Budujemy Dom 9/2010

Czy 45% dopłat do kolektorów słonecznych jest de facto dotacją dla banków? Jak wybudować dom na działce leśnej? Ile prawdy o domach energooszczędnych jest na forach budowlanych? We wrześniowym miesięczniku Budujemy Dom przedstawiamy odpowiedź na te pytania.

To nie koniec kluczowych tematów dla budujących dom. Pod przewodnictwem Jarosława Antkiewicza szukamy najczęstszych błędów wykonawczych w instalacji grzewczej oraz instalacji elektrycznej. Poznajemy również historie osób, które już zbudowały dom.

Dużo więcej informacji w najnowszym miesięczniku.

Posesjonaci Klubu Budujących Dom

Nowocześnie na uboczu

Małgorzacie i Łukaszowi kupno działki na słabo uzbrojonym terenie nie przeszkodziło w nowoczesnym wyposażeniu rodzinnego domu. Zastosowali pompę ciepła i kolektory słoneczne, które pozwalają na oszczędne prowadzenie gospodarstwa domowego. Warto podkreślić, że te zazwyczaj drogie urządzenia celowo kupili u polskich producentów. Miały znacznie niższą cenę, niż u zagranicznych konkurentów.

Dom dla trzech pokoleń

Rozbudowując część domu taty, Patrycja i Czarek oszczędzili na zakupie działki, jej ogrodzeniu, budowie domu od podstaw oraz przyłączeniu mediów. Budynek ma dwa osobne wejścia i prowadzone są w nim dwa oddzielne gospodarstwa domowe wykorzystujące wspólne media. Mieszkańcy są razem, ale jednocześnie osobno, mając do dyspozycji dużą działkę z naprawdę pięknym widokiem.

Dom eksperta

Oaza spokoju

Siemianowice to typowa śląska osada – mówi Rafał. – Jedni cenią jej klimat i tradycję, inni szukają więcej przestrzeni oraz kontaktu z przyrodą. Na szczęście nasz kawałek miasta to prawdziwa wyspa zieleni. Poza tym jest tu cicho i spokojnie. W niedzielę na tarasie można odnieść wrażenie, że jest się gdzieś daleko poza miastem.

Mniemanologia budowlana... czyli wyłuskiwanie ziaren prawdy z Internetu

Czy warto budować dom energooszczędny?

Człowiek budujący dom łaknie wiedzy jak kania dżdżu, wszak musi podejmować mnóstwo odpowiedzialnych decyzji w sprawach, na których zwykle się nie zna. Jedni dużo czytają, inni raczej pytają: budujących się sąsiadów, majstrów, szwagra Zenka, który się zna na budowlance, itp. Tak było kiedyś. Teraz wchodzi się na jakieś forum budowlane, zadaje pytanie i uzyskuje odpowiedź, a nawet dwadzieścia odpowiedzi, niekoniecznie zgodnych ze sobą.

Budujemy bez błędów - B3

Kotły i podgrzewacze c.w.u.

Jaki powinien być kocioł? Przede wszystkim dopasowany do domu i do naszych potrzeb. Właściwie dobrane urządzenie będzie pracować ekonomicznie, a mieszkańcom domu zapewni odpowiedni komfort.

Grzejniki ścienne i ogrzewanie podłogowe

Grzejniki ścienne i podłogówka funkcjonują zupełnie inaczej. Zanim się więc zdecydujemy, dobrze wiedzieć, co je od siebie różni, jak powinny być sterowane i z jakimi źródłami ciepła dobrze współpracują.

Raport

Instalacje elektryczne

Instalację elektryczną powinno się wykonywać według fachowego projektu. Już na tym etapie powinniśmy uzgodnić z fachowcem, czego oczekujemy i jakie urządzenia elektryczne - zwłaszcza dużej mocy – mają się znaleźć w domu. Takie metodyczne podejście pozwala uniknąć błędów a instalacja może służyć długie lata bez przeróbek i rozbudowy.

Oświetlenie wewnętrzne

Projektowanie oświetlenia jest miłym i zarazem trudnym zadaniem. Trzeba bowiem znaleźć rozwiązania, które łączą aspekty praktyczne oświetlenia z estetycznymi.

Oświetlenie zewnętrzne

Liczba, rozmieszczenie i rodzaj źródeł światła zewnętrznego zależą od naszych oczekiwań. Możemy oświetlać trakty komunikacyjne, altany lub taras przed domem, a także elementy ogrodu i małej architektury.

Przegląd rynku

Okna

Wybierając okna, zwykle najpierw decydujemy, z czego będą profile. Dopiero potem wybieramy kolor, liczbę komór i rodzaj okuć. Czasem zapominamy o współczynniku przenikania ciepła, a to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie przez okna uciekać.

Parapety wewnętrzne i zewnętrzne

Montaż parapetów to już prawie koniec budowy domu. Ale że to ważne detale – zarówno we wnętrzach, jak i w elewacjach – warto przedtem dowiedzieć się, co mamy do wyboru.

Hydromasaż

Hydroterapia, czyli masaż ciała w ciepłej wodzie, ma wiele zalet. Świetnie działa na spięte mięśnie karku, kręgosłup, stawy, skórę, układy nerwowy, krwionośny i limfatyczny, leczy migreny i bezsenność. Ponadto znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje.

Dom bezpieczny i inteligentny

Domofon, wideodomofon, podstawowa, średnio zaawansowana bądź rozbudowana instalacja alarmowa a może wyposażenie domu w kompleksową instalację inteligentną? Możliwości jest wiele, koszty różne, a zysk nie do przecenienia – komfort mieszkania w bezpiecznym i wygodnym domu.

Kostka brukowa

Betonową i kamienną kostkę brukową oraz bruki klinkierowe można kupić w całej Polsce – w rozmaitych kształtach, kolorach i w różnej cenie. Na dobrze wykonanej nawierzchni z takiej kostki nie tworzą się kałuże, łatwo ją sprzątać z liści i piasku, a uszkodzenia nietrudno naprawić, wymieniając zniszczone elementy.

Dylematy

Okna połaciowe czy lukarny?

Przed nami przebudowa poddasza: podwyższenie ścian, budowa kominka, wstawienie okien i ułożenie nowych podłóg, a także urządzenie łazienki. Zastanawiamy się nad wyborem okien: czy wstawić lukarny, czy okna połaciowe? Nasłuchaliśmy się wiele na temat każdego z wariantów...

Komin stalowy czy ceramiczny?

Nasz dom jest w fazie projektu. Będziemy go ogrzewać kotłem gazowym. Wiemy, że taki kocioł można podłączyć do ceramicznego komina prefabrykowanego lub do komina stalowego, ewentualnie wybudować komin murowany i wstawić do niego stalowy wkład kominowy. Chcielibyśmy się coś więcej dowiedzieć o tych kominach: czy są między nimi jakieś ważne różnice w funkcjonowaniu, czy trwałości i jak skomplikowany jest ich montaż.

Remont

Remont tarasu

Głównym sprawcą uszkodzeń tarasów jest woda, która wnika w nie wskutek błędów wykonawstwa lub projektu. Wpływa pod okładzinę tarasu. Jest podciągana z gruntu. Wykrapla się w jego warstwach, jeśli może do nich przenikać z pomieszczenia pod tarasem. A zawilgocone struktury łatwo niszczeją pod działaniem mrozu i słońca.

Wybieramy i kupujemy

Pokrycie dachu

Blachodachówki, bitumiczne płyty faliste, blachy płaskie, gonty bitumiczne lub dachówki cementowe. Wśród takiej rozmaitości wcale niełatwo wybierać... tym bardziej że może chodzić o wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych.

System rynnowy

Nowe rynny? Pierwsze pytanie – z czego? Drugie – jak je rozmieścić? Kolejne – kto je zamontuje? Jeszcze inne – ile to będzie kosztowało? A jeszcze kolor i kształt... I problem, co robić z nadmiarem wody opadowej...

Nasz wybór

Wybieramy odkurzacze z filtrem hepa

W obecnych czasach, proponujących nam coraz nowsze modele urządzeń, które spełniają skutecznie te same funkcje, istniejących na rynku od lat – żelazek, lodówek, czajników, czy odkurzaczy, nasuwa się refleksja, czy rzeczywiście nowy produkt jest jeszcze w stanie w istotny sposób różnić się od mieszkającego u nas od pięciu lat, w pełni funkcjonalnego odpowiednika. Czy może jeszcze istnieć coś, co skłoniłoby nas do zamiany suszarki, tostera czy robota kuchennego na nowszy model?

Inspiracje wnętrzarskie

Szafy i garderoby

Sposób przechowywania ubrań i innych rzeczy to kwestia naszych upodobań. Obecny trend na przestronne, stylowo urządzone garderoby o sporej powierzchni wcale nie oznacza, że musimy rezygnować z szaf. Te ostatnie także mogą być modne, wygodne i solidne

Ogrody

Basen ogrodowy

Własny basen to wielka frajda nie tylko dla dzieci. Jeśli niecka ma przykrycie, a woda jest podgrzewana, kąpieli można zażywać od maja do września. A koszt? – Nie jest aż tak wysoki, jak się powszechnie wydaje.

Oczko wodne

Oczko wodne to środowisko życia wielu zwierząt i roślin wodnych, a także wielka ozdoba ogrodu. Jednak żeby wyglądało ładnie, należy je odpowiednio wyposażyć, a potem systematycznie pielęgnować.

Pływająca altana, letnia kuchnia i ziemna piwniczka

Niektórzy zakładają ogród tylko dla ładnych widoków i uporządkowania najbliższego otoczenia domu. Inni natomiast, tak jak pani Eugenia, dodają ogrodowi szereg użytkowych funkcji. Meblują go podobnie jak dom. I estetycznie, i bardzo praktycznie.

Biała księga

Dopłaty do kredytów na kolektory słoneczne

Osławiony Pijar (PR-Public Relations) potrafi robić wodę z mózgu. A potęga jego jest niezmierzona. Brońmy się. Zakładamy Białą Księgę, w której będziemy opisywać przypadki, gdy coś powinno być super, a na zdrowy rozum takie nie jest i zasługuje raczej na ocenę plus ujemny. Bywa i odwrotnie, czyli vice versa, że czarny PR (szczególnie społecznościowy na forach) krzywdzi coś lub kogoś. To też opisujmy. Prosimy o zgłaszanie takich spraw do Redakcji BD lub bezpośrednio na forum (www.forum.budujemydom.pl). Zaczynamy.

Pompa ciepła w praktyce - cykl edukacyjny

Pompa ciepła a technologia domu

Standardowe pytanie – Za ile lat zwrócą mi się niemałe przecież wydatki na instalację pompy ciepła? Podpowiedź – Tym szybciej, im więcej zaoszczędzisz co miesiąc na eksploatacji. A im więcej trwonisz energii na ogrzewanie domu, tym więcej złotówek zaoszczędzisz, „produkując” tę energię taniej. Stąd pozornie słuszny wniosek – pompa ciepła jest rozwiązaniem opłacalnym tylko w domach „energożernych”, czyli pozbawionych dobrej izolacji cieplnej. Pokażemy, że jest to wniosek bałamutny.

Reportaż

Czy można zbudować dom w lesie?

Bezcennym doświadczeniem budowy na działce leśnej dzieli się z nami Czytelnik, który ominął wszystkie rafy i zrealizował swój cel.

Ciepło z ziemi i powietrza

Moja firma montuje pompy ciepła typu solanka-woda z kolektorami poziomymi, pionowymi oraz powietrzne, czołowego niemieckiego producenta Alpha-InnoTec GmbH, którego wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest Przedsiębiorstwo Hydro-Tech Konin – mówi Jacek Suchecki, właściciel firmy instalacyjnej Organiks z Gdańska. – Jeśli porównywać dwa pierwsze rozwiązania, to zdecydowanie preferuję pierwsze z nich. Kolektory płaskie są bowiem łatwiejsze w wykonaniu od pionowych, a co za tym idzie tańsze...

Wielozadaniowa pompa ciepła

– Na pomysł zastosowania pompy ciepła do ogrzewania budynku wpadłem po lekturze czasopism takich, jak chociażby „Budujemy Dom” – mówi Henryk, inwestor z Katowic. – Doszedłem do wniosku, że właśnie to źródło ciepła łączy w sobie dwie ważne dla mnie cechy: nowoczesność i praktyczność.