Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016

Obróbki blacharskie

Obróbki z blachy pojawiają się na prawie każdym dachu. Wpływają na jego wygląd i – co istotniejsze – szczelność. Można je kupić gotowe albo dekarz zrobi je na budowie. Podpowiadamy, jak powinny być uformowane i jak je prawidłowo mocować.

Obróbki blacharskie
Blaszane obróbki montuje się na niemal wszystkich dachach – krytych blachą, dachówką ceramiczną i betonową, gontem bitumicznym. Przy pokryciu z drewnianego gontu i strzechy na ogół ich nie widać, ale mogą pojawić się przy kominie czy oknach dachowych. Obróbki zakłada się na na brzegach połaci – wzdłuż okapu, krawędzi dachu, w koszu dachowym, dookoła kominów, przy połączeniu pokrycia ze ścianą, np. lukarny.

 

Co prawda, coraz więcej firm oferuje gotowe pasy pod- i nadrynnowe, kosze, wiatrownice itp., ale nadal wielu dekarzy formuje je na budowie, korzystając z maszyn nazywanych zaginarkami. Materiałem na obróbki jest stalowa blacha powlekana, w kolorze identycznym lub zbliżonym do koloru pokrycia. Kiedy potrzebna jest większa trwałość, w koszu pojawia się droższe aluminium, a zamożniejsi inwestorzy pozwalają sobie na obróbki z blachy miedzianej i cynkowo-tytanowej.

OBRÓBKA OKAPU

Okap to dolna, pozioma krawędź połaci dachowej, zwykle wysunięta przed płaszczyznę elewacji. Jego podstawową funkcją jest kierowanie wody opadowej z dala od ścian budynku. Zazwyczaj wzdłuż niego biegnie rynna. Obróbkę okapu tworzą pasy: podrynnowy i nadrynnowy. Pas podrynnowy osłania deskę okapową/czołową i jest jedną z najbardziej widocznych obróbek, dlatego istotne jest jego estetyczne wykonanie. Przykręca się go wkrętami farmerskimi, które mają podkładki z gumową uszczelką.

Janusz Werner
FOT. RUUKKI

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!