Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2013

Elewacje

Elewacje domów jednorodzinnych w większości wymagają wykończenia. Wyjątkiem są ściany z drewnianych bali – dekoracyjne same w sobie – oraz ściany trójwarstwowe, których zewnętrzna warstwa zwykle stanowi estetyczną fasadę. Wśród materiałów wykończeniowym największym powodzeniem cieszy się tynk, jednak przynajmniej na fragmencie ściany warto zastąpić go efektowną okładziną kamienną lub ceramiczną.

płyty kamienne

Elewacje kamienne są bardzo efektowne, odporne na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, ale też ciężkie i drogie. Najczęściej wykonuje się je z piaskowca, ale popularne są również płyty z granitu, marmuru, sjenitu i niektórych odmian wapienia. Wygląd każdej płyty jest niepowtarzalny – i właśnie to kochamy w kamieniu. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak klinkier, ułożony na dużej powierzchni może przytłaczać. Grubość elementów na fasady powinna wynosić 3–4 cm.

 

Trzeba podkreślić, że wykonanie elewacji z kamienia wymaga dużego doświadczenia i użycia profesjonalnych narzędzi. Zazwyczaj mocuje się je na klej (ze względu na duży ciężar, płyty najlepiej przyklejać na specjalną zaprawę klejową do tzw. podłoży nośnych). Kamienie o porowatej strukturze – piaskowiec, wapień – warto zaimpregnować, aby się nie brudziły. Odświeżyć je można natomiast poprzez piaskowanie na mokro.

efektowne fasady murowane

Wybierając tę opcję, bardzo wcześnie trzeba zdecydować o wyglądzie elewacji, bo fasady te można wznosić już na etapie budowy ścian konstrukcyjnych.

 

Cegły klinkierowe
Pod względem wyglądu i trwałości, śmiało mogą konkurować z kamieniem. Cieszą się dużą popularnością, pomimo dość wysokiej ceny. Pamiętajmy jednak, że ułożone na większej powierzchni sprawiają przytłaczające wrażenie, więc lepiej zastosować je tylko na frontowej fasadzie, cokole, wykuszach lub filarach, a pozostałą część elewacji wykończyć tynkiem.

 

Choć cegły klinkierowe kojarzą się z odcieniami czerwieni, występują również w kolorze żółtym, grafitowym, a nawet białym. Mogą być gładkie, ryflowane, matowe lub glazurowane. Podstawowy asortyment uzupełniają rozmaite kształtki do wykańczania naroży, obramowania okien, budowy dekoracyjnych słupków.

 

Są to wyroby o niskiej nasiąkliwości, a więc o wysokiej mrozoodporności. Te o nieszkliwionej powierzchni warto zaimpregnować. Białe wykwity solne, dość powszechnie występujące, można usunąć przy użyciu specjalnych preparatów.

Małgorzata Kolmus
fot. Vandersanden

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!