Budujemy Dom 9/2017

We wrześniowym numerze BUDUJEMY DOM, kontynuujemy cykl publikacji o energooszczędnym budowaniu. W drugim odcinku skupiamy się na wentylacji, bo bez odpowiednio dobranej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, optymalnego zaplanowania kanałów i przemyślanego sterowania nie ma naprawdę energooszczędnego domu.

Do wrześniowego numeru Budujemy Dom dołączyliśmy poradnik JESIENNE PORADY OGRODOWE, a w nim m.in. jak założyć trawnik, z czego ułożyć ścieżki, jak pielęgnować żywopłot i uprawiać drzewa owocowe.

PODPATRUJEMY I PYTAMY

Trochę polski, trochę amerykański

Mieszkanie za granicą niewątpliwie otwiera wyobraźnię na różnorodne rozwiązania architektoniczne. Karolina i Bartek kilka lat spędzili w Stanach Zjednoczonych i przywieźli stamtąd konkretne wyobrażenia o własnym wygodnym domu.

Parterowy z pompą ciepła

W pierwszym domu Ani i Jarka udało się wszystko. Chwalą idealny metraż, parterowy układ pomieszczeń, system grzewczy z pompą ciepła i podłogówką, wentylację mechaniczną z rekuperatorem krzyżowym. Pan Domu, którego konikiem jest motoryzacja, ma również oddzielny przestronny garaż z miejscem na narzędzia i kanałem roboczym.

Kupujemy styropian

Styropian to najpopularniejszy w Polsce materiał termoizolacyjny i w ogóle jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Dlatego niemal każdy z budujących dom w którymś momencie musi zdecydować jaki styropian kupić.

Kupujemy wełnę mineralną

Wełna mineralna występuje w bardzo wielu odmianach. Różnice pomiędzy nimi są przy tym znacznie większe, niż w przypadku styropianu. Dlatego przy wyborze musimy przede wszystkim wiedzieć, jakie cechy są niezbędne przy danym zastosowaniu.

Osprzęt elektroinstalacyjny i oświetlenie wewnętrzne

W każdym domu użytkuje się liczne urządzenia elektryczne, rozmaite oświetlenie, alarm, komputery itp. Potrzebna jest do nich nowoczesna instalacja elektryczna oraz odpowiedni osprzęt. Instalacje biegną pod tynkiem, natomiast osprzęt i oświetlenie są widoczne i powinny harmonizować z wystrojem wnętrza.

Bramy garażowe z napędem

Dom zamyka się oknami i drzwiami, natomiast garaż – bramą. Wrota trzeba odpowiednio dobrać, gdyż różnią się termoizolacyjnością i sposobem otwierania. Nie warto rezygnować z napędu, który bardzo podnosi komfort obsługi.

TEMAT NUMERU

Rozwiązania systemowe na budowie

Co właściwie oznacza wybór jakiegoś rozwiązania systemowego? Przede wszystkim, to że kupujemy nie jeden produkt, ale całą ich grupę. Każdy dopasowany do pozostałych i opracowany tak, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt i ułatwić pracę. Do tego możemy jeszcze liczyć na długą gwarancję, a produkty systemowe w ostatecznym rachunku nie są wcale droższe od tradycyjnych.

DOM ENERGOOSZCZĘDNY

Wentylacja

Bez energooszczędnej wentylacji nie ma naprawdę energooszczędnego domu. Jednak zakup dobrej centrali to za mało. Dla działania systemu znaczenie ma wiele czynników – od dobrego zaplanowania kanałów, przez szczelność budynku, aż po sposób sterowania i dbałość w czasie eksploatacji.

BŁĘDY NA BUDOWIE

Rynny i instalacje przeciwoblodzeniowe

Skuteczne odprowadzenie wody z połaci za pomocą rynien i rur spustowych to dopełnienie dobrze wykonanego pokrycia dachu. W uzasadnionych przypadkach i na skomplikowanych dachach system odprowadzania wody powinien być wspomagany instalacją przeciwoblodzeniową. Brak skutecznego systemu rynnowego oraz zaleganie lodu i śniegu na dachu może bowiem powodować uszkodzenia budynku.

BUDUJEMY I REMONTUJEMY

Podłogi i tynki

Podłogi na gruncie izolują od zimna i wilgoci z podłoża, te na piętrze – od hałasów z parteru. Tynki wewnętrzne zakrywają instalację elektryczną i są niezbędnym wykończeniem wnętrz. Ponadto wszystkie te elementy dekorują dom. Wybór materiałów jest tak szeroki, że trudno zdecydować się na konkretne rozwiązania. Zawarte poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania pomogą rozwiać wątpliwości.

Elewacje

Elewacje przede wszystkim chronią ściany zewnętrzne budynku przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniem mechanicznym. Odpowiednio zaprojektowane i dobrane pełnią również funkcję dekoracyjną. Zazwyczaj architekci łączą kilka materiałów tworząc oryginalną całość.

Ściany zewnętrzne

Dobór technologii stawiania ścian zewnętrznych i materiałów na nie jest bardzo szeroki. W większości inwestorzy decydują się jednak na ściany murowane z ceramiki (najczęściej poryzowanej) lub betonu komórkowego. Ale do wyboru są jeszcze silikaty i keramzytobeton oraz konstrukcje szkieletowe, z bali i z kształtek styropianowych. Wszystkie technologie spełniają obowiązujące wymagania dotyczące ciepłochronności ścian, różnią się tempem budowy, sposobem wykończenia elewacji i kosztami.

Okna panoramiczne i tarasowe

Duże panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. Coraz częściej przewidziane są w projektach domów. Niekiedy zajmują nawet całą powierzchnię ścian, zapewniając piękny widok na ogród bądź okolicę. Doskonale doświetlają wnętrza – co w naszym klimacie ma duże znaczenie. Nie zawsze muszą się otwierać, choć najpopularniejsze rozwiązanie to przesuwne wyjście na taras.

Pokrycia dachowe i akcesoria

Przed zimą większość inwestorów chce zadaszyć swój wymarzony dom. Sam wybór pokrycia dachowego to jedno z przyjemniejszych zadań – w rodzajach, kształtach i kolorach materiałów pokryciowych można przebierać. Trzeba jedynie pamiętać, że nie każde pokrycie nadaje się na każdy dach.

Kominy

Kominy są niezbędne w prawie każdym domu. Powinny być tak dobrane i eksploatowane, by nie zaburzały pracy kotła, nie osadzał się i nie wytrącał się w nich nadmiar sadzy oraz nie przysparzały trudności z rozpaleniem ognia w kominku. Wadliwie postawiony komin może również zaburzać działanie automatyki kotła, a nawet doprowadzić do pożaru.

Alarmy i instalacje inteligentne

Własny dom dla każdego jest miejscem szczególnym. Tu spędzamy większość wolnego czasu, odpoczywamy, spotykamy się z rodziną. Wprowadzając się do nowego budynku, czynimy odpowiednie starania, aby był on bezpieczny, komfortowy i ekonomiczny w utrzymaniu. Aby taki był, niezbędne jest wyposażenie go w system alarmowy i najlepiej też w instalację inteligentną, umożliwiającą wygodne zarządzanie wieloma domowymi urządzeniami.

Pompy ciepła

Pompy ciepła nie wymagają codziennej obsługi, bo działają w pełni automatycznie. Są przy tym wyjątkowo tanie w eksploatacji. Równocześnie ich ceny przez ostatnie lata bardzo spadły, przez co stały się realną konkurencją dla kotłów.

Odkurzacz centralny

Choć system centralnego odkurzania nie jest zbyt skomplikowany, łatwo go wykonać i nie musi być bardzo drogi – niektórym inwestorom wydaje się zbędnym luksusem. Jeśli rozważamy jego ułożenie, pamiętajmy, że podwyższy on wartość rynkową domu i zapewni znacznie większy komfort sprzątania, niż urządzenie przenośne.

OZE Kolektory

Jak powinna być zbudowana instalacja solarna, ile kolektorów warto założyć, jakie będą z nich korzyści oraz ile to wszystko będzie kosztować? To pytania, które zadaje sobie wielu budujących. I całkiem słusznie, bo instalacja słoneczna musi być przede wszystkim przemyślana.

Łazienkowy odpływ liniowy

Minimalistyczny design, zróżnicowane wzornictwo, wygoda użytkowania – to tylko niektóre z zalet prysznicowego odpływu liniowego. Aby jednak w pełni cieszyć się kąpielą, musimy dobrze zaplanować instalację odwodnienia i fachowo przeprowadzić montaż.

5 sposobów na... nawierzchnię w ogrodzie

Trwałą nawierzchnię ogrodową można zbudować na wiele sposobów. Jednak materiały do wykańczania jej powierzchni różnią się wytrzymałością, estetyką, ceną i zapewniają odmienny komfort użytkowania. Niektóre z nich mają wszechstronne zastosowanie. Inne nadają się jedynie na ścieżki bądź tylko na podjazdy.

DYLEMATY INWESTORA

Ogrzewanie i sterowanie

O wyborze sposobu ogrzewania zwykle decyduje dostępność paliw, cena ich samych oraz urządzeń grzewczych. Zastanowienie nad tym na ile wygodna jest ich obsługa oraz jakie dają możliwości sterowania przychodzi dopiero później. A to cechy nie mniej ważne, często kluczowe dla naszego zadowolenia bądź rozczarowania pracą instalacji grzewczej.

NOWE STANDARDY

Remont podłogi

Czasami stary parkiet wystarczy wycyklinować, żeby znowu dobrze wyglądał. Kiedy indziej taka renowacja to za mało, co więcej – może się okazać, że trzeba wymienić nie tylko posadzkę, ale i spodnie warstwy podłogi. W pięćdziesięcioletnim domu pod Warszawą, w części pomieszczeń potrzebne było cyklinowanie, w innych ułożono nowy parkiet, a jeszcze gdzie indziej wymienioną całą podłogę z podkładem włącznie.

Remont tarasu

Macie taras? W takim razie ten remont przytrafi się Wam na pewno. Najpopularniejszym rodzajem tarasu jest bowiem w naszym kraju betonowa płyta obłożona płytkami, przeważnie z ceramiki lub klinkieru. Przy polskim klimacie takie rozwiązanie przetrwa w dobrym stanie kilkanaście lat, jeśli zaś wykonawcy byli niedbali – góra kilka.

ZRÓB TO SAM

Zabudowa wanny

W 12 krokach opisujemy, jak wykonać obudowę wanny prostokątnej i narożnej.

Sufit podwieszany

W 12 krokach opisujemy, jak wykonać Sufit podwieszany w dwóch wersjach.

TUTORIALE TECHNIKI BUDOWLANEJ

Wiata garażowa

Wiata garażowa może być niedrogą i stosunkowo prostą do wykonania alternatywą dla garażu w bryle domu.

URZĄDZAMY OGRÓD

Dobry na wakacje i nie tylko

Dzieci Doroty i Piotra przez całe wakacje, a nawet dłużej, mają w przydomowym ogrodzie cudowną labę. Pluskają się do woli w sezonowym basenie, wdrapują po linowej drabince na drzewa, grają w badmintona na zieloniutkim trawniku. Kiedy po tym wszystkim czują się nieco zmęczone – wypoczywają na hamakach na zadaszonym tarasie. Dorośli również mają tu swoje ulubione zakątki.