Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017

Osprzęt elektroinstalacyjny

Osprzęt elektroinstalacyjny często jest traktowany nieco po macoszemu. Wszystkie te gniazdka, korytka kablowe, łączniki światła, puszki instalacyjne, listwy przyłączeniowe – mają głównie służyć, a nie wyglądać. Czy na pewno takie podejście ma sens? Przecież te niewielkie elementy mogą także pełnić funkcje dekoracyjne i uzupełniać, podkreślać całościowy charakter mieszkania czy danego pomieszczenia. Jak? Przekonajmy się.

Czym jest osprzęt?

To przebogata kategoria i w jej skład wchodzą bardzo różne elementy urządzenia domu. W artykule skupimy się przede wszystkim na kilku z nich – gniazdkach, łącznikach i czujnikach.

Gniazdka

Istotne jest, aby właściwie zaplanować rozkład gniazdek w pomieszczeniach – zwłaszcza w nieco starszym budownictwie, kiedy domy projektowano z myślą o wyraźnie mniejszej liczbie posiadanego sprzętu, nie uwzględniającego dzisiejszych laptopów, ekspresu do kawy, mikrofalówki, zmywarki…

 

Jak to zrobić? Należy zaznaczyć strefy, w których potrzebne będą gniazda do zasilania urządzeń domowych. Ocenić, ile z nich może być podpiętych do każdego z tych miejsc, następnie zaplanować o jedno lub dwa gniazda więcej, a w narożnikach każdego pokoju – przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe. Pamiętać o tym, gdzie będą ustawione meble, żeby nie „zmarnować” gniazdka zastawieniem go szafą czy regałem. Warto też przewidzieć gniazdo, do którego będzie wygodnie podłączać odkurzacz – przy drzwiach, ale po przeciwnej stronie niż ich zawiasy. Dobrze jest dodać kilka gniazd USB, co umożliwi ładowanie części sprzętu bez ładowarki (zawsze to jeden kabel mniej).

Agnieszka Zygmunt
fot. SLV GMBH

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!