Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2016

Dobudowa zadaszenia tarasu

Kto nie lubi posiedzieć z kawą na tarasie? Poczytać, albo zdrzemnąć się na leżaku? Niestety, w naszym klimacie z tarasu można korzystać przez góra pięć miesięcy w roku. W dodatku tylko wtedy, kiedy nie pada i gdy słońce nie grzeje zbyt mocno. Chyba że go zadaszymy – wtedy ani słońce, ani deszcz nie będą nam przeszkadzać.

Dobudowa zadaszenia tarasu
Przyjemnie jest o poranku na tarasie – kwiaty pachną, wiatr muska twarz, kubek z aromatyczną kawą grzeje dłonie. Kilka godzin później jest już gorzej – słońce pali jak szalone, nagrzane płytki parzą w stopy. Albo odwrotnie, słońce schowało się za chmurami, a my gorączkowo sprzątamy poduchy z foteli, koc, książkę, gazety, ciastko i kawę, bo właśnie zaczęło lać.

 

Dlatego, wcześniej czy później, każdy posiadacz odkrytego tarasu zaczyna myśleć o jego zadaszeniu. No, może z wyjątkiem tych, którzy wybiorą półśrodek w postaci parasola. Ten chroni raczej przed słońcem, niż przed deszczem, trzeba go składać i rozkładać, chować na zimę i podczas wichury (oczywiście, o ile mamy gdzie). Stałe zadaszenie jest solidniejsze i dużo lepiej zaspokoi nasze oczekiwania. Ochroni też przed deszczem, słońcem oraz śniegiem meble i sprzęty, które trzymamy na tarasie.

 

Nim się na nie zdecydujemy, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

CZY PO ZAMONTOWANIU ZADASZENIA W SALONIE/JADALNI/POMIESZCZENIU PRZYLEGAJĄCYM DO TARASU NIE BĘDZIE ZBYT CIEMNO?

Gdy pomieszczenie ma wiele okien i tylko niektóre z nich wychodzą na taras – nie powinno być problemu. Jeżeli pod nowym dachem znajdą się wszystkie okna, w tej części domu może być mroczno, szczególnie zimą. Jeśli zadaszenie jest niezbędne, wybierzmy przezroczyste i przepuszczające promienie słoneczne. Ale uwaga – zimą zalegający na nim śnieg i tak ograniczy dostęp światła. Ewentualnie możemy rozważyć kupno rozkładanej, płóciennej markizy. Najpopularniejsze mają ok. 5 m szerokości, wysuwają się na 3,5 m i ważą jakieś 50 kg. Trzeba je jednak zwijać przy zbyt silnym wietrze (chyba że zamontowaliśmy automatykę, która zrobi to za nas) i uważać, żeby nie zwinąć mokrej. Bo mokra, akrylowa lub impregnowana akrylem, tkanina pleśnieje. Markiza daje cień, lecz w upalne dni jest pod nią gorąco. Nie chroni przed deszczem – jej konstrukcja mogłaby nie wytrzymać zbyt dużego obciążenia! Nie zmienia jednak wyglądu budynku tak, jak stałe zadaszenie, i nie jest droga – ceny markiz zaczynają się od około tysiąca zł.

Janusz Werner
fot. CARPORT PLANET

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!