Budujemy Dom 9/2014

We wrześniowym numerze Budujemy Dom wiele miejsca poświęciliśmy problemom ogrzewania. Polecam Państwa uwadze tekst o tym, jak optymalnie zaprojektować system ogrzewania domu ze zbiornikiem akumulacyjnym (owym buforem).

W dylematach inwestora piszemy o tym, gdzie i kiedy warto zaprojektować ogrzewanie podłogowe, a gdzie grzejniki, oraz jakie zalety ma dogrzewanie domu kominkiem z systemem DGP (dystrybucja gorącego powietrza), a jakie z płaszczem wodnym.

Specjalnie dla tych Czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę z budowaniem domu przygotowaliśmy dodatek  "O TYM NIKT CI TAK NIE OPOWIE". Są to rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania…

W pierwszym zeszycie - dołączonym do tego wydania Budujemy Dom - przeczytają Państwo rozmowy o... ogrzewaniu.

Zapraszam do lektury
Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Pierwszy z dwóch, na dużej działce

Wiele rodzin nadal podtrzymuje tradycje mieszkania razem. Rafał i jego mama postanowili zamieszkać na jednej działce, ale w osobnych domach.

Z krytą pływalnią

Lidka i Włodek postarali się, żeby ich jednorodzinny dom z krytym basenem postawili fachowcy, mający doświadczenie w budowaniu i wyposażaniu tego rodzaju obiektów.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne mogą służyć do podgrzania wody użytkowej na potrzeby domowego gospodarstwa i basenu, dogrzania budynku i zasilania urządzeń elektrycznych. W zależności od zadania, jakie mają spełniać, montuje się instalacje solarne z kolektorami cieczowymi płaskimi lub rurowymi, albo instalacje fotowoltaiczne (te ostatnie dopiero zaczynają zdobywać polski rynek). Troje użytkowników popularnych kolektorów opowiedziało o ich doborze i użytkowaniu. Oto ich doświadczenia.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Jeśli tylko pozwalają na to warunki glebowo-środowiskowe oraz formalno-prawne, na terenach nieskanalizowanych warto zaopatrzyć jednorodzinny dom w przydomową oczyszczalnię ścieków. Potwierdzają to nasi rozmówcy i jednocześnie użytkownicy oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa – uzasadniona ekonomicznie.

Blaty kuchenne

W kuchni najbardziej intensywnie używa się blatów. To na nich przygotowuje się rozmaite potrawy, więc wciąż są narażone na ścieranie, plamy z owoców i warzyw, rozlanie płynów, działanie gorąca itp. Każdy ich użytkownik wie, że powinny być wytrzymałe, a ponadto odpowiednio duże i jednocześnie dekorujące przestrzeń kuchni. Właściciele domów, z którymi omawialiśmy te zastosowane przez nich, wykonali je z różnych materiałów. Oto, co powiedzieli o ich doborze i użytkowaniu.

Budujemy i remontujemy

Wymiana powietrza

Wentylacja to rzecz niezbędna – musimy przecież usuwać z pomieszczeń niepotrzebne zapachy, dwutlenek węgla i nadmiar wilgoci, a niedopełnienie tego może fatalnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu domowników. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że wraz z „zepsutym powietrzem” pozbywamy się energii zużytej na jego ogrzanie. W domu energooszczędnym problem ten nabiera szczególnego znaczenia i jedynym akceptowalnym rozwiązaniem staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przy wszystkich jej dobrodziejstwach może ona jednak stać się utrapieniem dla mieszkańców, dlatego warto starannie zadbać o to, by do tego nie doszło.

Tynki wewnętrzne

Wybierając rodzaj pokrycia tynkarskiego ścian wewnętrznych, musimy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia, ostateczny sposób wykończenia ścian oraz rodzaj i stan surowego podłoża. Nie bez znaczenia jest również czas niezbędny do utwardzenia i wyschnięcia powierzchni, umożliwiający prowadzenie dalszych prac wykończeniowych.

Podłogi

Stawianie własnego domu to niemałe wyzwanie, szczególnie dla inwestora-laika. Każdy, zwłaszcza bez doświadczenia i wykształcenia w tym kierunku, stara się posiąść choć minimum wiedzy na ten temat. Studiując doświadczenia forumowiczów portali poświęconych budowaniu, można zdobyć informacje, które pozwolą poczuć się pewniej w fachowej terminologii i podczas rozmów z wykonawcami. Żeby jednak budować bez błędów, trzeba wiedzieć, jak ich unikać, a gdy mimo starań się pojawią, jak je naprawić. Podpowiadamy zatem, jak poprawnie wykonać podłogi.

Elewacje

Wykańczanie ścian zewnętrznych to etap, podczas którego ociepla się budynek i zabezpiecza ściany przed działaniem czynników atmosferycznych. Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów projektuje architekt. Nad sposobem realizacji jego koncepcji musimy jednak czuwać sami, kontrolując skrupulatność wykonawców.

Systemy kominowe

Od prawidłowego zaprojektowania, wykonania i troski o stan techniczny kominów zależą w bezpośredni sposób zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Dlatego też staranna dbałość o nie niezbędna jest zawsze – począwszy od etapu projektowania budynku, przez budowę i odbiór, po kolejne lata eksploatacji.

Centralne odkurzanie

Odkurzacz centralny to odkurzacz o dużej mocy (tzw. jednostka centralna), zainstalowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu itp. Z pozostałymi wnętrzami łączy go system rur, ukrytych w ścianach lub podłogach. Gdy chcemy odkurzać, do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.

Wyburzanie ścian działowych

Często modernizacja czy zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń wymaga usunięcia fragmentu lub całej ściany. Jest to możliwe, ale tylko w przypadku ściany działowej, która pełni jedynie funkcje przegrody dzielącej wnętrza i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji budynku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca (konstruktora, architekta), który na miejscu oceni, czy i w jaki sposób można ścianę wyburzyć.

Taras

Taras jest jednym z najbardziej narażonych na niszczenie elementów domu. Dlatego gdy tylko pojawią się pierwsze uszkodzenia, powinniśmy przystąpić do remontu, gdyż pogarszają one estetykę budynku i mogą spowodować poważniejsze defekty innych jego elementów: elewacji, stropu, a nawet wnętrz.

Zwalczanie wilgoci i grzybów

Zgodnie ze znanym powiedzeniem, nieszczęścia chodzą parami i ta zasada świetnie pasuje do zawilgocenia i grzybów domowych. Żeby się ich pozbyć, trzeba przede wszystkim znaleźć i wyeliminować przyczynę problemów – inaczej wilgoć i pleśń szybko pojawią się znowu.

Dobudowa wiatrołapu

Choć wiatrołap pełni w domu rolę śluzy chroniącej wnętrze przed falami zimnego powietrza, niektórzy inwestorzy rezygnują z tego pomieszczenia. Taka decyzja nie jest jednak nieodwołalna. Co można zrobić, jeśli po pewnym okresie użytkowania domu stwierdzimy, że wiatrołap jest nam niezbędny?

Podwyższenie ścianki kolankowej

Wysokość ścianki kolankowej przekłada się wprost na ilość zdatnego do zagospodarowania miejsca na poddaszu. Każdy centymetr jej wysokości to dodatkowy centymetr nad głową w miejscu, gdzie strych jest najniższy – przy krawędzi dachu. Jeśli decydujemy się na poważny remont i adaptację poddasza, warto przemyśleć podwyższenie ścianki kolankowej.

Wybieramy i kupujemy

Okna panoramiczne i tarasowe

Dzięki dużym przeszkleniom, bryła budynku wygląda nowocześnie, a wnętrza są intensywnie doświetlone i wydają się bardziej przestronne. Duże panoramiczne okna i drzwi tarasowe zacierają też granicę między domem a ogrodem i pozwalają podziwiać przyrodę przez cały rok.

Bramy garażowe

Wybierając bramę garażową, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale także zastosowane w niej rozwiązania, przekładające się na komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że decyzję o wyborze warunkują też ukształtowanie podjazdu oraz wielkość i wysokość garażu. Warto sprawdzić, czy brama ma izolację termiczną, dzięki czemu w ogrzewanym garażu zostaną zredukowane straty ciepła.

Pokrycia dachowe

Jaki dach, takie pokrycie – to podstawowa zasada, bo wykończenie dachu musi być przede wszystkim dopasowane do jego konstrukcji. Ale liczą się też kwestie wizualne – każdy inwestor chciałby, żeby było ładnie, a do tego tanio i szybko. Trudno to wszystko pogodzić. Opcji jest jednak sporo i można wybrać optymalną.

Energooszczędne oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Prawie pięć lat temu dyrektywy unijne narzuciły wycofanie tradycyjnych żarówek, a mimo to wciąż można je kupić. Przy wyborze bardziej energooszczędnych źródeł światła zamiast tradycyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę za sztukę, ale także korzyści eksploatacyjne.

Domofony i instalacje alarmowe

Domofony i wideodomofony są obecnie podstawowymi elementami ograniczającymi dostęp na posesję. Poczucie bezpieczeństwa zapewni jednak dopiero zamontowanie instalacji alarmowej.

Technika zamocowań

W pracach wykończeniowych oraz remontowych używa się setek różnego rodzaju wkrętów, kołków czy kotew. Najważniejszą zasadą przy ich doborze jest dopasowanie mocowania do wielkości i sposobu działania obciążeń oraz podłoża, w którym będą osadzone.

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe

PYTANIE CZYTELNIKA: Buduję dom w okolicy, w której dostęp do gazu ziemnego jest dopiero w sferze planów. Chciałbym wyposażyć go w pompę ciepła, ale w tej chwili mnie na to nie stać, zresztą myślę, że za kilka lat taka inwestycja będzie o wiele mniej kosztowna. Na razie planuję więc kupić kocioł gazowy i zasilać go gazem płynnym ze zbiornika, a żeby obniżyć koszty, będę dogrzewał dom kominkiem z płaszczem wodnym. Pierwotnie zamierzałem wykonać wyłącznie ogrzewanie podłogowe, ale znajomi twierdzą, że to niemożliwe, jeśli chcę korzystać z kominka. Czy rzeczywiście muszę montować grzejniki? A jeśli tak, to czy w takiej sytuacji nie lepiej będzie zrezygnować w ogóle z podłogówki albo ograniczyć się tylko do elektrycznej w łazience?

Zbiorniki akumulacyjne

O zakupie buforu myśli się zwykle dopiero wtedy, gdy w domowej instalacji grzewczej pojawią się problemy z zagospodarowaniem chwilowego nadmiaru ciepła albo sprzęgnięciem ze sobą kilku jego źródeł o różnym charakterze. To błąd – naprawdę warto przyjąć zasadę, że to właśnie zasobnik ciepła jest sercem instalacji grzewczej i na jego bazie ją budować. Pozwala to uniknąć lub rozwiązać wiele problemów, z którymi borykają się na co dzień gospodarze domów.

Kominek z płaszczem wodnym czy DGP

PYTANIE CZYTELNIKA: Zastanawiam się, czy warto rozbudowywać kominek o instalację rozprowadzającą ciepło – powietrzną lub wodną. Które z tych rozwiązań jest lepsze? Co zyskam na ich wykonaniu, czy np. sprawdzą się w razie awarii kotła?

Rynny

Rynny – z pozoru detal. Dopasowane do wyglądu budynku, nie rzucają się w oczy. Jednak na dachu są tym, czym system melioracyjny w terenie. Bez nich woda deszczowa zniszczyłaby elewację, a nawet zawilgociła mieszkanie. Wybór orynnowania nie powinien być więc przypadkowy.

Nasady kominowe

Rolą nasad kominowych jest wyeliminowanie zaburzeń ciągu. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie takie zakłócenia występują, a obligatoryjnie w II i III strefie obciążenia wiatrem.

Łazienkowy odpływ liniowy

Prysznic, w którym woda leje się na podłogę? Czemu nie! Rozwiązanie to kiedyś stosowano głównie w szpitalach czy obiektach sportowych, lecz szybko zagościło w domach (głównie w nowoczesnych łazienkach). Ciekawe wzornictwo znajdziemy szczególnie wśród odpływów liniowych. Mają one też większą powierzchnię odbioru wody, niż modele punktowe.

Urządzamy podwórko i ogród

Kostka brukowa

Powierzchnię ścieżek i podjazdu można wykończyć kilkoma rodzajami bruku, jednak przy wyborze materiału pamiętajmy, że nawierzchnię trzeba traktować jako część kompozycji, do której należy budynek, otaczający go ogród oraz ogrodzenie.

Kąpielowe oczko przy domu

Sercem ogrodu Marzeny i Adama jest duże kąpielowo-ozdobne oczko wodne. Czystość wody, bez używania środków chemicznych, zapewniają filtr mechaniczny i oczyszczalnia korzeniowo-trzcinowa.

Robimy kurs

Pompa ciepła a technologia budowy domu

Dopasowanie pompy ciepła i budynku to nie tylko umiejętność wybrania urządzenia o odpowiedniej mocy grzewczej. Najlepiej, jeżeli ten sposób ogrzewania uwzględnimy już na początkowym etapie projektowania domu. Po prostu, pewne rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe mogą ułatwić lub utrudnić zastosowanie pompy ciepła.