Budujemy Dom 9/2008

Ten dom powstał ze skąpstwa - śmieje się Barbara - bohaterka kolejnego reportażu Agnieszki Rezler. To historia z wrześniowego „Budujemy Dom” - dla osób, które jeszcze nie zdecydowały się na budowę własnego domu.

Wszystkim tym, którzy rozpoczęli prace, pomożemy m.in. rozplanować instalację wodną, zdecydować, czy wybrać okna połaciowe, czy lukarnę. Osobom urządzającym dom podpowiemy z kolei, gdzie przechowywać ubrania i czy na pewno tylko dla nich przestrzeń jest nam potrzebna.

W prezencie Czytelnicy „Budujemy Dom” otrzymają broszurę Grupy PSB zawierającą wiele porad budowlanych, projekty domów i aktualne przepisy prawa budowlanego.

Posesjonaci

W czereśniowym sadzie

Ten dom powstał ze skąpstwa – śmieje się Barbara. Znaczy to tyle, że o budowie zadecydował rachunek ekonomiczny. Szczęśliwie w ślad za ekonomią przyszły satysfakcje innej natury: poczucie przestrzeni i kameralnego odosobnienia, zadowolenie z obcowania z przyrodą, czasem – zwyczajny święty spokój...

Twój dom - Twoje pieniądze

Kotły c.o.

Kocioł na gaz czy na olej? A jeśli na paliwo stałe, to na jakie? Dylematów przy podjęciu decyzji o sposobie ogrzewania domu jest sporo. Przede wszystkim warto kierować się niskimi kosztami eksploatacyjnymi i niekłopotliwą obsługą kotła.

Grzejniki

Płytowe, żeberkowe, konwektorowe czy może ozdobne... Jakie wybrać? Możliwości jest wiele, ale zanim zdecydujemy się na konkretny typ, dowiedzmy się, czym się różnią, do jakich pomieszczeń są zalecane i czy mogą współpracować z naszą instalacją c.o.

Ogrzewanie podłogowe

Tylko w łazience i w korytarzu czy na całym parterze? Wodne czy elektryczne? Które jest mniej kłopotliwe w układaniu, które tańsze w eksploatacji i w konfiguracji z jakim źródłem ciepła jest najbardziej ekonomiczne?

Podgrzewacze

W jakie urządzenie wyposażyć domową instalację wodną, by zapewnić stały dopływ ciepłej wody? Do wyboru oprócz kotła dwufunkcyjnego i jednofunkcyjnego z zasobnikiem, mamy niezależne podgrzewacze, elektryczne lub gazowe. Który sposób jest tańszy i w jakich warunkach się sprawdzi?

Rok domu energooszczędnego

Grawitacyjna do lamusa!

Energooszczędność budynku oznacza nieskomplikowaną architekturę, doskonale zaizolowane ściany i dach, montaż energooszczędnych okien i nowoczesnego systemu grzewczego, rezygnację z balkonów będących często mostkami termicznymi. Dom – zgodnie z założeniami – zaczyna przypominać szczelny termos. Ale brak skutecznej wentylacji w takim budynku może sprawić, że nie będzie on energooszczędny, a życie w nim będzie po prostu nieprzyjemne.

Raport

Zanim popłynie z kranu

Zanim zlecimy wykonanie domowej instalacji, musimy zdecydować, skąd będziemy czerpać wodę, dokąd ma być w domu doprowadzona, a także – jak będzie podgrzewana. Błędy w instalacji wodociągowej mogą być bardzo uciążliwe w codziennym życiu, warto więc zadbać o to, by została wykonana właściwie i służyła dobrze wiele lat.

Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Jaka powinna być instalacja kanalizacyjna? Nie może się zatykać, a działać powinna tak, by nie było jej słychać ani czuć – słowem tak, by się jej nie zauważało.

Przegląd rynku

Okienne niuanse

Powłoka niskoemisyjna. Podwójny system otwierania. Pakiet szybowy z szybą hartowaną. Takie określenia znajdziemy w katalogach i na stronach internetowych wybranych producentów okien. Co warto o tym wszystkim wiedzieć?

Elektroniczna gosposia

Nie można ich zaprogramować tak, aby poszły za nas do pracy. Ale bez wymówek i zwlekania przejmą nasze obowiązki w domu. Instalacje inteligentne – po kolei o tym, czym są, do czego służą i jakie korzyści przynoszą.

Wodna przyjemność

Z dobrodziejstw hydromasażu coraz więcej osób korzysta nie tylko podczas pobytu w sanatoriach i ośrodkach spa. Dzięki coraz przystępniejszym cenom specjalnych wanien, paneli i kabin można się nim cieszyć także na co dzień – we własnych domach.

Dylematy

Okna połaciowe czy lukarny?

Pytanie czytelnika: Rodzice mają dwupiętrowy dom z nieużytkowym poddaszem. Wkrótce się pobieramy i rodzice zaproponowali nam adaptację nieużytkowego poddasza na mieszkanie: trzeba zdemontować stary dach, zbudować ścianę kolankową i wykonać nową więźbę dachową.

Remont

Łazienkowe wy(prze)obrażenia

Pierwszy krok – wybierz przybory sanitarne i materiały na ściany i podłogę. Drugi – narysuj łazienkę w skali. Trzeci – wytnij z papieru kształty przyborów sanitarnych i rozmieść je na planie. Jeśli zrobisz to dobrze, łazienka będzie wygodna i funkcjonalna. Potem wybierz wykonawcę i przedstaw mu swoje czekiwania. Końcowy efekt? Piękna łazienka.

Poradnik urządzania domu

Układ doskonały

Ogromne szafy w każdym pokoju, a na ubrania wciąż brakuje miejsca… Przestronna garderoba, ale brak pomieszczenia na gabinet… Dowiedzmy się, jak praktycznie i efektownie zapobiec podobnym błędom.

Wybieramy i kupujemy

Dachówki - na celowniku

Im lżejsze pokrycie dachowe, tym mniej obciąża więźbę. Czy skoro więźba jest znacznie mniej obciążona, to może być dużo lżejsza i tańsza? Otóż nie: bo pod lekkie pokrycia potrzebne są często wcale nielekkie podkłady, a ponadto każdy dach musi wytrzymać obciążenia wiatrem i śniegiem.

Deszczowe wybory

Materiał, z jakiego będzie wykonany system rynnowy, można wybrać samemu. Kolor i kształt orynnowania też. Resztę, czyli obliczenie powierzchni dachu, dobór średnic rur spustowych i przekrojów rynien oraz montaż, warto oddać w ręce specjalisty.

Dzielą i łączą

Wszystkie elementy do drzwi wewnętrznych najwygodniej kupić w jednym miejscu. Bardziej opłaca się kupować drzwi wraz z montażem, wówczas nie tylko za usługę, ale również za towar płaci się 7%, a nie 22% podatku VAT, zwykle nie trzeba też się troszczyć o transport, a na zakupiony towar otrzymuje się nawet dwuletnią gwarancję.

Ogrody

Roślinne rzeźby ogrodowe

Drzewa i krzewy przycinamy, aby je odmłodzić, usunąć chore i obumarłe gałęzie lub pobudzić kwitnienie. Jest jednak również rodzaj cięcia roślin, dzięki któremu stają się one ogrodowymi rzeźbami.

Reportaż z budowy

Urządzenia na miarę nowego wieku

Nawet ludzie przekonani o zaletach pomp ciepła ulegają często obiegowym opiniom, których korzenie sięgają przeważnie odległych czasów. Czasów, kiedy urządzenia te były traktowane jak ciekawostka techniczna, a parametry ich działania zdecydowanie odbiegały od tych, z jakimi mamy do czynienia obecnie.