Budujemy Dom 9/2015

Przeglądając fora internetowe, natrafiam na wiele postów, w których użytkownicy przestrzegają się wzajemnie przed stosowaniem nowoczesnych – według nich – rozwiązań, takich jak: pompy ciepła, rekuperatory a nawet kolektory słoneczne. Wszystkie wymienione technologie są może i stosunkowo młode jednak tylko na naszym polskim podwórku.

Pompę ciepła wykorzystano po raz pierwszy do ogrzewania domów jednorodzinnych ok. 1930 roku w USA. Mimo, że jest ona obecnie urządzeniem dosyć zaawansowanym technologicznie – termodynamiczne podstawy jej działania są znane od dawna. Nieco później, bo w latach siedemdziesiątych XX wieku, również najpierw w Stanach Zjednoczonych, potem w Europie zaczęto montować w domach rekuperatory, czyli urządzenia do odzysku energii cieplnej ze zużytego powietrza. Jeszcze wcześniej, także w USA w 1896 roku powstał pierwszy prototyp kolektora słonecznego. Był to pomalowany na czarno zbiornik, umieszczony w drewnianym pojemniku i przymocowany na dachu, dzięki czemu woda szybciej się nagrzewała i dłużej utrzymywała ciepło. Pierwsze typowo płaskie kolektory spopularyzowały się po 1960 roku.

Jak widać, wszystkie rzekomo nowe technologie przeszły już próbę czasu, również tę wyznaczoną przez mojego wykładowcę z Politechniki. A do dzisiaj zostały unowocześnione i odpowiednio zoptymalizowane do konkretnych zastosowań. W dzisiejszych czasach z globalnym naciskiem na oszczędzanie energii, zastosowanie tych rozwiązań w domach jednorodzinnych wydaje się niemal konieczne. O ich zaletach i wadach (każde rozwiązanie przecież jakieś ma) piszemy w tym numerze.

Zapraszam do lektury!
Ernest Jagodziński

Podpatrujemy i pytamy

Parterowy z płaskim dachem

Dom Agnieszki i Karola, z niską nowoczesną bryłą, powstał rodzinnymi siłami. Właścicielka zaprojektowała go od A do Z razem z ojcem, który potem z własną firmą budowlaną zajął się jego wzniesieniem i wykończeniem.

Kanadyjczyk po dwóch rozbudowach

Bogusia i Irek użyli konstrukcji szkieletu drewnianego głównie dlatego, że taka budowa trwa krótko i w przyszłości dom można łatwo rozbudować.

Ciepło, tanio, wygodnie - Jak ogrzewać dom?

Trzy składające się na tytuł artykułu słowa określają wymagania, jakie stawiają instalacji grzewczej niemal wszyscy inwestorzy. Ma ona przede wszystkim zapewniać komfort cieplny, a przy tym być niedroga w eksploatacji i niekłopotliwa w obsłudze. Gdyby istniało rozwiązanie spełniające wszystkie powyższe wymagania, nie byłoby problemu. Niestety, takiego rozwiązania brak, więc zwykle trzeba szukać kompromisu.

Łazienkowy odpływ liniowy

Pod natryskiem w łazience wcale nie jest potrzebny brodzik. Wystarczy odpowiednio wyprofilowana posadzka z odpływem liniowym. Rozwiązanie takie jest ostatnio bardzo modne. Zapewnia dużą wygodę i sprawne odprowadzanie wody.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest obwarowana licznymi warunkami glebowo-środowiskowymi oraz formalno-prawnymi. Mimo to warto próbować je spełnić, ponieważ nagrodą dla inwestorów jest krótki czas zwrotu poniesionych kosztów, niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia i bardzo niskie koszty eksploatacji. Potwierdza to kilkoro Użytkowników oczyszczalni, dowodząc na własnym przykładzie, że pożytki z niej płynące są wszechstronne, a budowa - uzasadniona ekonomicznie.

Ogrodzenia

Współczesne prefabrykowane materiały na ogrodzenia z betonu, metalu, klinkieru, silikatu głównie tym różnią się od tradycyjnych, że pozwalają na tani, szybki i nieskomplikowany montaż (sprzedaje się je w zestawach wraz z akcesoriami do mocowania), i że w późniejszym użytkowaniu nie potrzebują konserwacji. Chętnie wykorzystują je właściciele nowo budowanych domów, a wśród nich większość naszych Rozmówców. Oto ich opinie i doświadczenia.

Budujemy i remontujemy

Wymiana powietrza

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. W każdym numerze omawiamy najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Systemy kominowe

Niemal w każdym domu jest przynajmniej jeden komin. Można wprawdzie z nich zrezygnować, jeśli mamy ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła oraz wentylację z rekuperatorem, jednak takie budynki to wciąż rzadkość. Dlatego każdy budujący powinien umieć dobrać odpowiedni komin do swojego wymarzonego domu.

Elewacje

Sposób wykończenia elewacji oraz kolorystykę wybranych materiałów planuje architekt wykonujący projekt. Na rysunkach podaje on rodzaje materiałów, ich typ i kolorystykę, a także rodzaj i grubość przewidzianego ocieplenia. Taka specyfikacja znacząco ułatwia zakup materiałów i chroni przed popełnieniem błędów, również tych polegających na niewłaściwie dobranej kolorystyce poszczególnych elementów elewacji. Zanim jednak będziemy podziwiać wykończone ściany naszego domu – dowiedzmy się, jak prawidłowo powinny być wykonane.

Podłogi

Podłoga to wszystkie warstwy od gruntu po parkiet, panele lub płytki ceramiczne. Zależnie od tego, co jest jej podłożem – grunt czy strop – składa się ona z innych warstw i ma inne zadania do spełnienia. Aby wiedzieć, czym te dwa typy się różnią, warto poznać tajniki ich wykonywania oraz błędy, jakich należy unikać. Wszak by posadzka, czyli to, czym podłogę wykończymy, cieszyła oczy przez wiele lat, wszystkie warstwy pod nią muszą być solidnie wykonane.

Remont elewacji wykonanej w systemie BSO

Tylko odmalować czy też docieplić starą elewację – przed takim dylematem staje wielu użytkowników domów budowanych bądź remontowanych w latach 90. ubiegłego wieku. Co prawda ściany zewnętrzne takich budynków są często pokryte warstwą termoizolacyjną i tynkiem cienkowarstwowym, ale nie prezentują się już estetycznie i mają ciepłochronność dużo niższą niż aktualne wymagania. Sposób renowacji takiej elewacji zależy od jej stanu technicznego i od tego, jaki wygląd chcemy uzyskać.

Remont ścian wewnętrznych

Odnowienie powierzchni ścian i sufitów nie zawsze ogranicza się do ich odmalowania. Aby zlikwidować poważniejsze uszkodzenia tynków lub poprawić estetykę wnętrz, potrzebna będzie poważniejsza renowacja. Remontowane ściany możemy pokryć tynkiem i gładzią, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne bądź zamontować boazerię czy panele ścienne. Powierzchnie ścian, na których będą one układane, powinny spełniać określone wymagania, a więc będziemy musieli odpowiednio przygotować dla nich podłoże.

Podwyższenie ścianki kolankowej

Podwyższenie ścianki kolankowej to poważne przedsięwzięcie, wiążące się z dużymi nakładami pracy i kosztów. Ale taka przebudowa to często jedyna możliwość, aby na poddaszu urządzić wygodne pomieszczenie mieszkalne.

Instalacja domofonowa i alarmowa

Domofony są już standardem w nowo budowanych domach, coraz więcej inwestorów decyduje się też na wyposażenie budynku w instalację alarmową. Tego typu udogodnienia można zainstalować również w istniejących już domach – takie przedsięwzięcie wcale nie musi się wiązać z uciążliwym remontem, o ile wybierzemy urządzenia bezprzewodowe.

Wybieramy i kupujemy

Ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne muszą być mocne, ciepłe i trwałe. A przy tym chyba każdy inwestor chciałby, żeby nie były zbyt drogie oraz łatwe i szybkie w budowie. Te cechy niełatwo pogodzić. Przy tym ich konstrukcja jest bardzo różna, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko ściany murowane. Podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie zagubić.

Okna panoramiczne i tarasowe

Szerokie przeszklenia są obecnie bardzo modne. W prawie każdym nowo budowanym domu wyjście na taras wyposażone jest w dwu-, trzya nawet czteroskrzydłowe drzwi. Coraz częściej wybierane są rozwiązania przesuwne. Choć są drogie, mają istotną zaletę – nie zabierają miejsca w pomieszczeniach.

Pokrycia dachowe

Dach pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale i architektoniczną. Nie bez powodu nazywany jest więc „piątą elewacją” domu. Dlatego wybierając formę i barwę pokrycia powinniśmy zadbać o to, aby w harmonijny sposób komponowały się z elewacją i elementami stolarki okiennej i drzwiowej.

Bramy garażowe

Największym powodzeniem cieszą się bramy garażowe otwierane do góry – uchylne i segmentowe. Modele rolowane są bardzo wygodne w użytkowaniu (działają podobnie jak rolety zewnętrzne), lecz ich cena wielu zniechęca. Tradycyjne rozwierane wrota odchodzą w zapomnienie, choć niekiedy stosuje się je w wolno stojących garażach i pomieszczeniach gospodarczych.

Schody

Schody wewnętrzne, prowadzące na piętro lub poddasze, powinny być wygodne i współgrać z charakterem budynku. Dlatego też ich konstrukcję i kształt najlepiej jest określić już na etapie wykonywania projektu budowlanego. Jeśli zdecydujemy się na gotowy projekt domu, warto od razu zwrócić uwagę na lokalizację oraz sugerowany typ schodów i jeśli nie spełniają one naszych oczekiwań, zapytać projektanta o możliwość modyfikacji.

Oświetlenie i osprzęt elektroinstalacyjny

Oświetlenie ma nie tylko ułatwiać mieszkańcom funkcjonowanie w domu po zmroku, ale stanowić efektowną dekorację wnętrz. Wybór produktów jest ogromny, od ultranowoczesnych lamp przypominających te montowane niegdyś jedynie w warsztatach, po artystyczne rzeźby – mieniące się tysiącem kryształków lub wykonane z drewna bądź sznurka. Wśród osprzętu możemy natomiast znaleźć modele wykończone kolorowym tworzywem, szkłem lub metalem. Aby elementy te spełniały swoje role użytkowe i ozdobne, warto dopasować je do stylu wnętrz.

Kominki

Jest popyt, jest więc i podaż. Ponieważ kominki stały się niemal standardowym elementem wyposażenia oddawanych obecnie do użytku domów jednorodzinnych, na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych wkładów służących do ich wykonania. Jednak – uwaga! – niemal identycznie wyglądające wkłady mogą mieć zupełnie odmienne przeznaczenie. Dlatego zakup należy bezwzględnie skonsultować z instalatorem kominka, a jeszcze wcześniej – starannie przemyśleć, do czego kominek ma służyć.

Odkurzacz centralny

Dawniej odkurzacz centralny kojarzył się głównie z dużymi obiektami – hotelami, biurami itp. Jednak stopniowo to rozwiązanie spotyka się coraz częściej w polskich domach. Dlaczego warto zamienić tradycyjny odkurzacz na centralny i o czym należy pamiętać, żeby instalacja była naprawdę dobrze dopasowana do naszych potrzeb?

Wanny z hydromasażem

Dlaczego warto zainwestować w wannę z hydromasażem? Przede wszystkim dla zdrowia i relaksu. Ale na jaki model się zdecydować? Zakup zwykłej wanny nie zawsze jest prosty, a co dopiero takiej z hydromasażem... W poniższym tekście radzimy, jak dokonać wyboru, i poruszamy kwestie, o których sprzedawcy nie zawsze wspominają.

Rynny i systemy przeciwoblodzeniowe

System rynnowy jest niezbędnym elementem dachu. Odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej, która gromadzi się na połaci, co chroni ściany przed zalewaniem i zniszczeniem. W rynnach i rurach spustowych warto zainstalować dodatkowo system przeciwoblodzeniowy, który zimą pozwoli uniknąć zalegającego śniegu i sopli lodowych.

Urządzamy podwórko i ogród

Nawierzchnie z kostki i systemy nawadniania ogrodu

Najwięcej powierzchni w ogrodzie zajmuje zwykle trawnik i nawierzchnia utwardzona. Żeby jednak darń prezentowała się efektownie, musi być systematycznie nawadniana. By trakty wyglądały estetycznie, należy dobrać odpowiedni rodzaj bruku i prawidłowo go ułożyć.

W angielskim stylu

Dorota jest mistrzynią tworzenia nastroju w ogrodzie, a przy tym nie zaniedbuje aspektów funkcjonalnych. Nie ma dla niej znaczenia, czy jest on duży czy rozciąga się tylko na wąskich skrawkach ziemi, otaczających rozłożysty jednorodzinny dom.

Robimy kurs

OZE - odnawialne źródła energii - Kolektory słoneczne

Montaż kolektorów słonecznych to wciąż najbardziej popularny w Polsce sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W okresie wspomaganego dopłatami do kredytów boomu solarnego powstało wiele instalacji, które jednak nie zawsze spełniały mocno rozbudzone oczekiwania inwestorów. Wśród obecnie realizowanych dominują niewielkie, proste i tanie systemy do wspomagania podgrzewu c.w.u., które gwarantują szybki zwrot nakładów.

Zgodnie z prawem

Zgodnie z prawem - Budowa domu na działce rolnej

Działki rolne są zwykle malowniczo położone i mają stosunkowo niskie ceny. Chętnie więc są wybierane jako atrakcyjne miejsce na zbudowanie domu w przyszłości lub traktowane jako inwestycja w ziemię, którą kiedyś będzie można sprzedać z dużym zyskiem.