Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2011

Oświetlenie zewnętrzne

Właściwe oświetlenie posesji – ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia i elewacji domu – sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie przed wejściem do domu, nie wpadniemy w kałużę i bez kłopotów trafimy kluczem w zamek. Ponadto dobre oświetlenie skutecznie zniechęci i odstraszy włamywaczy.

Oświetlenie zewnętrzne
(fot. Lange Łukaszuk)
Aby oświetlić dom, trzeba mieć dobry pomysł. Do niego dobiera się lampy i przygotowuje instalację oświetleniową.

 

Wybór lamp ogrodowych jest bardzo duży. Przed zakupem warto sprawdzić, jakim napięciem mogą być zasilane i czy da się w nich zastosować energooszczędne źródła światła.

Instalacja elektryczna

Instalację elektryczną zasilającą zewnętrzne oświetlenie domu podłącza się do instalacji domowej, najlepiej do oddzielnego obwodu chronionego 2 rodzajami wyłączników: nadmiarowoprądowym (dobranym do obciążenia) i różnicowoprądowym (o czułości 10–30 mA).

 

O instalacji warto pomyśleć przed zagospodarowaniem ogrodu, bo układanie kabli wymaga wykonania wykopów w trawniku czy rabatach. Wykonanie projektu instalacji oświetleniowej oraz prace montażowe należy zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Na dużych posesjach, na których planowane są liczne źródła światła, wykonuje się instalację zasilaną napięciem sieciowym 230 V. Zasilanie niskim napięciem 12 lub 24 V może być na dużej działce kłopotliwe, bo napięcie prądu spada wraz ze zwiększeniem długości przewodów.

 

Jeśli w ogrodzie ma być kilka obwodów oświetleniowych (na przykład kilka włączanych odrębnie grup lamp lub lampy zasilane różnym napięciem), to obwody te należy wyodrębnić z głównego obwodu zasilającego oświetlenie zewnętrzne i podłączyć je do odpowiednich aparatów sterujących, a do obwodów, które mają zasilać lampy niskonapięciowe (na 12 lub 24 V), podłączyć transformatory. Wszystkie te urządzenia i bezpieczniki można zamontować w dodatkowej rozdzielnicy umieszczonej w łatwo dostępnym miejscu, a przewody zasilające wyprowadzić na zewnątrz w rurkach poprowadzonych po ścianie domu.

 

Uwaga! Trasa, którą będzie prowadzony kabel zasilający poszczególne lampy, nie może przebiegać blisko dużych drzew, fundamentów i w odległości mniejszej niż 80 cm od rur wodociągowych.

 

Kable układa się w wykopie na głębokości 70 cm. Jeśli w jednym obwodzie składającym się z kilku lamp pierwsza i ostatnia lampa znajdą się w zbliżonej odległości od zasilania, to warto zastosować tzw. obwód pierścieniowy i przewód zasilający wszystkie te lampy ułożyć w postaci pętli wychodzącej z punktu zasilania i powracającej do niego. Dzięki temu lampy będą zasilane dwustronnie i w razie uszkodzenia fragmentu instalacji będą nadal działać.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!