Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2014

Centralne odkurzanie

Odkurzacz centralny to odkurzacz o dużej mocy (tzw. jednostka centralna), zainstalowany na stałe w pomieszczeniu gospodarczym, garażu itp. Z pozostałymi wnętrzami łączy go system rur, ukrytych w ścianach lub podłogach. Gdy chcemy odkurzać, do gniazda umieszczonego na ścianie przyłączamy elastyczny wąż zakończony teleskopową rurą i szczotką – odkurzacz uruchamia się automatycznie.


Niezbędnym elementem instalacji jest jeszcze rura „wydechowa”, którą zassane powietrze usuwane jest poza budynek. Odkurzacz centralny, tak samo jak zwykły, służy więc do sprzątania domu. Zasada działania i budowa obu rodzajów urządzeń również jest zbliżona. Naturalne więc jest pytanie, dlaczego wybrać odkurzacz centralny, a nie zwykły?

 

Z punktu widzenia użytkownika, który w zasadzie stoi na samym końcu instalacji i może najwyżej zajrzeć w rurę, czym ma się kierować, wybierając system centralnego odkurzania, pomijając taki frazes jak „wygoda”?

 

Może tak zapytałem jako zupełny laik, ale skoro mam polegać na prześcigających się w argumentach dostawcach technologii, mam prawo być laikiem. Jak najkrócej wyklarować laikowi, po co mu odkurzacz centralny i jaki ma w końcu wybrać, zanim zacznie łzawić od czytania aprobat i głowa go zacznie boleć od wiedzy na temat zjawiska cyklonów i powiększonych pod mikroskopem zwierzątek zwanych roztoczami?

 

Na forach internetowych, odpowiedzi na takie pytania najchętniej udzielają przedstawiciele firm sprzedających i montujących te urządzenia. Właściwie nic w tym dziwnego, bo to też sposób na zdobycie klientów. Ważne, aby udzielali rzetelnych informacji.

 

Najważniejsze zalety centralnego odkurzania można sprowadzić do:

 

1) Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej lub bardziej odfiltrowane), co oznacza, że jakość filtru jest drugorzędna z punktu widzenia jakości powietrza wewnątrz. Centralne odkurzanie to idealne rozwiązanie, aby zmniejszyć poziom kurzu, alergenów w pomieszczeniach;

 

2) Powietrze, nie będąc wyrzucane do pomieszczenia (jak w zwykłym odkurzaczu), nie wprawia w ruch kurzu na przestrzeniach jeszcze niesprzątniętych;

 

3) Poziom hałasu wielokrotnie mniejszy. W zasadzie słychać tylko szum powietrza;

 

4) Przy budynkach wielokondygnacyjnych odpada dźwiganie odkurzacza. Można mieć kilka węży, więc dźwiganie odpada w ogóle;

 

5) Akcesoria typu szufelka automatyczna – ułatwiają sprzątanie;

 

6) Wysoka wydajność systemu, w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza.

 

Wszystko, co napisano powyżej, jest prawdą. Jednak autor wypowiedzi nie był obiektywny – podał same zalety, a przemilczał wady. Użytkownicy forum błyskawicznie to wychwycili.

Jarosław Antkiewicz
fot. Beam

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!