Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017

Ogrodzenia

Ogrodzenie wykonuje się raz na dziesiątki lat, więc musi być trwałe, dopasowane do architektury i otoczenia, najlepiej niewymagające odnawiania. To cechy gotowych prefabrykowanych elementów z betonu, metalu, klinkieru, silikatu i PVC. Nie dość, że są wytrzymałe i wyglądają nowocześnie, to dodatkowo – szybko i łatwo się je montuje, mają też przystępną cenę. Wszyscy nasi Rozmówcy wykorzystali gotowe elementy do zbudowania całego ogrodzenia, albo jego fragmentu, i oceniają je pozytywnie.

Stawiając ogrodzenie na wiele lat, kładzie się szczególny nacisk na aspekty reprezentacyjne i estetyczne, związane z łatwą konserwacją oraz ochronę przed nieproszonymi gośćmi, kurzem, spalinami i hałasem z ulicy. Naturalnie bardzo liczy się jeszcze funkcjonalność i wygoda, zważywszy na fakt, że w skład ogrodzenia, oprócz przęseł, wchodzą co najmniej jedna brama i furtka.

 

Szczelne przegrody na granicy działki wykonają zwolennicy kameralności, natomiast ażurowe lub z miejscowymi prześwitami ci, którzy mieszkają w ładnej, czystej i nieprzeludnionej okolicy. Do każdego rodzaju ogrodzenia łatwo dopasują odpowiednie materiały, ponieważ aktualna oferta – przeznaczona na fundamenty, podmurówki, przęsła – jest bardzo bogata i różnorodna. Jednak zanim rozpoczną ich dobieranie, powinni koniecznie sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP), czy nie ma odgórnych wytycznych, narzucających mieszkańcom stosowanie np. konkretnych materiałów, stawiania ogrodzenia o określonym wyglądzie i wysokości (takie obostrzenia wynikają m.in. z przepisów ochrony środowiska lub ochrony konserwatorskiej).

 

Tylko jeśli nie ma określonych zarządzeń lokalnych władz, można grodzić posesje zgodnie z ogólnymi przepisami budowlanymi i uwarunkowaniami na działce oraz użyć do tego celu dowolnych materiałów.

Lilianna Jampolska
fot. Joniec

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!