Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016

Wentylacja i klimatyzacja

Wydajna wentylacja jest niezbędna w każdym domu, wymienia bowiem zużyte powietrze na świeże zewnętrzne. Dawniej królowała wentylacja grawitacyjna, obecnie coraz więcej właścicieli nowych domów decyduje się na wentylację mechaniczną, działającą niezależnie od warunków pogodowych. Najbardziej wymagający inwestorzy wyposażają swoje domy również w klimatyzację, która odpowiednio zaprojektowana i wykonana – wcale nie musi generować dużych kosztów.

Wentylacja i klimatyzacja
Podstawowym zadaniem instalacji wentylacyjnej jest usunięcie z pomieszczenia zużytego powietrza, o obniżonej zawartości tlenu, i doprowadzenie na to miejsce powietrza świeżego. Ilością minimalną jest dostarczenie 20 m³ powietrza na godzinę na osobę.

 

Pamiętać jednak należy, że aby w czasie letnich upałów czuć się komfortowo we własnym domu, każdy wprowadzony z zewnątrz metr sześcienny powietrza trzeba będzie ochłodzić. Ważne jest więc takie dobranie systemu wentylacyjnego, by poza jego skutecznością mieć na uwadze możliwość zamontowania również klimatyzacji.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA

Do niedawna podstawowym systemem zapewniającym wymianę powietrza w domach jednorodzinnych była wentylacja grawitacyjna. Jej sposób działania polegał na napływie świeżego powietrza przez nieszczelności w oknach i drzwiach i usuwaniu powietrza zużytego przez wyprowadzone nad dach kanały wentylacyjne.

 

Wentylacja pomieszczeń następowała na skutek różnicy gęstości między powietrzem ciepłym wewnątrz domu (zużytym) i zimnym (świeżym) na zewnątrz.

 

Do prawidłowego działania tego typu wentylacji niezbędne są trzy elementy:

  • nawiew – ze względu na coraz szczelniejsze okna i drzwi, o odpowiedni nawiew jest bardzo trudno. Mogą go zapewnić nawiewniki, montowane w ramach okiennych bądź w ścianach zewnętrznych. Najwygodniej jeśli automatycznie dostosowują strumień nawiewu świeżego powietrza do warunków panujących we wnętrzach;
  • swobodny przepływ – drzwi do pokoi muszą być podcięte tak, aby między ich dolną krawędzią a podłogą była szczelina wysokości ok. 1 cm, zaś drzwi do łazienek i WC powinny być podcięte znacznie bardziej lub mieć specjalne kratki lub otwory z tulejami;
  • wywiew – elementem wymaganym do uzyskania właściwego wywiewu są odpowiednio długie (gwarantujące ciąg) kanały wentylacyjne. W domach parterowych i na poddaszach użytkowych długości tych kanałów z reguły są niewielkie i dlatego wywiew jest mało skuteczny.

Joanna Dąbrowska
fot. IGLOTECH

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!