Budujemy Dom 9/2011

Spośród wielu ciekawych i przydatnych artykułów z wrześniowego numeru BudujemyDom szczególnie polecamy Państwu cykl "Praktyka eksploatacyjna", który powstaje przy współpracy z doświadczonymi inwestorami.

Warto poczytać również o wrażeniach z użytkowania kominków grzewczych, o tym ile można zaoszczędzić, budując oczyszczalnię ścieków, a także na ile warto wyposażyć dom w tak popularną ostatnio inteligencję.

Zapraszamy także do odwiedzenia "hamakowiska" wśród starodrzewu. Zostało ono intymnie oświetlone i wyposażone w profesjonalny system nagłośnienia. A to wszystko w "Strefie ogrodu".

Życzymy miłej lektury!

Podpatrujemy i pytamy

Aktywnie na łonie natury

Marzena i Wojciech zbudowali dom nie tylko po to, żeby mieszkać wygodniej niż w bloku. Chodziło im również o wzmożenie aktywności fizycznej oraz przebywanie na łonie natury. I codziennie realizują ten plan.

Budowanie z trudnościami

Podczas budowy Ania i Bartek przekonali się, że trafienie na fachowego wykonawcę często jest loterią. Nawet metoda zatrudniania pracowników tylko „z polecenia” bywa zawodna.

Mały dom z wielkim wnętrzem

Alicja znana na forum internetowym miesięcznika Budujemy Dom jako alicja30 mieszka z mężem oraz dwójką dzieci: Szymonem (9 lat) i Zuzią (3,5 roku) w miejscowości Sychowo w pobliżu Wejherowa. „Od dziecka żyłam w mieście, w bloku” – mówi. – „Wejherowo to wprawdzie nie metropolia, ale i tak zawsze marzyłam o tym, aby zamieszkać na wsi. Kiedy poznałam męża zaczęliśmy wspólnie snuć takie plany”.

Kominki

Nowoczesne kominki z wkładem lub kasetą osiągają sprawność do 80%, podczas gdy sprawność kominków z otwartym paleniskiem nie przekracza 20%. Nic więc dziwnego, że era otwartych kominków już przemija. Właściciele jednorodzinnych domów wybierają najczęściej zamknięte kominki, które są od nich bardziej bezpieczne, ekonomiczne i praktyczne w obsłudze i które wyposażone w system dystrybucji gorącego powietrza lub płaszcz wodny mogą ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenie, lecz nawet duży i wielokondygnacyjny dom.

Oczyszczalnie ścieków

W Polsce niewielki procent gospodarstw domowych ma własną oczyszczalnię ścieków. Na terenach nieskanalizowanych właściciele domów jednorodzinnych najczęściej decydują się na korzystanie z szamba, ponieważ jest tańsze i łatwiejsze w budowie od przydomowej oczyszczalni ścieków. Czy postępują słusznie i zgodnie z rachunkiem ekonomicznym?

Instalacje inteligentne

Budując nowy dom, warto zastanowić się nad wyposażeniem go w elementy instalacji inteligentnej. Umożliwia ona sterowanie nie tylko oświetleniem, roletami oraz alarmem, ale również klimatyzacją, ogrzewaniem i wentylacją. Precyzyjne sterowanie domowymi instalacjami zapewni nam nie tylko komfort wygodnego życia, ale ograniczy rachunki związane z eksploatacją domu. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto poznać doświadczenia forumowiczów, by móc zdecydować które elementy instalacji mogą być dla nas niezbędne.

Pompa ciepła, która grzeje jak kocioł

Natrafiłem kiedyś na kilka artykułów, w których z pełną powagą lansowana była teza, że pompy ciepła typu powietrze-woda nie nadają się do naszej strefy klimatycznej – wspomina Robert. – Ponoć eksperci stwierdzili, że nie mogą one być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Zapragnąłem poznać owych ekspertów i podyskutować z nimi. Otrzymałem pobłażliwy e-mail, w którym przeczytałem, że pompy ciepła powietrze-woda wykorzystują grzałki wspomagające, a to po prostu wyklucza opłacalność. W odpowiedzi poinformowałem, że pompa ciepła w moim domu takich grzałek nie ma, a mimo to zapewnia komfort cieplny nawet przy -20°C na zewnątrz!

Wybieramy i kupujemy

Dom energooszczędny i pasywny

Energooszczędne budownictwo wzbudza duże zainteresowanie, tym większe, że na zmniejszenie cen energii nie mamy co liczyć. Jednak w dziedzinie energooszczędnego budownictwa panuje spore zamieszanie i czasem trudno znaleźć odpowiedzi nawet na podstawowe pytania.

Jaki kocioł?

Pytanie to zadają sobie niemal wszyscy budujący dom. Nic dziwnego, bo aż 2/3 kosztów utrzymania domu stanowią wydatki na ogrzewanie. Dobry wybór kotła może korzystnie zmienić te proporcje. Aby go dokonać, trzeba sobie odpowiedzieć na ważne pytania.

Grzejniki i podłogówka

Jeśli wybór kotła mamy już za sobą, pozostaje zdecydować o rodzaju grzejników. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się konwencjonalne grzejniki ścienne lub/i ogrzewanie podłogowe. Decyzje o rodzaju ogrzewania najlepiej podejmować wtedy, kiedy się wybiera projekt domu lub zleca jego adaptację.

Instalacja elektryczna

O tym, że energia elektryczna w każdym domu jest niezbędna, wie każdy. Brak prądu to nie tylko problemy z oświetleniem i niedziałającym sprzętem elektronicznym, ale w wielu domach również brak wody, bo nie działa zestaw hydroforowy, oraz ogrzewania, bo choć kocioł jest na gaz czy węgiel, to jego osprzęt i pompa c.o. są zasilane elektrycznie. Warto zatem zadbać o to, by instalacja elektryczna była bezawaryjna i bezpieczna. Powinna być też funkcjonalnie zaprojektowana, by nie zabrakło w niej gniazd na urządzenia ułatwiające codzienne życie.

Oświetlenie wewnętrzne

Światło przede wszystkim powinno dobrze pełnić funkcję użytkową: oświetlać miejsce pracy i wypoczynku. Odpowiednio dobrane może również kreować przestrzeń – powiększać ją, zmieniać jej kształt oraz budować nastrój. Lampy i ich rozmieszczenie należy jednak dobierać nie tylko według ich walorów estetycznych, lecz uwzględniać charakter pomieszczeń i funkcje oświetlenia.

Oświetlenie zewnętrzne

Właściwe oświetlenie posesji – ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia i elewacji domu – sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie przed wejściem do domu, nie wpadniemy w kałużę i bez kłopotów trafimy kluczem w zamek. Ponadto dobre oświetlenie skutecznie zniechęci i odstraszy włamywaczy.

Własny dach nad głową

Kształt dachu i materiał wybrany na jego pokrycie w dużej mierze decydują o wyglądzie domu. Jednak dach ma nie tylko ładnie wyglądać – wraz z orynnowaniem zabezpiecza dom przed deszczem i śniegiem. Ponadto w domach z użytkowym poddaszem dach musi zabezpieczać przed chłodem i przegrzaniem. W związku z tym pokrycie oraz sposób izolacji połaci trzeba dostosować do specyficznych cech każdego dachu.

Rynny - sposób na wodę

Orynnowanie, czyli przede wszystkim rynny i rury spustowe, ma za zadanie odprowadzić wodę deszczową z dachu. Choć koszt jego wykonania jest niewielki, to dobrze działające orynnowanie ma kluczowe znaczenie dla trwałości domu. Bez niego, nawet jeśli pokrycie dachu jest szczelne, ściany zewnętrzne będzie zalewał deszcz, a stąd już tylko krok do ich uszkodzenia.

Kominy - niezbędne zwieńczenie dachu

Komin jest niezbędnym elementem prawie każdego domu. Wymagają go wszystkie kominki oraz większość kotłów. Jednak jeśli dom ma być ogrzewany kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z którego kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku – to z tradycyjnego komina można zrezygnować.

Odkurzacz centralny

Instalacja systemu centralnego odkurzania to rentowna inwestycja, która zapewnia nam komfort i podwyższa wartość domu. Oczywiście pod warunkiem że poszczególne elementy systemu są dobrze dobrane, a instalacja wykonana według projektu przez doświadczonego wykonawcę.

Ogrodzenia dla domu i posesji

Ogrodzenie nie tylko wyznacza granice naszej działki. Wraz z domem i ogrodem tworzy charakter całej posesji, chroni nas przed niespodziewanymi gośćmi, może umożliwiać lub ograniczać kontakt ze światem zewnętrznym. Zapewnia prywatność i bezpieczeństwo, ale też wpływa na estetykę naszego miejsca zamieszkania, dlatego powinno być nie tylko solidne, ale ładne i dobrze wkomponowane w otoczenie.

Kostka brukowa

Choć podczas letnich spacerów przyjemnie jest stąpać po soczystej zielonej murawie, nawierzchnie ogrodowe warto utwardzić, by były trwałe i estetyczne. Doskonale nadaje się do tego dostępna w wielu wariantach kostka brukowa.

Hydromasaż w wannie - Zestawienie 29 produktów

W naszym miejscu na Ziemi nie powinno zabraknąć możliwości relaksu. Coraz częściej trafiającym pod strzechy sposobem jego zapewnienia jest zamontowany w wannie system hydromasażu. Pozwala nam on nie tylko odpocząć, ale również zadbać o swoje zdrowie. Utrzymywanie go w czystości oznacza jednak dodatkowe obowiązki. Czy warto? W poniższym artykule przybliżamy zagadnienie hydromasażu w wannie i prezentujemy zestawienie dostępnych na rynku produktów.

Budujemy/Remontujemy

Elewacje

Wykończenie elewacji powinno chronić ściany przed wilgocią i przewiewaniem, a więc samo musi być odporne na czynniki atmosferyczne. Powinno też harmonizować z detalami i otoczeniem domu. A że wygląd zależy od jakości robót elewacyjnych, warto wiedzieć, jak się je poprawnie wykonuje.

Podłogi

Podłoga powinna bezpiecznie przenosić obciążenia, izolować od hałasów, wilgoci i chronić przed stratami ciepła. Powinna być też równym podłożem pod wykończenie na przykład parkiet, płytki lub wykładzinę.

Ciepłe okna i solidne parapety

Szacuje się, że przez okna ucieka ok. 25% ciepła wytworzonego wewnątrz budynku. Jednocześnie dzięki promieniom słonecznym wpadającym do wnętrz zimą przez ich szyby można zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Sprawdź, jak ograniczyć straty energii przez okno i jak jednocześnie zoptymalizować jej zyski.

Balkon na 3 sposoby

Balkon jest miejscem do wypoczynku i umożliwia uprawę roślin. Urozmaica też bryłę domu, a okno balkonowe doświetla wnętrze... Sporo korzyści i jeden ważny mankament: balkon jest konstrukcją trudną, a więc wymaga nowoczesnego, fachowego projektu i perfekcyjnego wykonania.

Obudowa wanny

Chociaż moda na stylowe, niewymagające obudowy wanny wolno stojące powraca, nie są one zbyt popularne ze względu na wysoką cenę. Najpopularniejsze są tzw. wanny akrylowe (w rzeczywistości są to produkty kompozytowe – włókno szklane nasycone żywicą) o różnych kolorach i kształtach – prostokątne, owalne, okrągłe, półokrągłe, symetryczne i asymetryczne – obudowywane na różne sposoby.

Urządzamy podwórko i ogród

Relaks na hamaku

Stworzenie doskonałych warunków do wypoczynku przy własnym domu jest celem wielu właścicieli. W tym ogrodzie wypoczywać można w różnoraki sposób, a komfort wypoczynku jest szczególnie wysoki.

Robimy kurs

Pompa ciepła a technologia budowy domu

Do zastosowania pomp ciepła inwestorów zachęca w dużej mierze perspektywa niskich kosztów ogrzewania. Jednak by ta obietnica się spełniła dom musi mieć dobrą izolację termiczną, a wskazane jest także, by był w stanie zgromadzić duże ilości ciepła.