Budujemy Dom 7-8/2014

Adaptacja poddasza to znakomity sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej bez rozbudowy budynku. Nie zawsze jednak jest to proste zadanie. Najpierw należy wykonać inwentaryzację strychu.

Kluczową kwestią jest określenie jaką ilość powierzchni poddasza da się wykorzystać w sposób efektywny. Ponieważ zakres prac adaptacyjnych bywa dosyć duży, warto oszacować koszt takich robót w przeliczeniu na "pozyskany" metr kwadratowy. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest ocena konstruktora, który powinien przeanalizować możliwości techniczne takiej adaptacji. Potem już pozostanie pole do popisu dla architekta wnętrz. Ilość produktów i rozwiązań technologicznych, które oferują producenci do zastosowania na poddaszu jest imponująca. O większości z nich przeczytają Państwo w opracowaniu jakie przygotowaliśmy w tym numerze.

Jeśli z jakichś względów powiększenie przestrzeni mieszkalnej poprzez przystosowanie poddasza Państwu nie odpowiada – proponujemy rozważenie dobudowy ogrodu zimowego. Ładna oranżeria dodaje, poza dodatkową przestrzenią, uroku i pozwala na lepsze obcowanie z naturą. Nie bez znaczenia jest też dodatkowy bufor cieplny jaki tworzy. W artykule omawiamy krok po kroku wszystkie etapy od pomysłu do realizacji przedsięwzięcia.

Zapraszam do lektury
Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Rozbudowa kostki z lat 70.

Zamiast budować dom, startując od przysłowiowego zera, Kamila i Andrzej zdecydowali się na remont i rozbudowę jednorodzinnego budynku w kształcie PRL-owskiej kostki, wzniesionego w latach 1976–1978. Zależało im na zamieszkaniu w dzielnicy, w której dom się znajdował i czerpaniu korzyści z jego znakomitej lokalizacji.

Nowy dom co 7 lat

Agnieszka przeprowadzała się z domu do domu co 7 lat. Ostatnią jej siedzibą jest parterowy dom, który zbudowała w ciągu zaledwie 10 miesięcy i zasiedliła w kwietniu 2012 r. Budynek ma tak wygodny układ i piękne otoczenie, że tym razem jego właścicielka już nie planuje kolejnej przeprowadzki.

Bramy garażowe z napędem

Za zainstalowaniem bramy garażowej z automatycznym napędem przemawia wygodne użytkowanie, przy czym zaleca się zamówienie u dystrybutora kompleksowej usługi: dobranie bramy i napędu oraz zamontowanie ich w jednym rzucie. Późniejsze dołożenie napędu do istniejącej bramy oczywiście jest możliwe, jednak kosztuje więcej. Nasi Czytelnicy i Członkowie Klubu Budujących Dom opowiedzieli nam o wyborze bram garażowych i napędów oraz ich funkcjonowaniu.

Odkurzacze centralne

Tradycyjne odkurzacze, nawet w najbardziej nowoczesnej wersji, nie są tak wygodne, higieniczne, ciche i skuteczne, jak te centralne. Systemy centralnego odkurzania są wciąż ulepszane i już nie mają wiele wspólnego z prostymi układami, jakie zaczęto wprowadzać w Polsce w latach 90. XX wieku. Są coraz łatwiejsze w montażu i obsłudze, a efektywniejsze systemy separacji śmieci sprawiają, że wtórnie nie zanieczyszczają ani domu, ani atmosfery. Nasi rozmówcy skorzystali z nowoczesnych rozwiązań i podzielili się opiniami na ich temat.

Kotły kondensacyjne

W naszym klimacie każdy dom wymaga ogrzewania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie gazu ziemnego lub płynnego. I w tym momencie inwestor staje przed pytaniem: jaki kocioł wybrać?

Budujemy i remontujemy

Kolektory słoneczne

Instalacje solarne są bardzo popularne w domach energooszczędnych. W takich budynkach ich udział w ostatecznym bilansie energetycznym jest o wiele bardziej odczuwalny niż w domach standardowych. Najpopularniejszy sposób wykorzystania energii słonecznej to przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jednak ciekawą alternatywą stają się także ogniwa fotowoltaiczne.

Wentylacja

Właściwie zaprojektowana i wykonana wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Do niedawna wymiana powietrza powodowała 20–30% całkowitych strat ciepła w budynku. Obecnie, w domach o bardzo dobrej izolacji przegród zewnętrznych, straty te wynoszą ponad 50%. Dla ich zminimalizowania warto wybrać odpowiedni system, a żeby uniknąć błędów podczas jego montażu, dobrze jest poznać zasady działania, wady i zalety wszystkich wariantów.

Wymiana instalacji grzewczej

Przed przystąpieniem do remontu instalacji grzewczej, należy wyraźnie określić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Czy poprawiamy komfort cieplny w domu, ekonomikę eksploatacji, czy może estetykę pomieszczeń? Nieprzemyślane działania mogą sprawić, że poniesiemy duże koszty, a realne korzyści z przebudowy okażą się znikome.

Odnowienie elewacji, ocieplenie budynku

Każda elewacja po kilku lub kilkunastu latach wymaga remontu. Jeśli dom jest ocieplony i otynkowany, często wystarczy umyć ściany i ponownie je pomalować. Jeśli budynek nie ma odpowiedniej izolacji termicznej, przede wszystkim trzeba go ocieplić.

Wymiana pokrycia azbestowego

Pokrycia dachowe z płyt azbestowo-cementowych, popularnie zwanych eternitem, na dobre wpisały się w polski krajobraz. Wkrótce musi się to zmienić, ponieważ azbest jest chorobotwórczy i do 2032 roku wszyscy właściciele domów pokrytych tym materiałem muszą go usunąć.

Adaptacja poddasza na mieszkalne

Adaptacja poddasza to sposób na powiększenie powierzchni mieszkalnej bez rozbudowy budynku. Nie zawsze jednak jest to prosta operacja. Aby zakończyła się sukcesem, trzeba przede wszystkim jasno określić, co chcemy osiągnąć i jakie prace są do tego niezbędne.

Dobudowa kominka

Trwa lato i propozycja odpoczynku przy skrzącym się w kominku ogniu, grzanym winie i ciepłym kocu nie brzmi atrakcyjnie. Ale pomyślmy, jak miło będzie z niej skorzystać, gdy nadejdą pierwsze dni jesieni. Żeby wygrać walkę z depresyjną słotą, już dziś zdecydujmy się na modernizację komina i dobudowę kominka.

Dobudowa ogrodu zimowego

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego budynku to niebanalny sposób na powiększenie przestrzeni w domu. Można urządzić w nim pomieszczenie, którego brak nam szczególnie doskwiera.

Wybieramy i kupujemy

Osłony przeciwsłoneczne, klimatyzacja, GWC

W Polsce potrzeba chłodzenia domu nie jest problemem spędzającym sen z powiek inwestorom – wszyscy martwią się raczej o jego ogrzanie. Jednak gdy latem przychodzą upały, przegrzany budynek bywa niekiedy denerwujący, zwłaszcza że coraz częściej większą część dnia spędzamy w pomieszczeniach klimatyzowanych. Jednych sztuczny chłód irytuje (a psik!), ale innych – przeciwnie – skłania do myślenia o osiągnięciu choćby zbliżonych warunków we własnym domu.

Kotły na paliwo stałe

Różnorodność kotłów na paliwa stałe jest o wiele większa, niż wszystkich pozostałych razem wziętych. Wynika to przede wszystkim z rozmaitości dostępnych na rynku paliw oraz zróżnicowanych potrzeb użytkowników. Pod względem zaawansowania rozwiązań technicznych, nowoczesne konstrukcje są przy tym tak odległe od klasycznych „wszystkopałów”, jak prom kosmiczny od samolotu braci Wright.

Grzejniki

Grzejników nie wolno przesłaniać, więc siłą rzeczy są zazwyczaj dobrze widoczne. Powoduje to, że ich dobór oraz sposób montażu mają ogromny wpływ na wygląd mieszkania. Jednak przy wyborze grzejników nie powinniśmy się kierować jedynie estetyką, bowiem to od nich zależy w dużej mierze komfort cieplny w pomieszczeniach. Nie każdy grzejnik będzie też odpowiedni do instalacji grzewczej określonego typu.

Okna

Okno idealne doskonale tłumi hałas, utrudnia włamanie, ogranicza ucieczkę ciepła na zewnątrz i jednocześnie pozyskuje je ze słońca. Czy sprzedawcy oferują takie okna i czy wszystkie te cechy dla każdego kupującego są niezbędne?

Parkiet, panele czy deski warstwowe?

Ponadczasowy parkiet czy zdobywające coraz większą popularność panele podłogowe? Inwestorzy szukający materiału na podłogę stoją przed trudnym dylematem. Prezentując zalety, ale też wady obu rozwiązań, pomagamy w wyborze optymalnego rozwiązania.

Wanna z hydromasażem

Mimo, że wanna z hydromasażem nadal kojarzy się z czymś luksusowym, dziś luksus ten można mieć za bardzo rozsądną cenę. Szeroki wybór funkcji, w które wyposażone są już średniej klasy modelu, zwykle spełnia oczekiwania nawet bardzo wymagających użytkowników, zapewniając im odprężenie w domowym zaciszu.

Nawierzchnie ogrodowe

Bruk, płyty, kruszywo, panele... Co wybrać na nawierzchnie wokół domu? Większość z tych produktów ma wszechstronne zastosowanie. Co do stylu – im prościej, tym lepiej. A jeśli komuś znudził się minimalizm w architekturze, może zbudować faliste ścieżki albo połączyć dwa, trzy kolory.

Ogrodzenia

Tradycyjne ogrodzenia z drewnianych sztachet lub stali kutej w dekoracyjne wzory coraz częściej zastępowane są łatwymi w montażu elementami prefabrykowanymi. Mają one prostą formę i dużo bardziej pasują do nowoczesnej architektury. Od niedawna rosnącą popularnością cieszą się ogrodzenia z gabionów, tworzące kamienne, częściowo pełne przesłony.

Stawy kąpielowe

Wygląda jak naturalne, dzikie jezioro, które odwiedza się w czasie urlopu. Staw kąpielowy to alternatywa dla tradycyjnego basenu. Jego użytkowanie kosztuje niewiele, a jakość wody nie ustępuje chlorowanej, choć osiąga się ją nieszkodliwymi dla zdrowia metodami. Zimą jest lodowiskiem, bądź naturalnym kąpieliskiem z przeręblem dla korzystających z sauny.

Estetyczne gniazda i łączniki

Łączniki instalacyjne i gniazda wtykowe coraz częściej pełnią w domu nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Dlatego należy dobierać je i rozmieszczać w taki sposób, aby zapewniały wygodę domownikom, przy okazji wpisując się w charakter poszczególnych pomieszczeń. Dawniej na wygląd włączników czy gniazd nie zwracano tyle uwagi co dzisiaj. Wystarczyło, że były funkcjonalne, umożliwiały zapalenie światła, czy podłączenie urządzenia zasilanego energią elektryczną. Dziś muszą także dobrze wyglądać. Doskonale rozumieją to producenci, proponując coraz to nowe, bardziej oryginalne linie osprzętu elektroinstalacyjnego, różniące się nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale także rodzajem zastosowanych do ich produkcji materiałów.

Taras drewniany

Jeśli wypoczywamy we własnym ogrodzie, to najczęściej spędzamy czas na tarasie. Tu najprzyjemniej mieć pod stopami drewno. Wykonany z niego taras jest niczym pokład statku – ciepły, ale nie gorący (terakota i gres mocno się nagrzewają). Ciekawą opcję stanowi drewno poddane obróbce termicznej – o zwiększonej odporności na wilgoć i butwienie. Minimum pielęgnacji wymagają zaś tzw. deski kompozytowe.

Urządzamy podwórko i ogród

Basen pod chmurką

Przez kilka pierwszych lat po zakupie domu z odkrytym basenem w ogrodzie, właściciele kąpali się w wodzie ogrzewanej tylko przez słońce. Jej temperatura nie była jednak komfortowa. To się zmieniło, odkąd zamontowali na dachu domu kolektory słoneczne.

Robimy kurs

Pompa ciepła w klimatyzacji - chłodzenie i rekuperacja

Do czego służą pompy ciepła? Większość zapytanych odpowie, że do ogrzewania. Jednak to tylko część prawdy, bo te urządzenia można też wykorzystać do chłodzenia budynku. Przy odpowiedniej konfiguracji, zapewniają wyższy komfort i są znacznie tańsze w eksploatacji niż klimatyzatory.