Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011

Grzejniki i podłogówka

Jeśli wybór kotła mamy już za sobą, pozostaje zdecydować o rodzaju grzejników. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się konwencjonalne grzejniki ścienne lub/i ogrzewanie podłogowe. Decyzje o rodzaju ogrzewania najlepiej podejmować wtedy, kiedy się wybiera projekt domu lub zleca jego adaptację.

Ogrzewanie podłogowe

Grzejniki i podłogówka
(fot. ANB Jaga)
Zapewnia najbardziej komfortowy, równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, który charakteryzują ciepłe nogi i chłodna głowa. Ogrzewanie to określa się jako niskotemperaturowe, ponieważ temperatura podłogi nie przekracza 26°C w pokojach i 34°C w łazienkach i przedpokojach. Oznacza to ograniczenie mocy grzewczej do 60–70 W/m2, w związku z tym podłogówka może pełnić funkcję jedynego systemu grzewczego tylko w domach dobrze ocieplonych.

 

Duża bezwładność cieplna grzejnika podłogowego, związana ze znaczną grubością jastrychu przykrywającego rury grzejne, sprawia, że ogrzewaniem podłogowym trudno sterować, bo na zmiany temperatury wewnętrznej reaguje z dużym opóźnieniem – wynoszącym 1,5–3 godz. Najprostszą metodą regulacji jest zamontowanie na obiegu pętli grzejnej zaworu termostatycznego przymykającego przepływ wody. Regulację można przeprowadzać także za pomocą termostatu przekazującego sygnał do zaworu przy rozdzielaczu. Jednak najlepsze efekty daje współpraca ogrzewania podłogowego z automatyką kotła. Gdy zmniejsza się zapotrzebowanie na ciepło, kocioł przygotowuje wodę o niższej temperaturze. Szczególnie zalecana jest automatyka pogodowa, która reaguje na zmiany temperatury na zewnątrz domu, zanim jeszcze spadnie ona w pomieszczeniach. Dzięki temu działa ona z wyprzedzeniem, co przynajmniej częściowo równoważy dużą bezwładność ogrzewania podłogowego.

Grzejniki ścienne

W odróżnieniu od grzejnika podłogowego grzejniki zawieszone na ścianach mają małą bezwładność cieplną, a więc szybko reagują na zyski i straty ciepła w pomieszczeniu. W porównaniu z temperaturą podłogówki ich temperatura jest wysoka, mogą więc w krótkim czasie przekazać dużo ciepła. Same akumulują go niewiele, dlatego jeśli zostanie odcięty dopływ gorącej wody, to przestaną przekazywać ciepło do pomieszczenia nawet w ciągu kilku minut – (czas ten zależy od ich konstrukcji). Grzejnik ścienny może więc szybko podnieść temperaturę, a jego wyłączenie w typowym domu odczuwalne jest z niewielkim opóźnieniem, znacznie mniejszym niż wyłączenie podłogówki.

 

Emilia Rosłaniec

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!