Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2016

Taras drewniany i z kompozytu

Nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach związanych z posiadaniem tarasu. Warto jednak dobrze zastanowić się nad sposobem jego wykończenia. Drewno – choć jest tradycyjnym materiałem – chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Wygląda pięknie i przyjemnie się po nim chodzi. Dziś zastępowane bywa deskami z kompozytu, które także mają liczne zalety.

Taras drewniany i z kompozytu

Jaki kolor i faktura?

Naturalne materiały są chętnie stosowane – zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodach. Drewniana nawierzchnia jest ciepła i dobrze komponuje się z roślinnością. Pasuje do tradycyjnej i nowoczesnej architektury (fragmenty elewacji często wykańcza się obecnie drewnem). Panele kompozytowe do złudzenia przypominają naturalne wyroby, za to nie mają ich wad. Coraz więcej inwestorów decyduje się na to rozwiązanie.

 

Barwa. Tarasy kompozytowe i drewniane występują w różnych odcieniach brązu i beżu. Gatunki egzotyczne często wpadają w czerwień, róż, a nawet pomarańcz. W krajowych można natomiast zauważyć domieszkę szarości. Panele – w przeciwieństwie do naturalnych desek – nie mają sęków, a ich barwa jest jednolita – co niektórym się podoba, zaś innym nie.

 

Faktura. Na tarasach oprócz desek gładkich, można zastosować ryflowane – z wzdłużnymi rowkami. Nie są śliskie i mniej się wypaczają. Niestety, we wgłębieniach gromadzi się piasek i kurz, które zatrzymują wilgoć. Gładkie drewno wygląda za to bardzo elegancko i można ułożyć z niego nawierzchnię o wyraźnym rysunku słojów. Kompozytowe profile występują zwykle w wersji ryflowanej – przypominają deski z drewna egzotycznego.

Małgorzata Kolmus
FOT. INOUTIC (DECEUNINCK)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!