Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2008

Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Jaka powinna być instalacja kanalizacyjna? Nie może się zatykać, a działać powinna tak, by nie było jej słychać ani czuć – słowem tak, by się jej nie zauważało.
Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Problem ścieków nie kończy się na odpowiednim wykonaniu instalacji w budynku. Ścieki trzeba także odprowadzić na zewnątrz – do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni lub do zbiornika zwanego szambem.

 

Chociaż instalacja kanalizacyjna może wydawać się bardzo prosta, wykonanie projektu warto zlecić fachowcom – konsekwencje złego działania kanalizacji są bardzo uciążliwe, nie mówiąc o wykonywaniu przeróbek. Dobrze zaprojektowana instalacja jest tak poprowadzona, a średnice rur i ich spadki tak dobrane, by zminimalizować ryzyko jej zatkania.

Instalacja kanalizacyjna wewnątrz budynku

W domach jednorodzinnych wykonuje się zazwyczaj instalację grawitacyjną, w której ścieki spływają pod własnym ciężarem. Pracuje ona prawidłowo, gdy spełnione są następujące warunki:
  • rury kanalizacyjne mają odpowiednie średnice,
  • przewody poziome ułożone są ze spadkiem odpowiadającym średnicy rur,
  • instalacja kanalizacyjna jest odpowiednio napowietrzona.
W miejscach, w których instalacja nie może działać grawitacyjnie, można też stosować urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące, które przepompują ścieki na wymaganą odległość i/lub wysokość.

 

W trakcie eksploatacji instalacja kanalizacyjna może „zarastać”, co bywa przyczyną zatorów. Nie będzie się to zdarzać, jeśli zostanie wykonana zgodnie z ogólnymi wytycznymi.

 

Elementy instalacji kanalizacyjnej wewnątrz budynku
Składa się ona z przewodów łączących urządzenie sanitarne z syfonem, podejść pod urządzenia sanitarne, pionów kanalizacyjnych oraz przewodów odpływowych zwanych poziomami. Do instalacji należą też syfony, wywiewki wentylacyjne, wpusty podłogowe i rewizje, zwane czyszczakami.

 

Podejścia pod przybory sanitarne.
Układa się je z odpowiednim spadkiem – bez żadnych załamań i zmian kierunku. Podejścia mogą być indywidualne lub zbiorcze. Indywidualne łączy tylko jedno urządzenie sanitarne z pionem, np. do pionu podłączona jest jedynie wanna lub tylko w.c. Przewód zbiorczy łączy z pionem kilka różnych urządzeń sanitarnych – najczęściej umywalkę i wannę lub brodzik albo dwie umywalki zamontowane obok siebie.

 

Piony, zwane też przewodami spustowymi.
Są to pionowe przewody, które za pośrednictwem podejść zbierają ścieki z poszczególnych pięter w domu. Każdy pion zakończony jest odpowietrzeniem powyżej dachu lub zaworem napowietrzającym.

 

Poziomy, czyli poziome przewody odpływowe.
Do tych przewodów, znajdujących się w najniższym miejscu instalacji kanalizacyjnej, odpływają ścieki z pionów i odprowadzane są z budynku do zewnętrznej sieci kanalizacyjnej, szamba lub przydomowej oczyszczalni.

 

Monika Czeczotek

Pełna wersja artykułu: Ścieki... Nie słychać i nie czuć

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!