Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2017

Powietrzne pompy ciepła

Powietrze jest dostępne wszędzie wokół nas i to w dowolnej ilości. Przy tym, wbrew pozorom, nawet w mróz można pozyskać z niego ciepło. Służą do tego pompy ciepła, używane do ogrzewania budynków lub tylko do przygotowania ciepłej wody.

Pompy ciepła wykorzystujące powietrze zewnętrzne w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Bo są coraz lepsze, a ich ceny spadły. Ogromnym atutem jest także łatwość ich instalacji.

Z POWIETRZA DO WODY

Na polskim rynku powietrzne pompy ciepła to przede wszystkim urządzenia typu powietrze/ woda. Znaczy to, że odbierają energię z powietrza i przekazują ją do wody krążącej w instalacji grzewczej lub ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Zwykle pompa ogrzewająca budynek przygotowuje również wodę użytkową. Pompy tylko do c.w.u. to zaś osobna grupa niewielkich urządzeń o małej mocy grzewczej (najczęściej 1–2 kW), w większości przypadków zblokowanych z zasobnikiem wody. Mogą one pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego. Przy tym dominują modele, które są w stanie pracować wyłącznie przy dodatniej temperaturze powietrza, ewentualnie przy kilku stopniach mrozu. Z tych względów pompy ciepła przeznaczone tylko do c.w.u. są traktowane przede wszystkim jako konkurencja dla kolektorów słonecznych.

 

Dla niektórych osób bardzo interesujące mogą być również specjalne pompy służące do podgrzewania wody basenowej. Są one tanie w eksploatacji i niedrogie w zakupie. Jednak mogą pracować tylko przy dodatniej temperaturze i są rzeczywiście efektywne, gdy na zewnątrz powietrze ma kilkanaście stopni.

 

Niezbyt popularną, dopiero przebijającą się na nasz rynek grupą urządzeń są pompy działające w systemie powietrze/powietrze. Znaczy to, że zamiast z typową, wodną instalacją grzewczą, pompa współpracuje z nadmuchującymi ciepłe powietrze jednostkami wewnętrznymi, podobnymi do tych w klimatyzatorach. I nie są to znane od lat na rynku klimatyzatory z funkcją grzania, lecz pełnoprawne pompy ciepła, które są w stanie samodzielnie ogrzać budynek. Taki układ sprawdza się jednak najlepiej przy małym zapotrzebowaniu na ciepło i gdy wykorzystujemy instalację także do chłodzenia.

Jarosław Antkiewicz
fot. Alpha Innotec (Hydro-Tech)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!