Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Warto przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych poznać wszystkie ich silne ale i słabsze strony. Pamiętajmy jednak, że wybranie odpowiednich materiałów i technologii to nie wszystko.

Na powodzenie całej inwestycji ogromny wpływ ma też jakość wykonywanych prac budowlanych. Sprawdzonych ekip jest coraz więcej, ale zdarzają się również "partacze". W naszych reportażach opisujemy kształcące, realne doświadczenia inwestorów nabyte podczas współpracy z licznymi ekipami budowlanymi.

Zapraszam zatem do lektury tego wydania,
Ernest Jagodziński

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Blisko rodziny, ale z dala od innych domów

Kamila i Tomek przed budową wytyczyli sobie konkretne cele do zrealizowania, dlatego szukanie odpowiedniej działki i projektu architektonicznego przebiegło sprawnie. Koniecznie chcieli zamieszkać na dużej działce, w okolicy z bardzo luźną zabudową jednorodzinną i tylko w domu parterowym.

Celowo nieprzesycony instalacjami i elektroniką

Bogusia i Marek mają za sobą budowę czterech domów jednorodzinnych. W każdym chętnie korzystali z najnowszych zdobyczy technicznych, ale kompletując zestaw instalacji w ostatnim z nich, zachowali umiar.

Bramy ogrodzeniowe z napędem

Poruszająca się samochodem rodzina częściej używa bramy wjazdowej, niż furtki. Z tego względu bardzo ważne jest staranne zaprojektowanie i wykonanie głównego wjazdu na posesję, jak również odpowiednie dobranie rodzaju wrót i sposobu operowania nimi. Wersje z napędem są najwygodniejsze!

Ogrodzenia

Ogrodzenie stawia się raz na wiele lat, zatem powinno być wytrzymałe i trwałe, a jego wygląd - ponadczasowy, najlepiej pasujący do architektury domu i danego regionu, albo charakteru okolicy. Spośród bogatego wachlarza tradycyjnych i nowoczesnych materiałów ogrodzeniowych, właściciele działek coraz częściej wybierają te drugie.

Schody

Poza parterowym żaden budynek nie obejdzie się bez schodów, łączących kondygnacje. Zaprojektowanie wygodnego, bezpiecznego i estetycznego połączenia góra-dół uważa się za jedno z trudniejszych zadań architektonicznych.

BŁĘDY NA BUDOWIE

Instalacja wodno-kanalizacyjna i uzdatnianie

Naprawa błędów popełnionych podczas budowy zwykle oznacza wzrost kosztów i przedłużenie inwestycji. Jeśli niedoróbki dotyczą instalacji, które po zakończeniu robót w większej części są zakryte, koszty mogą być naprawdę spore. Bowiem skuwanie podłóg czy ścian, albo wiercenie otworów w stropie jest pracochłonne i niszczy wcześniej wykonane roboty. Ponadto naprawa zniszczonej posadzki czy tynku wymaga czasu. Szczególne w przypadku instalacji wodno-kanalizacyjnej - w której w domu trzeba rozprowadzić masę rur o różnych średnicach - ważne jest dopilnowanie by było to wykonane solidnie, aby korzystanie z wody i odprowadzenie ścieków funkcjonowało bez zarzutu.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Ogrzewanie i sterowanie ogrzewaniem

Ogrzewanie to nie tylko kocioł i grzejniki lub podłogówka. System grzewczy tworzą ponadto rury oraz rozmaity osprzęt, jak zawory, pompy, sterowniki, regulatory temperatury. A mało kto zdaje sobie sprawę, że źle dobrane - zepsują działanie całości. Za to dopasowane i odpowiednio wyregulowane zapewnią komfort i pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania nawet o 20-30%.

Okna energooszczędne

Energooszczędność stała się dziś modną koniecznością. Człowiek współczesny oszczędza energię, bo ta jest droga, jej produkcja zaś często nieekologiczna. Prawo wymaga, żeby oszczędniejsze były nie tylko otaczające nas urządzenia, np. odkurzacz, pralka, ale i cały dom. Dlatego na rynku pojawiły się energooszczędne okna.

Bramy garażowe z napędem

Inwestorzy, którzy chcą komfortowo użytkować garaż, zaopatrują go w porządną bramę, od razu wyposażoną w napęd. Zapewnia on nie tylko wygodne sterowanie za pomocą pilota, ale też wiele dodatkowych funkcji.

Centralne odkurzanie

Tradycyjny odkurzacz powoli odchodzi do lamusa. Zamiast niego w domach jednorodzinnych coraz częściej montuje się system centralnego odkurzania, który ma same zalety. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, planując jego zakup.

Kotły na paliwa stałe

Dla tych, którzy muszą kupić nowy kocioł na węgiel, pelety lub drewno, 1 lipca 2018 r. jest szczególnie ważną datą. Od tego bowiem dnia zaczęły obowiązywać przepisy zakazujące sprzedaży kotłów o klasie niższej niż 5. A te są nie tylko bardziej ekologiczne od dominujących dotąd na rynku, ale i sporo droższe.

Systemy wentylacji i klimatyzacji

Dawniej wszystkie domy miały wentylację grawitacyjną, a klimatyzację spotykało się tylko w biurowcach i innych dużych obiektach. Przez ostatnie ćwierć wieku jednak wiele się zmieniło. Coraz popularniejsza jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzatory nie są już luksusem, a i w sposobie wykonania wentylacji grawitacyjnej sporo jest nowych rozwiązań.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Przygotowanie c.w.u.

Warto pomyśleć o alternatywnym sposobie podgrzewania ciepłej wody. Szczególnie, jeżeli korzystamy z kotła na paliwa stałe, bo używanie go poza sezonem grzewczym jest po prostu niewygodne. Jednak inni też mogą w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Fotowoltaika i kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mają istotne wspólne cechy, bo jedne i drugie wykorzystują energię promieniowania słonecznego. Jednak robią to w zupełnie inaczej, co oznacza całkowicie różny sposób funkcjonowania tych instalacji. Która z nich będzie lepszym wyborem zależy od naszych oczekiwań.

Akustyka

Uzyskanie ciszy w domu jest nie mniej istotne niż zapewnienie odpowiedniej wielkości pomieszczeń, światła słonecznego czy świeżego powietrza. W hałasie nie wypoczniemy, a domownicy będą sobie wzajemnie przeszkadzać. Dlatego już na etapie projektu i budowy warto myśleć o akustyce. Dla tych, którzy tego nie zrobili pocieszeniem niech będzie fakt, że również istniejące ściany można pod tym względem poprawić.

Nawierzchnie w ogrodzie

W każdym ogrodzie nawierzchnie muszą tworzyć dobrze przemyślany układ - usprawniający komunikację i zapobiegający deptaniu trawnika. Jeśli będą wykończone odpowiednim materiałem, posłużą przez lata, nadając otoczeniu pożądany charakter.

Markizy

Aby zapewnić sobie cień i przyjemny chłód na tarasie pozbawionym zadaszenia, najprościej zamontować markizę. Ochroni ona przed słońcem (a niekiedy także przed deszczem) zarówno miejsce wypoczynku przed domem, jak i przylegające do niego pomieszczenie.

OZE Powietrzna pompa ciepła

Powietrze nie jest najlepszym źródłem ciepła ani jego nośnikiem. Za to jest łatwo dostępne w niemal dowolnej ilości. Stąd i popularność powietrznych pomp ciepła. Na szczęście, rozwój technologii w ostatnich latach pozwolił pokonać ich największe ograniczenia.

TO JEST MODNE

Osprzęt elektroinstalacyjny

Wydawać by się mogło, że osprzęt elektroinstalacyjny jest na tyle mały i niezauważalny, że wystarczy kupić pierwsze z brzegu urządzenia. ...Pół biedy, jeśli w takim wypadku wtopią się one w kolor ścian i nie będą przykuwać uwagi. Dziś osprzęt traktuje się jako uzupełnienie wystroju wnętrz, a jego producenci współpracują z najlepszymi projektantami wzornictwa przemysłowego.

5 SPOSOBÓW NA...

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne stawia się nie tylko z rozmaitych materiałów, lecz także na różne sposoby. Najczęściej muruje się je z pustaków ceramicznych bądź bloczków betonu komórkowego. Pustaków nie trzeba jednak łączyć na tradycyjną zaprawę, zaś mur można równie dobrze wznieść ze styropianowych kształtek, wypełnianych betonem. Da się też w ogóle zrezygnować z murowania, budując w technologii szkieletu drewnianego.

Elewacje

Elewacja z klinkierowych cegieł jest wyjątkowo trwała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i w zasadzie bezobsługowa. Niestety, swoje kosztuje. Zbliżony wizualnie efekt można osiągnąć, stosując płytki z tego samego materiału. Te są nie tylko tańsze - co ważniejsze, da się nimi wykończyć ściany o dowolnej konstrukcji.

WAŻNY DETAL

Stropy modułowe

Wybór optymalnego systemu stropowego to zadanie dla projektanta, który w zależności od cech geometrycznych budynku - jego kształtu, rozpiętości w świetle podpór i przewidywanego obciążenia - dobiera odpowiednie rozwiązanie. Powinien on uwzględnić też techniczne możliwości wykonania stropu, jego dostępność, transport elementów na budowę, sposób montażu i koszty. Rozwiązań jest wiele. Coraz większą popularność zyskują elementy prefabrykowane ułatwiające szybkie ułożenie stropu.

DYLEMATY INWESTORA

Kocioł i kominek w jednej instalacji

Zgodnie z polskim prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Najczęściej podstawową rolę w systemie grzewczym pełni kocioł - gazowy, olejowy, węglowy lub elektryczny. Kominek zaś jest jego uzupełnieniem. Jak zapewnić zgodną współpracę obu urządzeń?

REMONT

Ocieplenie ścian i dachu

Generalny remont najczęściej wiąże się z ociepleniem ścian i dachu w celu poprawy ciepłochronności budynku. Jest to również dobra okazja do uatrakcyjnienia wyglądu elewacji. Oszczędności wynikające ze zmniejszenia kosztów zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania są tu jednak najważniejsze.

Wymiana pokrycia dachu i rynien

Wprawdzie obecnie większość pokryć dachowych gwarantuje nawet kilkudziesięcioletnią trwałość, to te układane dawniej zwykle po kilkunastu latach wymagają naprawy. W tym czasie w dachu mogą pojawić się drobne nieszczelności, przecieki deszczu czy wwiewanie wiatru albo nawet śniegu pod połać. Najlepiej w porę te usterki zauważyć i je naprawić. Jeśli jednak pokrycie jest zniszczone na dużej powierzchni, trzeba je wymienić na nowe.

Rolety zewnętrzne

Popularne przed laty okiennice i kraty nie są obecnie zbyt często montowane w oknach. Ich miejsce zajęły rolety, które pełnią kilka funkcji naraz. Decydując się na ich założenie warto dobrze rozeznać się w ofercie rynkowej. Nie każdy rodzaj rolet nadaje się bowiem do zamontowania w istniejącym budynku.

URZĄDZAMY OGRÓD

Narzędzia

Wypielęgnowany ogród i trawnik, gęsty jak dywan, to marzenie większości właścicieli domów. Za jego realizację płaci się ciężką, choć dla wielu przyjemną, pracą. Ułatwią ją ogrodowi pomocnicy - wśród nich narzędzia do koszenia, cięcia, podcinania.

Inspirowany różnymi stylami, z basenem

W tym ogrodzie unosi się słodki zapach kwiatów, bo jest ich mnóstwo na rabatach zaaranżowanych w stylu angielskim. Kamienne posągi, ławki, źródełka przywodzą na myśl nagrzane słońcem ogrody śródziemnomorskie. W rekreacyjnej części można popływać w basenie pod chmurką. Co ważne - okres kąpieli trwa długo, ponieważ wodę podgrzewa pompa ciepła.