na piaszczystym kwaśnym gruncie najlepiej rosną rośliny wrzosowate i iglaste. W rozległym ogrodzie są liczne miejsca do wypoczynku.

Pompa ciepła w klimatyzacji

Pompę ciepła postrzegamy przede wszystkim jako urządzenie służące ogrzewaniu. Jednak w większości przypadków może ona posłużyć również do chłodzenia pomieszczeń. Ponadto wiele instalacji z pompami ciepła umożliwia zastosowanie tzw. chłodzenia pasywnego – wielokrotnie tańszego, niż działanie klimatyzatora.